ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ocieplenie i pożary mogą wskrzesić radioaktywny opad z Czarnobyla
13.02.2015r. 13:29

Globalne ocieplenie i spowolniony rozkład martwego drewna wokół Czarnobyla zwiększają ryzyko pożarów. To oznacza ryzyko ponowne uwolnienia ze ściółki leśnej do atmosfery groźnego dla zdrowia radioizotopu cezu 137 - ostrzegają eksperci w "Ecological Monographs".

Radioaktywny opad po awarii reaktora jądrowego w Czarnobylu nie zniknął tak po prostu, dlatego nad Europą - teoretycznie - znów mogą się unieść radioaktywne chmury - zauważają naukowcy z USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Chin i Włoch pod kierunkiem dr Andersa Mollera z Uniwersytetu Paris-Sud.

Mogłoby do tego dojść - twierdzą - gdyby ogień opanował duże połacie lasów na Ukrainie czy Białorusi. To spowodowałoby ponowne uwolnienie do atmosfery jednego z izotopów cezu, wprowadzonego do środowiska po awarii reaktora w 1986 r. Cez 137 wchodził w skład radioaktywnego opadu i nawet po latach jego duża część zachowała się w lasach wokół Czarnobyla, na Ukrainie i Białorusi.

Cez 137, stanowiący produkt rozszczepienia i obecny w opadzie radioaktywnym, w przypadku awarii reaktorów stanowi jeden z najliczniej uwalnianych radioizotopów. Jest groźny dla zdrowia, gdyż może się wbudowywać w komórki całego organizmu człowieka, zwłaszcza w śledzionę, wątrobę i mięśnie.

Po awarii w Czarnobylu zostało uwolnionych 85 biliardów (czyli 85 milionów miliardów) bekereli (bekerel jest jednostką miary aktywności promieniotwórczej) radioaktywnego cezu. Z tego od 2 do 8 bld Bq wciąż jest uwięzione w górnych warstwach gleby w wyłączonej strefie. Jak mówi jeden z autorów publikacji, Nikolaos Evangeliou z Norweskiego Instytutu Badań Powietrza, w tamtejszych lasach drzewa pobierają te radioaktywne jony, a obumierając, oddają je do gleby.

Obecność dużej ilości tego cezu oraz skażenie radioaktywne w lasach wokół Czarnobyla potwierdziły zarówno pomiary, jak i modelowanie komputerowe.

Autorzy publikacji zwracają też uwagę, że struktura lasów Europy Wschodniej sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu ognia.

Wspominają również o zwiększonym ryzyku pożaru, wynikającym z nietypowego przebiegu procesów naturalnych w skażonych lasach. Bo choć od awarii minęły niemal trzy dekady, to są miejsca, gdzie opadłe liście i martwe pnie sosen praktycznie się nie rozkładają. Może to być skutek działania radioaktywnego skażenia na organizmy rozkładające martwą materię: bezkręgowce, mikroorganizmy, grzyby i śluzorośla - informował zespół Mollera w marcu 2014 r. na łamach pisma "Oecologia".

W efekcie od roku 1986 r. ściółka w lasach wokół Czarnobyla gromadzi dwa razy więcej węgla, niż normalnie - pisze teraz w "Ecological Monographs".

Częstsze pożary lasów są dość prawdopodobne. Jak wynika z opracowań ekspertów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, w całym badanym regionie będzie bowiem coraz bardziej sucho. Z modeli wynika, że częstotliwość i intensywność pożarów lasów wzrośnie od 2023 do 2036 r. Trend ten utrzyma się do 2060 r., ale w takiej perspektywie duża część izotopów promieniotwórczych obecnych w ziemi ulegnie połowicznemu rozpadowi.
Każdy zaś pożar zwiększa ryzyko uwolnienia radioaktywnego cezu do atmosfery - ostrzegają naukowcy.

Do uwolnienia części 137Cs nad Europę doprowadziły np. intensywne pożary w 2002 r., 2008 r. i 2010 r. Autorzy badania szacują, że tylko w tych trzech przypadkach razem z dymem do atmosfery nad Europą wschodnią trafiło od 2 do 8 proc. cezu 137. Jego łączna aktywność promieniotwórcza wynosiła ok. 0,5 peta bekerela.

Cez z tych pożarów wykrywano nawet nad Turcją, Włochami i Skandynawią.

Skala tych emisji oznaczała, że każdy z mieszkańców pobliskiego Kijowa przyjął średnio dawkę promieniowania gamma równą 10 mikrosiwertów - wyliczyli badacze. To jedna setna dawki promieniowania dopuszczalnej dla całego ciała w skali roku - 1 milisiwerta. Po przekroczeniu 1 siwerta może wystąpić ostry zespół popromienny.

"To niewiele - mówi jeden z autorów opracowania, Tim Mousseau z University of South Carolina w Columbia. - Ale te pożary służą jako ostrzeżenie mówiące o tym, co może się stać z tym skażeniem. Przy większych pożarach większa dawka promieniowania może zostać uwolniona nad zaludnionymi okolicami".

Prognozowane zmiany klimatu zwiększą ryzyko pożarów i ponownego, radioaktywnego skażenia atmosfery nad Europą - czytamy w artykule.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali dane satelitarne nt. dotychczasowych pożarów i modele komputerowe.

Jednocześnie badacze zwracają uwagę na infrastrukturę pożarniczą w badanym regionie, która - w ich ocenie - w razie zagrożenia nie pozwoliłaby opanować żywiołu. Naukowcy dodają, że w strefie wokół Czarnobyla nie prowadzi się normalnej gospodarki leśnej, w ramach której usuwa się martwe drewno, przecina i karczuje drzewa tak, żeby stworzyć specjalne, bezdrzewne pasy przeciwpożarowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: pepe 13.02.2015r. 19:44
Straszenie eko. czyli art. sponsorowany. Już nie globalne ocieplenie którego ,,,nie ma....a tylko prawdopodobne... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: aa 16.02.2015r. 13:18
"..85 biliardów (czyli 85 milionów miliardów).." - chyba ktoś zer nie potrafi liczyć...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wh 18.02.2015r. 11:20
Powinno to być lepiej zabezpieczone. Do niezorientowanego pepe: globalne ocieplenie niestety istnieje. Świadczą o tym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE