ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Księżopolski: tania energia żródłem przewagi konkurencyjnej w gospodarce
07.08.2015r. 12:34

Rynek energii elektrycznej, w szczególności ze względu na proces dekarbonizacji, jest strategicznym obszarem ścierania się interesów państw oraz koncernów energetycznych.

Energia elektryczna w jeszcze większym stopniu decydować będzie bowiem o konkurencyjności gospodarki, ale również będzie umożliwiać, podobnie jak gaz, czy ropa naftowa, wpływ zarówno na decyzje polityczne, jak i wskaźniki makroekonomiczne.

Dekarbonizacja – de facto przestawienie gospodarki na odnawialne źródła energii – powoduje, iż rynek energii elektrycznej nabiera wymiaru strategicznego.

Decyzje Rady Europejskiej o budowie interkonektorów spowodują zwiększenie konkurencji zarówno między państwami, jak i koncernami. Kluczem do uzyskania przewagi na tym rynku lub choćby utrzymania status quo jest wytwarzanie taniej energii elektrycznej.

Zadanie to jest niezwykle trudne szczególnie dla Polski, w której do tej pory nie podjęto kluczowych decyzji w sprawie kształtu miksu energetycznego. Nierentowne kopalnie, konieczność redukcji emisji CO2 wynikająca nie tylko z polityki Unii Europejskiej, ale i zmian zachodzących w środowisku oraz przyszły kształt rynku energii elektrycznej w Europie są dla Polski dużymi wyzwaniami. Sytuacja jest niezwykle trudna, szczególnie biorąc pod uwagę czas realizacji inwestycji oraz niepewność rynku i interesariuszy wynikającą z „zawieszenia”
decyzji politycznych. W przedstawionym przez PSE „Planie rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2016-2025” wskazano na problemy w krajowym zaspokojeniu zapotrzebowania na energię elektryczną.

W wariancie realistycznym niedobory mocy wystąpią od drugiej połowy 2015 roku osiągając maksymalne wartości we wrześniu 2018 roku (niedobory kształtować się będą na poziomie 1500 – 2500 MW, jednak po krótkiej poprawie we wrześniu 2025 wielkość niedoboru wymaganej nadwyżki mocy ma dojść do 3500 MW).
Istnieją różne warianty rozwiązania tego problemu: import energii (niosąca za sobą ograniczone możliwości oraz ryzyko wysokich cen), budowa elektrowni węglowych (ryzyko wysokich cen) oraz budowa elektrowni jądrowej (z powodów czasu inwestycji niewykonalna w tym terminie). Jest jeszcze jeden wariant modernizacyjny polegający na rozwoju odnawialnych źródeł energii, przy jednoczesnym włączeniu polskiego przemysłu w poszukiwania nowych efektywnych sposobów magazynowania energii. Postęp w tym zakresie jest niezwykle obiecujący, czego przykładem są takie firmy jak LG, TESLA.

Odnawialne źródła energii, a szczególnie fotowoltaika, charakteryzują się krótkim czasem inwestycji, a ponadto w okresie letnim pokrywa zwiększone dzienne przyrosty zapotrzebowania na energię. W przypadku wyboru tego wariantu pozostaje dołączyć do tego budowę interkonektorów łączących polską sieć z Bułgarią i Rumunią poprzez Słowację, co umożliwi łatwiejsze bilansowanie systemu i stworzy realną drogę do rozwiązania omawianego problemu. Ponadto, południowy kierunek ekspansji wpisuje się w szerszą koncepcję polityczną budowy silnych relacji w obszarze Międzymorza oraz zwiększa znaczenie Polski jako kraju tranzytowego.
Krzysztof Księżopolski

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Waldeczek 11.08.2015r. 01:08
Jest jeszcze jedna możliwość: nadbudowa IGCC.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE