ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Karpiński: gazoport musi powstać szybko, ale bez przepłacania
02.03.2015r. 15:53

Ministerstwo Skarbu Państwa nie zgadza się na zwiększenie finansowania inwestycji w budowę terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował cytowany w komunikacie minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

"Terminal LNG jest gotowy w 96 proc. Inwestycja weszła w najważniejszą fazę realizacyjną. Równolegle z końcowymi pracami budowlanymi wykonywane są czynności związane z odbiorami oraz czynności przygotowawcze do próbnych rozruchów" - poinformował minister.

Zaznaczył, że główne ryzyko - konieczności zapłaty za nieodebrany gaz z Kataru - zostało odsunięte.

"Raport NIK powstał zanim osiągnięte zostało porozumienie z partnerem katarskim w kwestii dostaw gazu do terminalu. Dzięki skutecznym negocjacjom z firmą Quatargas nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów za nieodebrany gaz" - ocenia minister.

Karpiński poinformował, że trwają negocjacje z włoskim wykonawcą terminalu, który wysuwa dodatkowe roszczenia finansowe, nie uznawane przez stronę polską.

"W negocjacjach wykonawca wykorzystuje podany do publicznej wiadomości termin ukończenia inwestycji w lipcu 2015 r., żeby przedstawiać kolejne wnioski o zwiększenie finansowania. Nie ma na to zgody. W kontekście tego, jak w ostatnich latach wzrosło bezpieczeństwo gazowe Polski, termin ma dla nas mniejsze znaczenie, ważniejsze żeby inwestycja, która będzie służyła Polsce przez kolejnych 50 lat była najwyższej jakości i żebyśmy za nią nie przepłacili" - powiedział.

"Musimy wybudować gazoport szybko, ale nie możemy za to przepłacać" - dodał.

Minister wyjaśnił, że to właśnie ze względu na prowadzone negocjacje resort zwrócił się do prezesa NIK o nieujawnianie treści raportu, dotyczącego gazoportu, do czasu gdy rozmowy zostaną sfinalizowane.

Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie oceniła, że niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw sprawiły m.in., że wciąż nie uruchomiono gazoportu w Świnoujściu, który miał być gotowy latem 2014 r.
NIK negatywnie ocenił "brak skuteczności w osiągnięciu zaplanowanego (...) terminu" realizacji gazoportu.

"Opóźnienia w realizacji inwestycji terminalu w Świnoujściu przesuwają termin rozpoczęcia odbioru dostaw gazu LNG z Kataru oraz rodzą ryzyko utraty środków UE, wykorzystanych do współfinansowania inwestycji" - napisano w raporcie NIK.

Dodano, że przekroczenie planowanego terminu odsunęło w czasie możliwość dywersyfikacji dostaw gazu i może spowodować konsekwencje finansowe dla PLNG oraz PGNiG SA.

Ministerstwo Gospodarki w odrębnym komunikacie poinformowało, że łączne dofinansowanie z funduszy europejskich dla całości inwestycji związanych z budową terminalu LNG w Świnoujściu wyniosło 1,36 mld zł.

"MG zwraca uwagę, że na chwilę obecną nie ma zagrożeń jeśli chodzi o wypłatę i rozliczenie funduszy unijnych zarówno z programu POIŚ jak i z programu Europejskiego Planu na Rzecz Odbudowy Gospodarczej" - podał resort gospodarki w raporcie.

W komunikacie napisano, że Ministerstwo Gospodarki i Komisja Europejska na bieżąco monitorują terminowość wydatkowania funduszy przeznaczonych na budowę terminalu.

Szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz, Marcin Kierwiński, powiedział w poniedziałek rano na antenie radiowej Jedynki, że liczy, iż termin tegoroczny oddania inwestycji zostanie dotrzymany.

"Stopień zaawansowania prac jest naprawdę bardzo, bardzo duży. Pozwala myśleć, że już wkrótce ten terminal będzie służył do odbioru skroplonego gazu" - powiedział Kierwiński.

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 11 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Galileo 02.03.2015r. 17:11
Brawo, brawo, brawo Ministrze Karpiński. Czy cwaniaki z PBG i Saipem nie pamiętają jaką ceną wygrali przetarg na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowiedź: 03-03-2015r. 10:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: LNG 02.03.2015r. 17:31
Proszę przyjechać na budowę fabryki Volkswagena k. Wrześni i zobaczyć jak realizuje się duże skomplikowane budowy -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: emeryt 02.03.2015r. 17:36
czy prokuratorzy by nie mieli tam nic do roboty?...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ? 03.03.2015r. 07:57
Panie Karpiński, terminal już jest przepłacony jak każda inwestycja finansowana ze środków publicznych w tym kraju!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Przyjaciel 03.03.2015r. 09:39
Czy są już naliczane karu umowne i czy czynione są przygotowania do zmiany wykonawcy terminalu ..? Podobna sytuacja... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kola 03.03.2015r. 11:44
Teraz tylko należy być konsekwentnym Panie Ministrze Karpiński. Szefowie PBG i Saipem podpisując kontrakt na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: geolog 04.03.2015r. 10:56
trzebabylo zatrudnić specjalistów z Litwy to już bysmy się cieszyli terminalem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE