ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE EJ 1 chce do końca roku uruchomić postępowanie zintegrowane dla elektrowni jądrowej
28.09.2015r. 05:00

Jak poinformował „Puls Biznesu”, PGE EJ1, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej wysłała do potencjalnych wykonawców tzw. formularze deklaracji.

— W niedługim czasie powinniśmy dostać wypełnione deklaracje od konsorcjów firm zainteresowanych udziałem w postępowaniu zintegrowanym. Na podstawie tych deklaracji roześlemy zaproszenia. Będzie to formalny start tego postępowania. Rozesłanie zaproszeń planujemy na przełom lat 2015/16 — powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Jacek Cichosz, prezes PGE EJ1. PGE nie ujawniło, do kogo wysłało formularze deklaracje.

"W ostatnim czasie złożyliśmy do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji środowiskowej wraz z Kartą Informacyjną Przedsięwzięcia, przygotowujemy się do uruchomienia badań lokalizacyjnych i środowiskowych. W najbliższym czasie uruchomimy szereg postępowań przetargowych dla wykonawców tych badań, finiszujemy też z przygotowaniami do uruchomienia postępowania zintegrowanego. Chcemy je uruchomić z końcem tego roku" - powiedział prezes PGE EJ 1 Jacek Cichosz.

Postępowanie zintegrowane ma na celu pozyskanie technologii dla elektrowni jądrowej wraz z generalnym wykonawstwem EPC, zapewnienie dostaw paliwa jądrowego i usług powiązanych, zapewnienie dostawy usług w zakresie prowadzenia i utrzymania ruchu elektrowni wraz z programem budowy kompetencji w spółce PGE EJ 1. Celem jest też pozyskanie zaangażowania kapitałowego inwestora strategicznego/partnera biznesowego, jak również wypracowanie koncepcji finansowania inwestycji wraz z potwierdzeniem zainteresowania wsparciem przez właściwe Agencje Kredytów Eksportowych, instytucje finansowe lub banki komercyjne.

W ramach postępowania zintegrowanego przeprowadzono już szereg spotkań dialogu wstępnego. Do podmiotów, z którymi prowadzono rozmowy, został wysłany wzór deklaracji udziału w postępowaniu zintegrowanym. Wysłanie zaproszeń do podmiotów zainteresowanych udziałem w postępowaniu planowane jest do końca roku.

Uczestnikami postępowania mogą być zespoły, w skład których będą wchodziły m.in. podmioty oferujące technologie jądrowe spełniające określone kryteria, w tym w zakresie bezpieczeństwa jądrowego.

Spółka podawała wcześniej, że prowadzone są rozmowy z firmami i wiodącymi dostawcami technologii generacji III, m.in. z Francji, Japonii i USA.

W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie dialogu konkurencyjnego z tymi partnerami, którzy spełnią warunki kwalifikacji.

W pierwszym kwartale 2016 roku planowane jest rozpoczęcie badań lokalizacyjnych i środowiskowych w pełnym zakresie.

Na obecnym etapie PGE EJ 1 rozważa trzy potencjalne lokalizacje elektrowni na terenie trzech pomorskich gmin: "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo oraz "Żarnowiec" w gminach Krokowa i Gniewino.

W 2017 roku nastąpić ma wskazanie preferowanej lokalizacji, a także przygotowanie pełnego SIWZ w postępowaniu zintegrowanym.
Harmonogram zakłada, że w roku 2018 zostanie przeprowadzona ocena otrzymanych ofert."Puls Biznesu" przypomina, że zakłada się, iż konsorcja złożą dwie po dwie oferty. Pierwsza oferta będzie dotyczyła wariantu większego (czyli 2-4 bloki o mocy 2,7-3,5 tys. MW netto każdy), a druga mniejszy (1-2 bloki o mocy 1,1-1,7 tys. MW netto każdy). W zależności od warunków rynkowych, PGE wybierze jeden z tych dwóch wariantów. Konieczność przygotowania po dwóch ofert wynika z faktu, że na energetykę wpływają zmiany technologiczne, społeczne i polityczne. Gazeta zwraca uwagę, że trudno jest określić obecnie kształt europejskiej polityki klimatycznej w 2017 r.

"Postępowanie zintegrowane powinno zakończyć się w 2019 roku, wtedy też planowane jest uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych i decyzji o ustaleniu lokalizacji, a także decyzji zasadniczej dla budowy EJ. Kolejny etap prac to m.in. opracowanie szczegółowego projektu technicznego EJ, przygotowanie infrastruktury oraz złożenie wniosku o uzyskanie zezwolenia na budowę Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Dopiero po uzyskaniu tego zezwolenia będzie możliwe otrzymanie pozwolenia na budowę, a w kroku kolejnym możliwe będzie zamknięcie finansowania i podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej" - podała PGE EJ 1.

"W kolejnych etapach przewidziana jest budowa elektrowni i jej rozruch. Aktualnie, przy wsparciu inżyniera kontraktu, prowadzone są prace nad dalszym uszczegółowieniem harmonogramu, w tym jego aktualizacja" - dodano.

Z harmonogramu zapisanego w Polskim Programie Energetyki Jądrowej (PPEJ) wynika, że pierwszy blok elektrowni jądrowej miałby zostać wybudowany i podłączony do sieci do 2025 roku. W mediach pojawiły się jednak informacje, że inwestycja opóźni się o kilka lat m.in. z powodu poślizgu w badaniach środowiskowych i lokalizacyjnych, po tym jak PGE EJ 1 przejęła kompetencje w tym zakresie od firmy Worley Parsons.

Dla podjęcia decyzji o realizacji inwestycji konieczne jest też wypracowanie mechanizmów wsparcia, które zwiększyłyby stabilność i przewidywalność prowadzenia projektu, budowy i eksploatacji elektrowni.

Z analiz PGE wynika, że najbardziej efektywny z punktu widzenia inwestora i państwa byłby kontrakt różnicowy, podobny do rozwiązań przyjętych w Wielkiej Brytanii.

"Według przyjętych założeń jest to główny mechanizm, który będzie jednak potrzebować też innych instrumentów wspierających, m.in. gwarancji Skarbu Państwa obejmujących finansowanie dłużne uzyskane z Agencji Kredytów Eksportowych. W zakresie prowadzonych analiz są też kwestie podatkowe, czy wykorzystanie mechanizmów kompensujących (np. fundusz modernizacyjny czy darmowe uprawnienia do emisji CO2)" - podała PGE EJ1.

Brytyjski mechanizm kontraktów różnicowych, dający inwestorowi gwarancję ceny dla wyprodukowanej energii, został zatwierdzony przez Komisję Europejską, ale został zaskarżony przez rząd Austrii. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Spółka PGE EJ 1 odpowiedzialna jest za przygotowanie i wybudowanie elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW. W 2014 roku PGE podpisała z Tauronem, Eneą i KGHM umowę w sprawie objęcia przez te firmy łącznie 30 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ 1.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 28.09.2015r. 11:43
Panie Cichosz: czekamy na formularz!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE