ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Smyrgała: punkt dla polskiej spółki
17.07.2015r. 12:12

Gas Assets Management, spółka zależna PGNiG, sfinalizowała wczoraj transakcję nabycia 36,17% akcji spółki GAS-TRADING od spółki PHZ BARTIMPEX. Grupa Kapitałowa PGNiG posiada obecnie 79,58% akcji spółki GAS-TRADING SA i przejęła nad nią kontrolę. Nabycie przez Gas Assets Management pakietu akcji Gas-Trading w celu przejęcia przez Grupę Kapitałową PGNiG kontroli nad EuroPolGazem należy wiązać z trzema zachodzącymi obecnie procesami w obszarze handlu gazem ziemnym w Europie.

Po pierwsze, w przypadku braku możliwości rozstrzygnięcia sporów między PGNiG a Gazpromem w kwestiach związanych z gazociągiem jamalskim, polska spółka uzyskuje przewagę nad partnerem rosyjskim. Do tej pory tradycyjnie PGNiG miał pewną przewagę w zarządzie spółki, ponieważ strona polska wskazywała jej prezesa. Gazprom z kolei wybierał przewodniczącego rady nadzorczej. Przejęcie pakietu kontrolnego nad EuroPolGazem oznaczać będzie, że w przypadku konfliktu w tych dwóch organach spółki, w organie najwyższym, czyli walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, przewagę będzie miała GK PGNiG. Oznacza to, że postulowany w kontrakcie jamalskim podział udziałów w EuroPolGazie między stronę polską a rosyjską na zasadzie 50:50, a który w dłuższym okresie byłby niekorzystny dla Polski, raczej nie będzie realizowany. W przyszłości można sobie wyobrazić nawet podjęcie próby wypchnięcia Gazpromu z akcjonariatu spółki.

Drugie zjawisko wynika bezpośrednio z pierwszego. Trwają właśnie renegocjacje kontraktu gazowego między PGNiG a Gazpromem, tak więc przejęcie kontroli nad EuroPolGazem można odczytywać jako osłabianie pozycji negocjacyjnej rosyjskiej spółki. W ten sposób traci ona jedną z możliwości nacisku polskiego partnera. W nieco dłuższej perspektywie roku 2019, kiedy wygaśnie część tranzytowa kontraktu jamalskiego, również powinno to wzmocnić argumentację strony polskiej.

Po trzecie wreszcie, od maja bieżącego roku trwa postępowanie antymonopolowe Komisji Europejskiej wobec Gazpromu, któremu zarzuca się m.in. wprowadzanie nielegalnych klauzul związanych z zakazem reeksportu, zawyżanie cen czy warunkowanie dostaw długoterminowymi umowami dającymi wpływ na infrastrukturą przesyłową. Można się wprawdzie zastanawiać, czy działania KE same w sobie nie zagwarantowałyby należytej kontroli nad gazociągiem jamalskim, jednak prawdopodobnie zarząd PGNiG uznał, że mogą one nie wystarczyć i warto je raczej wykorzystać jako rodzaj wsparcia dla własnej polityki.
dr Dominik Smyrgała, Collegium Civitas

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE