Tauron edukuje o rynku energii
Elektryzujący sektorElektroenergetyka to doskonale zorganizowany i świetnie funkcjonujący sektor gospodarki, jednak powszechna wiedza na jej temat rzadko wykracza poza sprawy rachunku za prąd.
Paliwo narodoweW Polsce − tak jak na świecie − zdecydowana większość energii elektrycznej powstaje w elektrowniach konwencjonalnych. Jak działają i co sprawia, ze stanowią one podstawą Krajowego Systemu Elektroenergetycznego?
SiećpospolitaPolska sieć przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej będzie musiała w coraz większym stopniu uwzględniać niepewny charakter źródeł odnawialnych.
W krainie OZEJuż ponad 20 proc. prądu na świecie pochodzi z odnawialnych źródeł energii, które pewnie nie byłyby tak popularne, gdyby nie globalne ocieplenie. Coraz częściej jednak w grę wchodzą czynniki ekonomiczne – produkcja zielonej energii zaczyna mieć sens finansowy.
Układ zamkniętyNic nie zasługuje bardziej na tytuł perfekcyjnej pani domu niż… kogeneracja. Dzięki niej w jednym procesie powstaje prąd i ciepło, prawie nic się przy tym nie marnuje i do tego jest ekologicznie.
Smart operatorZmiany w elektroenergetyce to nie tylko widoczne z autostrad farmy wiatrowe i dachy pokryte panelami słonecznymi.
Hurtem, mości panowieRynkowy obrót energią elektryczną jeszcze niedawno był czymś niecodziennym. Dzisiaj to normalność.
Stan równowagiGeneralnie chodzi o to, żeby prądu zawsze było tyle, ile go potrzebują odbiorcy. Aby nic złego w tym względzie się nie stało, istnieje coś, co nazywa się rynkiem bilansującym.
Prąd w detaluZ punktu widzenia użytkowników liberalizacja rynku energii elektrycznej to nowe korzyści oraz sporo nieznanych do tej pory możliwości. Jedną z nich jest możliwość zmiany sprzedawcy prądu.
EurodetalDo głównych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej należą miedzy innymi budowa jednolitego wewnętrznego rynku energii oraz jego liberalizacja. Korzysta z tego coraz więcej krajów członkowskich.
Żądanie mocyRosnąca popularność odnawialnych źródeł energii cieszy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że słońce, wiatr czy rzeki nie zawsze dopisują. Dlatego konieczne są rezerwy na wypadek złych warunków atmosferycznych, awarii, kryzysów lub zwiększonego popytu na prąd spowodowanego choćby ... finałem Ligi Mistrzów. Jednym z rozwiązań tego problemu jest rynek mocy, gdzie płaci się za gotowość do dostarczania energii wtedy, gdy jest potrzebna.
Z zimną rezerwąRynek mocy to skuteczny sposób, aby uniknąć niedoborów prądu. Jegomechanizmy działają już w wielu krajach świata, gdzie przyczyniają się do wzrostubezpieczeństwa energetycznego. Które z nich mogłyby sprawdzić się w realiach Polski?
Klub atomowyNiegdyś promienny symbol postępu naukowego. Dziś nadal budzi wielkie nadzieje, ale też wywołuje obawy i kontrowersje. Jaka przyszłość czeka energetykę nuklearną?
Mistrzostwa w zapasachW tydzień po zaprezentowaniu przez Elona Muska pierwszego domowego systemu magazynowania energii elektrycznej zamówienia na jego wynalazek osiągnęły wartość 800 mln dol. To pokazuje, dlaczego temat do niedawna uznawany za marginalny dzisiaj jest w centrum zainteresowania branży energetycznej.