ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

JACEK MALKO (1937 - 2015)

Jacek Malko (1937 - 2015)
06.07.2015r. 11:36

5 lipca 2015 r. zmarł prof. dr hab. inż. Jacek Malko.

Prof. dr hab. inż. Jacek Maria Malko urodził się 19 marca 1937 r. we Lwowie. Po aresztowaniu ojca w grudniu 1939 roku został objęty z matką w kwietniu 1940 roku deportacją do Kazachstanu do sowchozu w Semipałatyńsku. Żył w wielkiej biedzie na zesłaniu do października 1945 r. Z listy katyńskiej dowiedział się, że ojciec został zamordowany na Ukrainie w kwietniu 1940 r. W listopadzie 1945 roku wraz z matką przybył transportem repatriacyjnym do Wrocławia. Tu ukończył szkołę podstawową i III Liceum Ogólnokształcące. W latach 1954-1959 studiował na Politechnice Wrocławskiej, uzyskując dyplom mgr. inż. elektryka. Staż zawodowy odbył w latach 1959-1961 jako konstruktor w fabryce maszyn elektrycznych Dolmel (obecnie Alstom), a następnie w latach 1961 -1965 w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu -jako starszy inżynier.

Od 1965 roku związał swoją karierę naukową z Politechniką Wrocławską. W tym samym roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych po obronie dysertacji pt. "Analiza i prognozowanie zmienności obciążeń krajowych systemów elektroenergetycznych". Pracował kolejno na stanowiskach starszego asystenta, adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego, najpierw w Katedrze Systemów Energetycznych, a następnie w Instytucie Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej. W 1979 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego za monografię "Prognozowanie energii i mocy elektrycznej na potrzeby planowania rozwoju i eksploatacji systemu elektroenergetycznego" i został powołany na stanowisko docenta. Stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Wrocławskiej uzyskał w 1989 r., tytuł profesorski - w 1995 r., następnie w 1997 roku został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Prof. dr hab. inż. Jacek Malko był uczniem wybitnych uczonych: profesorów Andrzeja Kordeckiego, Jana Kożuchowskiego i Jana Trojaka. Przez kilkanaście lat był kierownikiem Zakładu Elektrowni i Gospodarki Energetycznej w Instytucie Energoelektryki.

Prof. dr hab. inż. Jacek Malko był Twórcą szkoły naukowej "Kompleksowe badania systemów elektroenergetycznych". Opublikował ponad 450 artykułów i referatów, 5 monografii naukowych i 3 podręczniki akademickie. Był promotorem czterech przewodów doktorskich, recenzentem wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz wniosków o tytuł profesorski. Był także recenzentem projektów badawczych KBN oraz kilkudziesięciu prac do druku w naukowych czasopismach krajowych i zagranicznych.

Prof. dr hab. inż. Jacek Malko był członkiem z wyboru Zespołu "Elektrotechnika, Energetyka i Metrologia" Komitetu Badań Naukowych, członkiem prezydium Komitetu Problemów Energetyki PAN, Sekcji Systemów Elektroenergetycznych Komitetu Elektrotechniki PAN, członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu CIGRE i przedstawicielem Polski w Komitecie Studiów SC 38 oraz członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej (WEC). Jako wybitny elektroenergetyk został powołany na eksperta Grupy Parlamentarnej ds. Restrukturalizacji dla Energetyki.

Był członkiem zagranicznym Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE, USA) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekonomiki w Energetyce (IAEE).

Prowadził aktywną działalność w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, za co został wyróżniony Srebrną (1975) i Złotą Odznaką Honorową (1981) Stowarzyszenia. Był członkiem zwyczajnym Wrocławskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Prof. dr hab. inż. Jacek Malko był czynnym uczestnikiem (referaty, członkostwa Komitetów Naukowych) przeszło 90 krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. Od 1965 r. prowadził wszystkie formy dydaktyczne dla różnych rodzajów studiów na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Wypromował kilkuset inżynierów i magistrów inżynierów elektryków. Ponadto prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Politechnikach: Wrocławskiej, Śląskiej, Łódzkiej, Uniwersytecie Wrocławskim i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Był członkiem Rady Nadzorczej Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. i przez wiele lat przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu.

W latach 1984-1988 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, a w latach 90. przez dwie kadencje był zastępcą dyrektora ds. dydaktyki Instytutu Energoelektryki.

Za aktywną działalność został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi (1985) i odznaką Zasłużony dla Energetyki (1999).

Był pasjonatem nurkowania, członkiem The National Geographic Society (USA) oraz instruktorem klasy międzynarodowej (Moniteur International de Plongé CMAS) w zakresie nurkowania swobodnego.

Prof. dr hab. inż. Jacek Malko zmarł 5 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wybitny naukowiec, a jednocześnie człowiek skromny i przyjacielski.

prof. dr hab. inż. Marian Sobierajski


Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: kazik 06.07.2015r. 13:10
smutna wiadomość
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 2015 06.07.2015r. 13:26
Elektryk i energetyk którego nazwisko będzie się dla mnie zawsze kojarzyć z najlepszymi latami PWr. Fantastyczny... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: DWK 06.07.2015r. 13:58
Duża strata, wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i bliskich.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 50 06.07.2015r. 15:37
Żegnaj mój PROFESORZE.
Wyrazy współczucia Rodzinie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej Nehrebecki 06.07.2015r. 16:45
Wybitny profesor. Pełen energii. Bezinteresowny i mądry człowiek. Skłonny zawsze do pomocy. Niezastąpiony showman... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Władysław Mielczarski 06.07.2015r. 17:57
Jacku,

Było zaszczytem znać Cię i współpracować. Byłeś wzorcem dla wielu i dla mnie. Spoczywaj w spokoju.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Haśka 06.07.2015r. 19:37
Normą, kanonem w życiu naukowym Profesora było dążenie do prawdy. W życiu prywatnym skupiał się na wysnuwaniu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej Wolosz 06.07.2015r. 22:05
Smutne wiadomość. Wyrazy współczucia dla rodziny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: emerytka 07.07.2015r. 20:30
Dzięki za spotkania na REE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Robert J. Kwiatkowski 08.07.2015r. 09:55
Odszedł Wielki Człowiek. Dla mnie, pozostanie Pan wielkim autorytetem. Za zachowanie normalności i człowieczeństwa w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE