ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Do 2050 topniejące lodowce zatopią niektóre wyspiarskie państwa
25.03.2015r. 16:31

Zgodnie z prognozami klimatologów rosnąca temperatura, a przez to topnienie lodowców do 2050 roku spowoduje zalanie takich państw jak Kiribati i znajdujące się tam miasto Poland. W czwartek eksperci dyskutowali nt. zmian klimatycznych dotykających świat.

W środę odbyła się konferencja zorganizowana przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS podczas, której eksperci dyskutowali nt. zachodzących na świecie zmian klimatycznych.

Wiceprezes Klubu Publicystów Ochrony Środowiska Paweł Wójcik przypominał, że w ramach ONZ społeczność międzynarodowa za cel postawiła sobie niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o 2 stopnie C w stosunku do epoki przedindustrialnej.

Podkreślił, że w obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie C pod koniec XXI wieku. Według naukowców taki wzrost temperatury może mieć katastrofalne skutki. Wójcik zwrócił uwagę na inne opracowanie, w którym wskazano że systematyczny wzrost temperatury, a co za tym idzie roztapianie się czap lodowych w Arktyce, może spowodować iż do 2050 roku wiele wyspiarskich państw jak np. Kiribati znikną pod powierzchnią oceanu.

Zwrócił uwagę, że znaczący spadek lodu na polu arktycznym spowoduje zmianę zasolenia oceanów, co może wpłynąć na zmianę kierunków prądów morskich.

Obecny na konferencji radca ministra środowiska, koordynator polskiej prezydencji COP19 w ramach Konwencji Klimatycznej ONZ i szef SBSTA (Organ Doradczy ds. Naukowych i Technologicznych w ramach Konwencji Klimatycznej ONZ) Tomasz Chruszczow zwrócił uwagę, że 2015 rok będzie szczególnym dla kwestii klimatycznych.

Wskazał m.in. na wrześniowe Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ma przyjąć cele zrównoważonego rozwoju. "Chodzi o cele które miałyby osiągnąć wszystkie kraje, by nie rujnując planety móc się rozwijać" - wyjaśnił.

W grudniu 2015 r. w Paryżu ma też zostać zawarta globalna umowa klimatyczna, która ma zacząć obowiązywać od 2020 roku. Zaznaczył, że po raz pierwszy ma ono dotyczyć wszystkich państw na świecie.

"Mam nadzieję, że w tym roku bardzo wiele się zadzieje dla stworzenia globalnych ram, które pozwolą przeciwdziałać czarnym scenariuszom" - powiedział Chruszczow.
Ocenił, że świat musi nauczyć się zwiększania potencjału pochłaniania emisji. "Wiemy, ze trzeba chronić lasy deszczowe, ale mało jest takich którzy wskazują na glebę. Jest to naturalny zasobnik pochłaniający CO2" - dodał szef SBSTA.

Powiedział, że na świecie mamy ponad 2 mld ha "martwej ziemi". Zdaniem Chruszczowa w naszym kraju zdegradowana ziemia zajmuje ok. 2,5 proc. powierzchni kraju, czyli ok. 7 tys. km kwadr.

Chruszczow ocenił, że degradacja ziemi postępuje m.in. poprzez jej pustynnienie, a to prowadzi do zmniejszenia areałów na których moglibyśmy produkować żywność. Podkreślił, że w 2050 r. na świecie będzie żyć od 9 do 9,5 mld ludzi i potrzebować będziemy ok. 60 proc. więcej żywności niż dzisiaj.

Szef SBSTA dodał ponadto, że zmiany klimatyczne prowadzące do m.in. pustynnienia gleb, zmniejszania się zasobów słodkiej wody, czy mniejszej liczby pastwisk prowadzić będzie do konfliktów politycznych czy działań zbrojnych.

Były minister środowiska Maciej Nowicki ocenił, że ograniczenie emisji CO2 przyniesie oszczędność energii, a także stopniowe odchodzenie od spalania paliw kopalnych i przechodzenie na odnawialne źródła energii. Dodał, że rozwój OZE przyczyni się do rozwoju gospodarczego i zwiększenia liczby miejsc pracy.

Podobnie wypowiedział się dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, który ocenił, że obecne władze w Polsce powinny przedstawić plan restrukturyzacji dla Śląska, który by postawił na inne branże niż te związane z wydobyciem węgla. Podkreślał, że do węgla jak i wynikających z jego spalania problemów zdrowotnych w ciągu ostatnich lat dopłaciliśmy setki mld zł.

Posłanka Anna Grodzka z kolei wskazywała, że politycy muszą dotrzeć do świadomości społecznej Polaków tak by zrozumieli jak niebezpieczne dla nas mogą być zmiany klimatyczne.

Podczas spotkania zainaugurowano trzecią edycję konkursu "Dziennikarze dla klimatu - przyszłość dla klimatu". Organizowany jest przez EKOS oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt - DBU (niemiecka fundacja federalna zajmująca się aspektami środowiskowymi). Nagrodą główną jest 20 tys. zł. Materiały można przesyłać do końca października br. Więcej szczegółów na stronie: dziennikarzedlaklimatu.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Energetyk 50 25.03.2015r. 16:55
Czy to prawda że: 1. Średnia wysokość Antarktydy przekracza 2000 m, a temperatura powietrza spada o 7 C na 1000 m? 2.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: O 25.03.2015r. 21:25
https://www.cire.pl/item,108467,1,0,0,0,0,0,niemiecko-rosyjska-kampania-informacyjna-przeciwko-gazowi-lupkowemu.html
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 26.03.2015r. 08:36
Czy to prawda że: 1. W tekście nie było ani słowa o Antarktydzie? 2. Blackouty (lub ich groźba) następują najczęściej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 50 26.03.2015r. 08:58
Jedynym miejscem w którym czapa lodowa ma znaczącą wielkość jest Antarktyda. Lód pływający w Arktyce nawet po... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: wes 26.03.2015r. 10:23
Należy ubolewać na niską świadomością klimatycznych zdarzeń. Prawdą jest ,że ostatnie 90 lat to przemysł i człowiek... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 26-03-2015r. 12:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE