ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EY: offshore konkurencyjne z węglem i gazem w ciągu dekady
10.03.2015r. 17:34

Według analizy opracowanej przez firmę Ernst&Young, produkcja energii na morskich farmach wiatrowych stanie się konkurencyjna kosztowo z generacją w tradycyjnych elektrowniach do roku 2023. Do tego czasu koszty produkcji energii z wiatru trzeba jednak obniżyć o 26 proc.

Wśród działań, dzięki którym sektor offfshore musi obniżyć swoje koszty, Ernst&Young wymienia zwiększenie mocy jednostkowej montowanych na morzu turbin (9 proc. redukcji kosztów), zwiększenie konkurencji na rynku rozwiązań dla sektora offshore (7 proc.), a także realizację nowych projektów dających nowe doświadczenie i tworzących efekt skali (7 proc.) oraz optymalizację łańcucha dostaw (3 proc.).

Od spełnienia powyższych warunków, przy jednoczesnej stabilizacji regulacyjnej, E&Y uzależnia osiągnięcie przez morską energetykę wiatrową konkurencyjności w porównaniu do energetyki konwencjonalnej. Według analityków E&Y, osiągnięcie grid parity dla offshore będzie możliwe już w pierwszej połowie kolejnej dekady.
Ernst&Young ocenia, że koszt produkcji energii na morzu powinien spaść z obecnych ok. 120-130 euro/MWh do około 80-90 €/MWh do roku 2030 (w ujęciu Levelised Cost of Electricity – LCOE). Aby ten cel osiągnąć, potrzebne jest jednak – według E&Y – zwiększenie łącznego zainstalowanego potencjału offshore do ponad 140 GW.

Redukcji kosztów offshore może sprzyjać porozumienie zawarte właśnie przez czołowych graczy na rynku producentów morskich elektrowni wiatrowych Dong Energy, MHI Vestas i lidera rynku offshore Siemens Wind Power and Renewables, które zadeklarowały podjęcie wysiłków zmierzających do opracowania nowych rozwiązań pozwalających na redukcję kosztów energii wiatrowej na morzu.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE