ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hyundai zbuduje terminal LNG dla obwodu kaliningradzkiego
01.05.2015r. 10:41

Południowokoreański Hyundai Heavy Industries zbuduje jednostkę regazyfikacyjną dla rosyjskiego Gazpromu. „Pływający gazoport” będzie obsługiwać obwód kaliningradzki i najprawdopodobniej zacumuje w Królewcu.

W przetargu rozpisanym przez Gazprom wystartowały trzy firmy - Hyundai Heavy Industries, Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering i Sasmsung Industries Company. Ostatecznym zwycięzcą okazała się pierwsza z nich. Umowa pomiędzy stronami o wartości 294,7 mln $ zostanie podpisana w maju. Jednostka ma zostać zbudowana w ciągu dwóch lat.

Budowa „pływającego gazoportu” dla obwodu kaliningradzkiego jest związana z rosyjską polityką zmierzającą do energetycznej izolacji wspomnianej eksklawy. I to zarówno w kontekście elektroenergetycznym (o czym szerzej pisałem tutaj) jak i gazowym. Wszystko wskazuje na to, że Rosja ma zamiar zrezygnować z dostaw błękitnego paliwa do swojego odizolowanego terytorium przez gazociąg przebiegający przez Litwę. Zamiast tego mają one być świadczone przez gazoport, który Gazprom chce zbudować w rejonie kingiseppskim, niedaleko Ust-Ługi. Będzie on położony niedaleko gazociągu łączącego tzw. Jednolity System Zaopatrzenia w Gaz z Nord Streamem biegnącym pod Bałtykiem w kierunku Niemiec. Planowany terminal ma mieć moc około 10 mln ton rocznie i jest oficjalnie dedykowany eksportowi surowca do Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Ameryki Łacińskiej i Indii. Jak się okazuje będzie on także wysyłać surowiec do obwodu kaliningradzkiego gdzie odbierze go pływająca jednostka regazyfikacyjna zbudowana przez Hyundai. Oczywiście realizacja tych planów będzie uzależniona od zasobów finansowych Gazpromu, który przeżywa obecnie spore trudności, podobnie jak cała gospodarka Rosji.
Warto podkreślić, że w wyniku postępującej w Polsce liberalizacji rynku gazu ziemnego, coraz więcej prywatnych firm znad Wisły spogląda na Rosję z zamiarem importowania z tego kierunku LNG. Jedną z nich jest Duon, który w 2014 r. kupował z obwodu kaliningradzkiego 4 mln m3 gazu skroplonego i sprzedawał go w naszym kraju. Jednak już w br. zgodnie z informacjami Nowego Przemysłu wolumen ten powinien wzrosnąć do kilkunastu mln m3. Innymi słowy, udział rosyjskiego LNG znajdującego się w obrocie na rynku polskim wzrasta i prawdopodobnie trend ten zostanie spotęgowany dzięki „pływającemu gazoportowi" zacumowanemu w Królewcu. Niemniej nie będą to znaczące ilości w skali kraju.
Piotr Maciążek , defence24.pl

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE