ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PiS: potrzebne moratorium na budowę elektrowni wiatrowych
17.06.2015r. 16:50 17.06.2015r. 14:55

Klub PiS złożył projekt uchwały ws. wprowadzenia moratorium na budowę dużych elektrowni wiatrowych do czasu uchwalenia przepisów prawnych określających warunki ich budowy oraz stworzenia instytucji nadzoru.

Istnieje niedopuszczalny chaos prawny dot. farm wiatrowych - uważają politycy PiS. Platforma ocenia inicjatywę PiS za niepotrzebną.

Projekt uchwały zaprezentowała w środę posłanka Anna Zalewska. Zgodnie z nim Sejm wzywa Radę Ministrów "do wprowadzenia moratorium na budowę elektrowni wiatrowych, z wyłączeniem budowy mikroinstalacji oraz małych instalacji, do czasu uchwalenia przepisów prawnych, określających warunki budowy elektrowni wiatrowych oraz stworzenia instytucji nadzoru i kontroli, które będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludzi i środowiska". Uchwała miałaby wejść w życie z dniem jej podjęcia.

"PO obiecywała, że wdroży przepisy niepozwalające na to, aby elektrownie wiatrowe były posadowione na warunkach zabudowy bez planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie w podkomisji są długie dyskusje, jak to musi być rozwiązane (...) Ustawa o energii odnawialnej miała zabezpieczać interesy obywateli, których nieruchomości mają zerową wartość, jeżeli zlokalizowane są tam farmy wiatrowe (...) PO nie ma zamiaru zająć się problemem. Dlatego jedynym wyjściem z sytuacji jest wniosek o moratorium" - argumentowała Zalewska.

"To niepotrzebna inicjatywa; najlepszy dowód, że zaczyna się kampania wyborcza. PiS non stop składa tego typu memoranda i wygłasza nieuzasadnione sugestie. Przepadł projekt PiS o dystansie 3 kilometrów, jaki miałby dzielić wiatraki od zabudowań. To byłby absurd, który zabiłby możliwość budowy takich farm. To jest kolejna próba wpisująca się w taką teorię budowy odnawialnych źródeł energii w Polsce" - powiedział z kolei PAP poseł PO Piotr Cieśliński.

W uzasadnieniu klub PiS powołuje się na opublikowany w lipcu 2014 r. raport NIK, z którego wynika, że decydując o lokalizacji elektrowni wiatrowych władze gmin ignorowały głos mieszkańców. Podczas kontroli, której efektem był raport, ustalono, że żadna ze skontrolowanych gmin, nawet przy licznych protestach, nie zorganizowała referendum w tej sprawie, mimo że zezwalały na to przepisy. Decyzje w imieniu społeczności lokalnych podejmowane były wyłącznie przez radnych. Co prawda gminy umożliwiały mieszkańcom wyrażanie opinii na każdym etapie, ale obawy przeciwników z reguły nie były uwzględniane.

W Polsce odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych warunkowana jest głównie dopuszczalnym poziomem hałasu. Jednak przepisy dotyczące metod pomiaru emisji hałasu nie gwarantowały miarodajnej oceny uciążliwości takich urządzeń. Zgodnie z przepisami pomiary mogły być wykonywane tylko przy słabym wietrze (poniżej 5 m/s), a elektrownie największy hałas generują dopiero przy prędkości wiatru 10-12 m/s. W takich warunkach pomiary nie były już jednak robione.
Najwyższa Izba Kontroli zaleciła zmianę przepisów dot. m.in. prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego. Wskazała też na: potrzebę opracowania jednolitej metodologii pomiaru emisji hałasu generowanego przez elektrownie wiatrowe, problem ulokowania farm na obszarach przyrodniczo chronionych, a także objęcie nadzorem technicznym eksploatacji turbin wiatrowych.

W czerwcu Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy, z którego wynika, że farmy wiatrowe o mocy przekraczającej 40 kW będą mogły być lokowane wyłącznie na podstawie planu miejscowego, a nie decyzji o warunkach zabudowy.

Przygotowany przez posłów komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego projekt ma zwiększyć udział obywateli w decydowaniu, gdzie staną duże wiatraki. Ma też ograniczyć możliwość działań korupcyjnych, jeśli chodzi o gminy i prywatnych inwestorów.

W komisyjnym projekcie ustawy przede wszystkim przyjęto zasadę, że obiekty służące wytwarzaniu energii z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) o mocy przekraczającej 40 kW mogą powstawać wyłącznie na obszarach, na których obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

Poselska propozycja modyfikuje także regulacje dotyczące odszkodowań związanych z uchwaleniem planów miejscowych pod inwestycje w odnawialne źródła energii. Zgodnie z projektem, w przypadku, gdy plan jest skutkiem uwzględnienia wniosku dotyczącego lokalizacji OZE, wówczas wnioskodawca, a nie gmina, jest obciążany kosztami odszkodowawczymi.

Zdaniem Rady Ministrów kwestia odszkodowań wymaga analizy pod kątem zgodności z konstytucją. W ocenie rządu, proponowany przepis zmieniający zasady odpowiedzialności finansowej związanej ze skutkami wejścia w życie mpzp, budzi wątpliwości dotyczące przestrzegania zasady równego traktowania.

Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 13 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sierra2ssn 17.06.2015r. 16:58
no to będzie się działo jesienią po wyborach. czekam aż wysłannicy pewnej partii, wędrując po kraju z piłami... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 01-07-2015r. 09:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kajetan 17.06.2015r. 16:59
Przekrety kulczyka w Tauron, blokują polski bank.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Emma 17.06.2015r. 17:53
PiS chce ograniczyć skok na kasę zwany OZE wiatrowym. Koszt produkcji z nowego wiatraka to 230zł/MWh (ceny z aukcji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 01-07-2015r. 09:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Randy Mott PBA 18.06.2015r. 08:34
Who will pay the 6 billion PLN fine when Poland does not meet the 2020 renewable energy targets? I doubt PiS as a... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 18-06-2015r. 10:02 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: markofu 18.06.2015r. 09:37
Już niedługo, w związku z nową encykliką papieża, w której to papież nawołuje do wykorzystywania OZE i ochrony... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Emma do Randy 18.06.2015r. 09:40
Ty nie piszesz kto zapłaci karę, bo kary nie będzie. Ty piszesz dajcie nam durnie to 4 mld zł rocznie na OZE, bo my... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 18.06.2015r. 10:47
Celem OZE nie była ochrona środowiska, tylko redystrybucja społecznych środków do biznesmenów z pewnej quasi... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE