ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ceny LNG w kwietniu wzrosły w Azji i Ameryce Południowej. W Europie spadki.
16.04.2015r. 05:46

Kwiecień 2015 roku jest miesiącem, w którym ceny LNG nieznacznie wzrosły w porównaniu z marcem. Niekorzystne zmiany cen nie miały jednak miejsca na analizowanych terminalach europejskich.

Podobnie jak w zeszłym miesiącu, zauważalne jest zmniejszenie dysproporcji cenowych na rynkach spot na świecie w porównaniu z tymi sprzed roku. Importerzy gazu skroplonego z Azji nabywali LNG po stawkach podobnych do tych w Ameryce Południowej oraz niewiele wyższych od tych w Europie. Globalnie kwiecień jest pierwszym miesiącem tego roku, który stanowi odwrócenie trendu spadków cen.Otoczenie rynkowe obrotu międzynarodowego gazem ziemnym pozostaje korzystne dla państw importujących LNG. Obniżka cen ropy naftowej na globalnych rynkach oraz wysokie temperatury znajdują stale swoje odzwierciedlenie w cenach gazu skroplonego. Odbiorcy z państw azjatyckich i z Ameryki Południowej płacą mniej niż połowę w porównaniu ze stawkami sprzed roku (w porównaniu do marca 2014 r. ).W świetle szacunków Federalnej Komisji Regulacji Energetyki w Stanach Zjednoczonych (FERC), średnia cena gazu ziemnego, który zostanie dostarczony w kwietniu do japońskich importerów wynosiła niespełna 280 USD za tys. m³ i była o 30 USD wyższa niż w marcu. W ujęciu procentowym spadek ten wyniósł aż 12%. W odniesieniu do cen płaconych za gaz ziemny w Japonii w marcu ubiegłego roku, stawki w bieżącym roku były aż o 61% niższe. Identyczne wartości zostały odnotowane dla gazu dostarczanego do Korei Południowej.

W Indiach i Chinach skala spadków oscylowała w przedziale 10-13%, a w ujęciu rok do roku spadki wyniosły odpowiednio 57% i 62%. Stawki płacone przez odbiorców w Indiach wyniosą w kwietniu ok. 267 USD, zaś w Chinach 264 USD. W przeciwieństwie do marca, w którym praktycznie wystąpiło zrównanie cen za gaz skroplony we wszystkich największych pod względem wolumenu zakupywanego paliwa regionach świata, w kwietniu ponownie zauważalna jest dysproporcja pomiędzy odbiorcami w Azji i w Europie. Należy jednak mieć świadomość, że rozbieżności cenowe na poziomie do 40 dolarów w żadnym razie nie przypominają skalą dysproporcji sprzed roku, kiedy wynosiły one do 350 USD/tys. m3. Tradycyjnie ceny LNG w Azji i Południowej Ameryce są znacznie wyższe niż stawki płacone w Europie.

W Ameryce Południowej i Centralnej odnotowano wzrosty cen na poziomie 10% w Brazylii, ponad 18% w Argentynie i prawie 19% w Meksyku. Cena LNG w Brazylii wyniosła w kwietniu 254 USD za tys. m3 i była o prawie 24 USD wyższa niż w zeszłym miesiącu. Stawka płacona za LNG w Meksyku wynosiła 278 USD, zaś w Argentynie 283 USD. W obu krajach były one wyższe o ok. 43 USD. Podobnie jak w innych analizowanych regionach ceny gazu skroplonego odbieranego w Ameryce Łacińskiej były znacznie niższe niż przed rokiem. W Argentynie gaz LNG jest o prawie 55% tańszy, w Meksyku o 56%, a w Brazylii o 59% tańszy niż w marcu 2014 r. Również w Ameryce Południowej i Centralnej gaz ziemny nie kosztował dużo drożej niż w Europie. Różnica pomiędzy stawką dla odbiorcy hiszpańskiego i brazylijskiego wyniosła zaledwie 1 USD.

W Stanach Zjednoczonych cena gazu LNG na obu punktach uległa praktycznie zrównaniu, do czego doprowadziły nieznaczne spadki cen w punkcie Cove Point oraz niewielki wzrost w Lake Charles. Obecnie na pierwszym z punktów gaz będzie odbierany w cenie 90 USD/tys. m3, a w drugim trzy dolary taniej. Różnica w porównaniu do cen z poprzedniego miesiąca wyniosła w Cove Point 5 dolarów na korzyść importerów, zaś w Lake Charles gaz był o 4 dolary droższy. LNG importowane w kwietniu było o ok. 50% tańsze niż przed rokiem.

Europa jest praktycznie jedynym regionem, który doświadczył spadków cen na każdym z analizowanych terminali. W porównaniu z poprzednim miesiącem, największych spadków doświadczyła Wielka Brytania, gdzie skroplony gaz ziemny jest o 3,6% tańszy. Przekłada się to na 9 USD, a stawka za LNG wyniosła 244 USD/tys. m3. Jednak to nie odbiorca brytyjski płacił najniższą cenę. W Belgii LNG kosztowało 237 USD, co jest najniższą ceną wyłączając Amerykę Północną. Cena w Belgii była o 3% niższa niż przed miesiącem. W Hiszpanii skala spadku była minimalna, bo wyniosła zaledwie 0,7%. Importerzy zapłacą w tym kraju za gaz skroplony prawie 253 USD. cen W porównaniu z ubiegłym rokiem gaz sprowadzany do Europy był o 30% tańszy w Wielkiej Brytanii, o 32% w Belgii i aż o 55% w Hiszpanii.W porównaniu z marcem kwiecień był globalnie mniej korzystnym miesiącem dla importerów. Należy jednak mieć na względzie fakt, iż ceny w marcu były wyjątkowo niskie. Trend wzrostu stawek, który nie dotknął Europy nie miał dużego negatywnego znaczenia dla odbiorców, ponieważ ze względu na korzystne otoczenie rynkowe ceny gazu skroplonego są stale znacznie niższe niż przed rokiem. W świetle informacji dostarczonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy początek 2015 roku charakteryzował się spadkami cen zarówno dla gazu ziemnego importowanego eksportowanego z Rosji do Europy jak również na Henry Hub w Stanach Zjednoczonych. Ceny płacone za gaz indonezyjski w Japonii obniżyły się w styczniu, a w lutym pozostały na styczniowym poziomie. Ze względu na opóźnienia w raportowaniu MFW nie są dostępne jeszcze informacje dotyczące cen w marcu.

Autor: dr Robert Zajdler - Zajdler Energy Lawyers & Consultants

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE