ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tychy. Otwarto zakład zagospodarowania odpadów komunalnych
06.03.2015r. 21:31

Zbudowany kosztem blisko 110 mln zł zakład zagospodarowania odpadów komunalnych otwarto oficjalnie w piątek w Tychach (Śląskie). Trafiają tam odpady od mieszkańców Tychów oraz siedmiu okolicznych gmin. O ponad połowę zmniejszy się ilość śmieci, które trafiają na wysypisko.

To wspólne przedsięwzięcie ośmiu okolicznych samorządów - udziałowców w spółce Master Odpady i Energia. Przy gospodarce odpadami Tychy, Bieruń, Bojszowy, Lędziny, Kobiór oraz Wyry współpracują od ponad 20 lat. Sama spółka Master istnieje od 1998 r., w 2004 r. dołączyły do niej Imielin i Chełm Śląski.

Pomysł na Międzygminny Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach powstał właśnie w 2004 r., potem opracowano jego szczegółową koncepcję. Wnioski o zewnętrzne wsparcie składano od 2009 r. W 2011 r. spółka Master ogłosiła przetarg na realizację zakładu w tzw. formule "projektuj i buduj".

Przetarg wygrała firma Strabag, umowę z trzyletnim terminem realizacji podpisano w listopadzie 2011 r. Zakład działa już od listopada ub. roku - wtedy odebrano go od wykonawcy. Trafiają tam odpady od 200 tys. mieszkańców. Możliwości przerobowe to ok. 93,5 tys. ton rocznie. Oznacza to możliwość odzyskania 10 tys. ton surowców wtórnych, 10 tys. ton odpadów budowlanych i ponad 10 tys. ton surowców energetycznych do produkcji paliwa alternatywnego.

"To paliwo wysokoenergetyczne. Jesteśmy w stanie wyprodukować je wysokiej jakości i mamy na nie odbiorców. Jesteśmy w stanie przerobić go 12 tys. ton w ciągu roku i sprzedać - żeby nie składować na składowisku, nie zanieczyszczać środowiska i mieć z tego jeszcze dochód" - wyjaśniał w piątek prezes spółki Master Mieczysław Podmokły.
Prezes akcentował też kompleksowość, nowoczesność i elastyczność zastosowanych rozwiązań. Łącznie zakład przetwarzając odpady jest w stanie zredukować ich ilość o ponad 50 proc. - o tyle mniej trafia ich na wysypisko.

Prócz odzyskiwania surowców odnawialnych instalacje umożliwiają redukcję o ponad 65 proc. tzw. frakcji biodegradowalnej. W procesie technologicznym, obok paliwa alternatywnego, powstają energia elektryczna i cieplna - na potrzeby zakładu, a także m.in., kompost do rekultywacji oraz kompost rolniczy.

Cały obiekt zajmuje ok. 3,5 hektara we wschodniej części miasta, w rejonie tyskiej oczyszczalni ścieków.

Inwestycja kosztowała prawie 110 mln zł, z czego ponad 69 mln zł to dotacja unijna, a 23 mln zł - preferencyjna pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki własne spółki Master wyniosły 17,7 mln zł. Uruchomienie zakładu dało lokalnemu rynkowi zatrudnienia ponad 70 nowych miejsc pracy.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Obserwator 09.03.2015r. 09:15
Po przeczytaniu mam ambiwalentne uczucia. Czy gratulować inwestorom sukcesu czy wytrwałości? Jeśli tego typu projekty wdraża się u nas przez 10 lat to trudno się dziwić, że za swoje (bez dotacji) nikt nie zamierza inwestować. Ciekawe na ile projekt ewoluował technicznie do pomysłu do wdrożenia, bo przez tyle lat to pewnie nie tylko postęp technologiczny się dokonał ale i przepisy dotyczące odpadów kilka razy się zmieniły...
Czy to nasz krajowy standard?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE