ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

List otwarty prof. M. Jędryska do środowisk akademickich i biznesowych
06.10.2015r. 09:34

Prof. Mariusz Orion Jędrysek wystosował list otwarty do środowisk akademickich i biznesowych.

Wrocław 2015.10.01

Prof. zw. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek,
Uniwersytet Wrocławski,

List otwarty do środowisk akademickich i biznesowych

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy.

Niniejszy list kieruję do wszystkich Polaków, ale w szczególności do środowisk akademickich i biznesowych, którym zależy na mądrych, zaradnych i bogatych obywatelach Polski w Polsce! Co prawda większość z Was, jeśli mnie w ogóle kojarzy, to łączy z geologią, surowcami i tzw. gazem łupkowym, dlatego osobno przedstawiam mój pogląd na niezbędne kroki w sprawie nauki, innowacji, szkolnictwa wyższego i przede wszystkim przedsiębiorczości akademickiej. To są nierozerwalne zagadnienia, które powinny występować w dodatnim sprzężeniu zwrotnym. Powyższe w zasadzie nie ma miejsca w Polsce, a bez tego nadal będą niskie dochody pracowników, brak perspektyw dla studentów (w najlepszym wypadku umowy śmieciowe), niemoc, marazmem, marnotrawstwo, dyktatura „przynaukowych”. Wyjazd absolwentów za granicę lub „załapanie” się przy grupie „załatwiaczy” zdaje się być jedynym wyjściem. Otóż nie – możemy i damy radę!

Wykształcenie miliona osób, które wyjechały z Polski z powodów ekonomicznych kosztowało rodziców i budżet Państwa łącznie setki miliardów złotych. Ten wypływ kapitału trwa. Dlatego nowy układ sił politycznych w Sejmie RP musi odwrócić ten trend – dać szanse tu w Ojczyźnie! Musi się opłacić być „dobrym” by żyć dobrze Tutaj! Wykorzystajmy na większą skalę idee funkcjonujące w najbardziej zaawansowanych gospodarczo państwach, a także nasze, w tym wrocławskie, doświadczenia. Moim planem na zaradzenie upośledzeniu nauki, będzie intensywne oddziaływanie w Sejmie i rządzie. Jak niemal we wszystkim, problemem jest organizacja Państwa. Nowe działania to w praktyce będzie tyle orka na ugorze co budowa o nowa, obok – stąd przedstawione kroki traktować należy jako wstępne – do znaczącej rozbudowy/modyfikacji. Wszelkie uwagi z pokazaniem związków przyczynowo-skutkowych będą dla mnie niezmiernie cenne.

Pierwsze działania w nowym Sejmie/rządzie:
1. powołanie Parlamentarnego Zespołu Innowacji i Przedsiębiorczości Akademickiej,
2. skompletowanie zespołu doradców, którzy osiągnęli sukces w tym zakresie w Polsce,
3. współpraca z funkcjonującymi inicjatywami pozarządowymi (w tym, z naszego ośrodka np. ze Środowiska Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki przy Dolnośląskiej BCC), autorami opracowań, stowarzyszeniami branżowymi, inne…
4. wypracowanie kodeksu dobrych praktyk dla pracowników wyższych uczelni,
5. zmiany legislacyjne i uproszczenie/ułatwienia wdrożeniowe systemu patentowego,
6. przygotowanie programu nauczania przedsiębiorczości począwszy już od przedszkola aż po studia doktoranckie,
7. implementowanie rezultatów w programy rządowe,
8. powołanie rządowej Agencji Przedsiębiorczości Akademickiej (APA),
9. asygnata dodatkowych(!) kilku dziesiątych do 1,5 % PKB (nie kosztem dzisiejszych nakładów na naukę) dla grupy poniżej 35r życia,
10. 2,5% PKB na naukę (w tym „naukowy biznes”).

Zakładane cele:
1. ułatwienie absolwentom zakładania firm,
2. dofinansowanie działalności firm typu start-up (podział ryzyka),
3. poprawa jakości kształcenia,
4. wiedza (wiadomości+myślenie) narzędziem,
5. reinwestycje APA - uzyskanie przez APA wystarczającej stopy zwrotu wynikającej z inwestycji do poziomu umożliwiającego reinwestowanie.

Oczekiwane rezultaty
1. zwiększenie liczby firm spin-off i spin-out,
2. wyjazdy zagraniczne jedynie w celu zdobycia doświadczenia, a nie z powodów ekonomicznych,
3. wyższe zarobki naukowców,
4. budowa nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy,
5. odwrócenie kierunków migracji absolwentów szkół wyższych (drenaż do Polski).

Powyższe nie ma ograniczeń w kierunkach/profilach naukowych, bowiem każda wiedza może być narzędziem biznesu. Jeśli, ktoś z Państwa uznaje przedstawiony program za realny i uczciwy, to proszę o wsparcie/zaangażowanie takie jakie tylko sobie sam wymyśli. Oddanie głosu to minimum. Próbowałem o to „zawalczyć” kandydując na stanowisko rektora Uniwersytetu Wrocławskiego (2004), tworzyłem zręby takiego działania w rządzie (2005-7) w zakresie działalności geologiczno-górniczej i gospodarki środowiskiem (znana jest tylko inicjatywa poszukiwań gazu w łupkach), czy tworząc (wtedy z sukcesem) program do Climate KIC i departament Klimatu i Energii EIT+ (2008-11), pracując w Sejmie, itp. Wiem co to znaczy mieć wiele udokumentowanych pomysłów na patenty, których nie opłaca się patentować. Mam 4-kę dzieci i chcę sukcesu Polski także dla nich. Nie bądźmy bierni, nie wyjeżdżajmy robiąc pustą naszą przestrzeń dla innych, walczmy o swoje Tutaj, bo inaczej nie będziemy mieli naprawdę swojego nigdzie. Jeśli chcecie działać to razem – i nie zawahajcie się mnie użyć! Liczę na głos tych którzy chcę polskiej gospodarki opartej na nieskrępowanej aplikacji wiedzy.

Przy okazji, nowego roku akademickiego 2015/2016 wszystkim studentom i pracownikom uczelni życzę wszystkiego najlepszego.

Serdecznie pozdrawiam
Prof. zw. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek
Uniwersytet Wrocławski
Poseł Prawa i Sprawiedliwości
okręg wrocławski, lista PiS, pozycja 10

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Piotr 10.10.2015r. 23:25
Panie Profesorze, prosimy pamiętać o składanych obietnicach po dostaniu się do Sejmu/Rządu.Niektóre środowiska pomogą Panu zrealizować te i inne pomysły. Czekamy na nowy model rozwoju. Mając inteligentne dzieci, młodzież zajmującą wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach, studentów dających sobie radę w najlepszych ośrodkach naukowych widzimy jak wyjeżdżają, pracują poniżej kwalifikacji bądź budują pomyślność obcych firm i ich właścicieli. W najbliższych latach 2015-2020 powinniśmy zmienić w możliwym zakresie nasz model rozwoju. Inni to zrobili bądź aktualnie robią.Nie jest jeszcze za późno, potencjał mamy, wiemy jak to zrobić.Pozostaje tylko wola polityczna.Oby jej nie zabrakło Ponadto myślę, że zespół mógłby mieć szerszy charakter i obejmować nie tylko członków Sejmu ale także Senatu.A może nawet udałoby się zbudować grupę zainteresowaną rozwojem ponad podziałami politycznymi? Ostatnie dziesięciolecia pokazały na całym świecie, że rozwój gospodarczy jest doceniany niezależnie od realizowanych modeli społeczno-gospodarczych.Myślę, że konsensus w tym zakresie będzie możliwy także w Polsce. Liczymy na owocną współpracę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE