ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Smyrgała: spór między związkowcami a Zarządem PGNiG nie będzie dobrze służył spółce
08.07.2015r. 12:45

Zaostrzający się spór między związkowcami a Zarządem PGNiG z pewnością nie będzie dobrze służył spółce. Przedstawiciele związków zawodowych, pisząc list z mocnymi zarzutami pod adresem Zarządu i Ministerstwa Skarbu Państwa do Pani Premier, podnoszą liczne kwestie związane z restrukturyzacją, niepewnością zatrudnienia i dysproporcjami w zarobkach między kierownictwem Grupy Kapitałowej a zwykłymi pracownikami, w szczególności z zamrożeniem płac. Dodatkowej wagi listowi dodaje to, że związkowcy wprost piszą, że liczą na zajęcie się przez Ewę Kopacz szukaniem rozwiązań tych problemów w "gorącym okresie przedwyborczym".

O ile w kwestii polityki kadrowej trudno wypowiadać się zewnętrznym obserwatorom, to w kwestiach finansowych należy uznać, że de facto jest to nawiązanie do wcześniejszych postulatów, zgłaszanych w maju. Wówczas, niejako na fali dobrych wyników finansowych za poprzedni rok, działacze sugerowali wypłatę dodatkowych premii, w wysokości mniej więcej jednego uposażenia miesięcznego.

Już wtedy tego typu postulat wydawał się co najmniej dyskusyjny, ze względu na niepewność związaną ze środowiskiem zewnętrznym, w którym przyszło aktualnie funkcjonować PGNiG. Dziś te wyzwania zmaterializowały się niemal w całości. Na wyniki spółki nadal wpływają negatywnie zobowiązania długoterminowe wobec Gazpromu, zadania związane z zapewnianiem bezpieczeństwa energetycznego państwa i wysoki poziom obowiązkowej giełdowej sprzedaży gazu w połączeniu z taryfowaniem cen. W ostatnich tygodniach nałożyły się na to kolejne elementy: Urząd Regulacji Energetyki wezwał PGNiG do wystąpienia z nowym wnioskiem taryfowym w celu obniżenia cen "błękitnego paliwa", na co spółka odpowiedziała programem rabatowym. Tak czy inaczej, PGNiG czeka teraz najprawdopodobniej zmniejszenie wpływów w segmentach obrót i magazynowanie oraz dystrybucja, przy braku widoków na wzrost segmencie wydobycie i poszukiwanie, ze względu na niskie ceny węglowodorów. Może się okazać, że w bieżącym i kolejnych latach spółka nie osiągnie już tak wysokich zysków, jak w 2014 roku. A wtedy zwiększenie kosztów osobowych może ją dużo kosztować.

No i wreszcie sprawa "gorącego okresu przedwyborczego". Związkowcy w swoim liście piszą o niekompetencji menadżerów i nietrafionych decyzjach. Doświadczenie pokazuje, że trudno o bardziej nietrafione decyzje, niż te podjęte w trybie "kiełbasy wyborczej", czego świadkami byliśmy choćby niedawno w kwestiach referendalnych. Dlatego też chyba dobrze byłoby jeszcze raz przemyśleć załatwianie tego typu spraw akurat teraz.
Dominik Smyrgała, ekspert Collegium Civitas

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: gli 09.07.2015r. 09:34
Jakoś nie widać na rynku paniki z powodu konfliktu ze związkami
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE