ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na terenie Azotów w Tarnowie może powstać spalarnia
26.03.2015r. 06:38

Planowany w Tarnowie zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych mógłby powstać na terenie tarnowskich Azotów. Lokalizację taką wskazano w studium wykonalności dla zintegrowanego projektu dotyczącego gospodarki odpadami i energetyki.

Dokument opracowany na zlecenie Grupy Azoty przez firmę Ramboll Polska został już przekazany prezydentowi miasta Romanowi Ciepieli.

„Projekt ten wykorzystuje naturalną synergię pomiędzy przemysłem i infrastrukturą energetyczną oraz gospodarką odpadami w Tarnowie a także pozwoli na rozwiązanie szeregu problemów gminy Tarnów i stworzy bodziec do rozwoju regionu" – ocenił w środę wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński.

Według dokumentu zlokalizowanie tzw. ekospalarni na terenie tarnowskich Azotów i podłączenie jej do istniejących systemów ciepłowniczych należących do spółki i miejskiej elektrociepłowni przyniesie duże korzyści dla Tarnowa i okolicznych gmin uczestniczących w przedsięwzięciu.

Jak wyjaśnił PAP rzecznik spółki Grzegorz Kulik, dokument ma charakter wstępny i nie przesądza, czy Azoty chciałyby się zaangażować finansowo w przedsięwzięcie. Według niego jedną z form udziału w nim mogłoby być wniesienie aportem gruntów, na których miałaby stanąć spalarnia.
Budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych należy do najważniejszych i najdroższych inwestycji przygotowywanych przez Tarnów do współfinansowania ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy budżetowej 2014-2020.

Przedsięwzięcie ma pozwolić na osiągnięcie polskich i europejskich standardów oraz norm ochrony środowiska dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Spalarnia znacząco poprawi stan środowiska oraz pozwoli w sposób kompleksowy rozwiązać problem składowania odpadów w regionie tarnowskim.

W Małopolsce kończy się już budowa takiego zakładu w stolicy regionu, Krakowie. Nowoczesny zakład o wartości blisko 797 mln zł (371,7 mln zł unijnego dofinansowania z Funduszu Spójności) powinien zacząć działać pod koniec 2015 r. Wtedy Kraków sprosta wymogom unijnym, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Obiekt będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE