ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE: pod koniec marca rozmowy o "pakiecie letnim" dla Ukrainy
02.03.2015r. 23:43

Gaz dostarczany przez Moskwę na tereny kontrolowane przez prorosyjskich separatystów będzie wyłączony z "pakietu zimowego"; pod koniec marca odbędą się negocjacje ws. dostaw na kolejne miesiące - ustalili przedstawiciele Rosji, Ukrainy i KE w Brukseli.

W trwających około 6 godzin rozmowach w Brukseli wzięli udział minister energetyki Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn, minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak oraz wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Dyskusje miały dotyczyć realizacji "pakietu zimowego", który został uzgodniony jesienią. Problemy z jego realizacją zaczęły się po tym gdy Ukraina przestała przesyłać gaz na tereny zajęte przez prorosyjskich separatystów. Pakiet zimowy przewiduje, że Ukraina ma po dokonaniu przedpłat otrzymywać surowiec od Rosji do końca marca na warunkach rynkowych.

"Zgodziliśmy się, że będziemy dyskutować sprawę dostaw na lato, kwestie związane z napełnianiem podziemnych magazynów pod koniec marca" - powiedział rosyjskiej telewizji Nowak.

W cytowanym przez Reutersa oświadczeniu ukraińskiego Naftohazu podkreślono, że strony zgodziły się, że dla celów rozliczeniowych "pakietu zimowego" pod uwagę będzie brany gaz dostarczany przez punkty uzgodnione z Ukrtransgaz. Ukraińcy podkreślali, że nie są w stanie kontrolować punktów przesyłowych na terenach zajętych przez separatystów, przez które Moskwa przesyła gaz do Donbasu.

"Cieszę się, że udało nam się zabezpieczyć pełne stosowanie pakietu zimowego na potrzeby dostaw dla Ukrainy" - podkreślił cytowany w komunikacie KE wiceszef KE. Podkreślił, że jest od nowa spokojny co do bezpieczeństwa dostaw gazu na rynki unijne.
Porozumienie przewiduje, że Gazprom ma dostarczać na Ukrainę 114 mln metrów sześciennych gazu dziennie w ramach realizacji pakietu zimowego, za które Ukraina będzie płacić z góry. Dostawy mają być realizowane przez uzgodnione punkty odbioru. Taka ilość gazu ma wystarczyć na zabezpieczenie konsumpcji krajowej.

Kwestia dostaw na niektóre obszary regionów donieckiego i ługańskiego została uznana za "bardzo złożoną pod względem prawnym, technicznym i politycznym". Temat ten ma być jednak dyskutowany.

Komisja chce, by Rosja i Ukraina przedstawiły jej propozycje dotyczące dostaw na kolejne miesiące, tak, aby możliwe było przygotowanie kolejnego trójstronnego spotkania.

Kilka godzin przed rozpoczęciem rozmów w Brukseli ukraiński koncern gazowy Naftohaz po raz kolejny zarzucił rosyjskiemu Gazpromowi, że ten narusza warunki tzw. zimowego pakietu. Według Ukraińców Rosjanie nie dostarczają zamówionego gazu w całości.

W październiku 2014 roku przedstawiciele KE, Rosji i Ukrainy podpisali porozumienie w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 roku. Ustalono cenę i warunek, że Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz. Ukraina kupuje też gaz od krajów UE w ramach tzw. rewersu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE