ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Były wiceminister energetyki Białorusi skazany za nadużycie władzy
18.03.2015r. 12:36

Sąd w Mińsku skazał na karę pięciu lat ograniczenia wolności byłego wiceministra energetyki Białorusi Eduarda Taupianca za nadużycie władzy i bezprawne działanie na korzyść rosyjskiej firmy – poinformował w środę białoruski portal „Jeżedniewnik”.

Taupianiec został uznany za winnego przekroczenia uprawnień służbowych przy przeprowadzaniu modernizacji elektrowni w Berezie w obwodzie brzeskim. Podczas śledztwa ustalono, że prowadził on lobbing na rzecz rosyjskiej firmy ze szkodą dla przedsiębiorstw białoruskich.

Jak informuje „Jeżedniewnik”, komisja konkursowa postanowiła nie dopuszczać do przetargu na dostawę wyposażenia do elektrowni rosyjskiej firmy Tiepłoenergoserwis-EK z powodu zbyt dużej liczby osób wstrzymujących się od głosu. Gdy powiadomiono o tym Taupianca, ten dał polecenie szefowi komisji oraz byłemu dyrektorowi firmy Biełenerhozabkamplekt, na terenie której odbywał się przetarg, by zlecili swoim podwładnym głosować „za” lub „przeciw”. W rezultacie w przetargu zwyciężył Tiepłoenergoserwis-EK, z którym podpisano kontrakt na jego warunkach, chociaż niektóre z nich były sprzeczne z wymaganiami strony białoruskiej.

Ponadto gdy komisja białoruskiego ministerstwa energetyki pojechała do Jekaterynburga, by zaznajomić się z produkcją Tiepłoenergoserwisu-EK, Taupianiec nakazał jej członkom napisać pozytywną opinię – poinformował „Jeżedniewnik”. Według portalu przekroczenie uprawnień miało też miejsce przy modernizacji dwóch innych elektrowni.

W śledztwie stwierdzono, że działania byłego wiceministra spowodowały niedotrzymanie terminów państwowego programu modernizacji systemu energetycznego Białorusi i w rezultacie nie wykonano zadania zwiększenia niezależności energetycznej.
Tiepłoenergoserwis-EK jest obecnie objęty procedurą bankructwa, a majątek przedsiębiorstwa jest sprzedawany na aukcjach.

Sąd skazał Taupianca na pięć lat ograniczenia wolności bez kierowania go do zakładu karnego. Zakazano mu także zajmowania kierowniczych stanowiska przez pięć lat. Według „Jeżedniewnika” powodem wymierzenia stosunkowo łagodnej kary jest choroba skazanego.

Taupianiec był wiceministrem energetyki w latach 2002-2003, w 2004 roku pełnił obowiązki ministra, a następnie znów piastował stanowisko wiceministra. Został z niego zwolniony w 2013 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE