ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TAURON EDUKUJE O RYNKU ENERGII

Tauron edukuje o rynku energii
06.03.2015r. 14:15

W kolejnych odcinkach magazynu grupy Tauron pt. „Polska Energia” publikowane są artykuły w przystępny sposób opisujące mechanizmy funkcjonowania runku energii. Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią:


Elektryzujący sektor
Elektroenergetyka to doskonale zorganizowany i świetnie funkcjonujący sektor gospodarki, jednak powszechna wiedza na jej temat rzadko wykracza poza sprawy rachunku za prąd.

Paliwo narodowe
W Polsce − tak jak na świecie − zdecydowana większość energii elektrycznej powstaje w elektrowniach konwencjonalnych. Jak działają i co sprawia, ze stanowią one podstawą Krajowego Systemu Elektroenergetycznego?

Siećpospolita
Polska sieć przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej będzie musiała w coraz większym stopniu uwzględniać niepewny charakter źródeł odnawialnych.

W krainie OZE
Już ponad 20 proc. prądu na świecie pochodzi z odnawialnych źródeł energii, które pewnie nie byłyby tak popularne, gdyby nie globalne ocieplenie. Coraz częściej jednak w grę wchodzą czynniki ekonomiczne – produkcja zielonej energii zaczyna mieć sens finansowy.

Układ zamknięty
Nic nie zasługuje bardziej na tytuł perfekcyjnej pani domu niż… kogeneracja. Dzięki niej w jednym procesie powstaje prąd i ciepło, prawie nic się przy tym nie marnuje i do tego jest ekologicznie.

Smart operator
Zmiany w elektroenergetyce to nie tylko widoczne z autostrad farmy wiatrowe i dachy pokryte panelami słonecznymi.

Hurtem, mości panowie
Rynkowy obrót energią elektryczną jeszcze niedawno był czymś niecodziennym. Dzisiaj to normalność.

Stan równowagi
Generalnie chodzi o to, żeby prądu zawsze było tyle, ile go potrzebują odbiorcy. Aby nic złego w tym względzie się nie stało, istnieje coś, co nazywa się rynkiem bilansującym.

Prąd w detalu
Z punktu widzenia użytkowników liberalizacja rynku energii elektrycznej to nowe korzyści oraz sporo nieznanych do tej pory możliwości. Jedną z nich jest możliwość zmiany sprzedawcy prądu.

Eurodetal
Do głównych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej należą miedzy innymi budowa jednolitego wewnętrznego rynku energii oraz jego liberalizacja. Korzysta z tego coraz więcej krajów członkowskich.

Żądanie mocy
Rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii cieszy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że słońce, wiatr czy rzeki nie zawsze dopisują. Dlatego konieczne są rezerwy na wypadek złych warunków atmosferycznych, awarii, kryzysów lub zwiększonego popytu na prąd spowodowanego choćby ... finałem Ligi Mistrzów. Jednym z rozwiązań tego problemu jest rynek mocy, gdzie płaci się za gotowość do dostarczania energii wtedy, gdy jest potrzebna.

Z zimną rezerwą
Rynek mocy to skuteczny sposób, aby uniknąć niedoborów prądu. Jegomechanizmy działają już w wielu krajach świata, gdzie przyczyniają się do wzrostubezpieczeństwa energetycznego. Które z nich mogłyby sprawdzić się w realiach Polski?

Klub atomowy
Niegdyś promienny symbol postępu naukowego. Dziś nadal budzi wielkie nadzieje, ale też wywołuje obawy i kontrowersje. Jaka przyszłość czeka energetykę nuklearną?

Mistrzostwa w zapasach
W tydzień po zaprezentowaniu przez Elona Muska pierwszego domowego systemu magazynowania energii elektrycznej zamówienia na jego wynalazek osiągnęły wartość 800 mln dol. To pokazuje, dlaczego temat do niedawna uznawany za marginalny dzisiaj jest w centrum zainteresowania branży energetycznej.
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 16 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zonia 11.07.2016r. 23:06
novum male i musisz w pocie czola pracowac nad rozpoznawalnoscia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE