ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Partie polityczne: bezpieczeństwo energetyczne jednym z priorytetów Polski
16.10.2015r. 15:14

Dostęp do energii po atrakcyjnych cenach, budowa koncernów paliwowo-energetycznych, wsparcie dla węgla i wypowiedzenie pakietu klimatycznego UE - to niektóre z filarów budowy bezpieczeństwa energetycznego wymieniane przez przedstawicieli polskich partii politycznych.

W piątek Ośrodek Analiz Politologicznych oraz Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowały debatę nt. bezpieczeństwa energetycznego w programach partii politycznych.

Minister skarbu Andrzej Czerwiński ocenił, że bezpieczeństwo energetyczne to powszechny dostęp do źródeł energii po dobrej i atrakcyjnej cenie. Jak dodał, druga rzecz, to zrównoważony rozwój, czyli współdziałanie ze środowiskiem.

Szef resortu skarbu zaznaczył, że od kilku lat cena energii w Polsce nie rośnie. "To efekt konkurencyjności osiągniętej przez wdrożone ustawy, np. obligo giełdowe, zgodnie z którym sprzedaż energii elektrycznej i gazu musi odbywać się na giełdzie" - powiedział Czerwiński.

Jak dodał, obecnie rząd chce budować w Polsce koncerny paliwowo-energetyczne. "Czyli połączyć surowce pierwotne, gaz i węgiel ze spółkami energetycznymi. Docelowa wprowadzić paliwowo-energetyczne koncerny kapitałowe, skonsolidować energetykę w ten sposób, żeby nie tylko podmiotem był rodzimy, krajowy odbiorca, ale żeby ekspansywnie wychodzić na zewnątrz" - podkreślił.

Janusz Kowalski (PiS) zapowiedział, że jego ugrupowanie chce po wyborach uporządkować centrum zarzadzania bezpieczeństwem energetycznym kraju.

"Konia z rzędem z temu, kto powie, kto odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne w Polsce. Czy minister, który sprawuje nadzór właścicielski, czy minister gospodarki, który sprawuje faktyczne władztwo nad bezpieczeństwem energetycznym w kontekście regulacji? Czy może minister środowiska, który sprawuje nadzór nad zasobami, czy też może minister spraw zagranicznych, który ma dużo do powiedzenia, szczególnie w kontekście polityki UE?" - pytał polityk. Dlatego - jak podkreślił - potrzebne jest w Polsce utworzenie ministerstwa energetyki.

Według Kowalskiego potrzebne jest też renegocjacja pakietu klimatycznego UE tak, aby polska gospodarka w najbliższych kilkudziesięciu latach była oparta o własne surowce.
W ocenie Zbigniewa Gryglasa z Nowoczesna istotą bezpieczeństwa energetycznego jest zapewnienie dostaw energii po racjonalnych cenach dla gospodarki. "To niezwykle istotne, bo gospodarka polska potrzebuje taniej energii, by móc się rozwijać. W programie Nowoczesnej stawiamy mocno na reindustrializacje kraju, na to by rozwinąć branżę wytwórczą w Polsce, by ta baza wytwórcza stabilizowała polską gospodarkę" - podkreślił.

Jak dodał, do tego potrzebna jest tania energia. Podkreślił, że warunki są trudne, bo KE narzuciła na Polskę rozwiązania związane z pakietem klimatycznym. "Mamy wrażenie, że nie dość skutecznie opieramy się tym rozwiązaniom. One są bardzo niekorzystne dla polskiej elektroenergetyki" - zaznaczył Gryglas. Dodał, że polski mix energetyczny powinien opierać się jeszcze przez długie lata na węglu kamiennym.

Według Izabeli Zygmunt ze Zjednoczonej Lewicy, aby zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski, trzeba zadbać o to, żeby minimalizować zależność od importu surowców energetycznych i stawiać na suwerenność produkcji energii z rodzimych zasobów.

"Oprócz tego stawiamy również na bezpieczeństwo dostaw, a więc pewność, że do każdego domu, do każdego zakładu energia zostanie dostarczona w takiej ilości, jaka jest potrzebna" - powiedziała. Dodała, że filarem polskiej energetyki jest energetyka węglowa i nie można z niej zrezygnować w krótkim okresie. Zaznaczyła przy tym, że jej partia duży nacisk kładzie jednak na rozwój odnawialnych źródeł energii.

Zdaniem Leszka Karlika (Partia Razem), Polska musi realizować założenia unijnego pakietu klimatycznego, ale z uwagi na dominację węgla w naszym mixie energetycznym odejście od tego surowca wymagać bezie dużo czasu i wsparcia ze strony UE. "Będzie wymagać też zdecydowanych działań ze strony państwa, wspierających inwestycje w nowoczesny przemysł odnawialnych źródeł energii. Korzystne będą też duże inwestycje w sieci przesyłowe i smart grid (inteligentne sieci energetyczne)" - powiedział.

Przemysław Wipler (KORWiN) uważa, że nie ma szans na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, nawet w krótkim i średnim okresie, jeżeli "Polska będzie cały czas uczestniczyła w pakiecie klimatyczno-energetycznym". "Nikt nie będzie rozsądnie inwestował w polska energetykę w żadnym wymiarze, jeżeli nie będzie miał zapewnionego finansowania ze środków publicznych, ponieważ nie wiadomo jakie będą finalne konsekwencje przy inwestycjach, które maja w energetyce długie okresy zwrotu" - zaznaczył Wipler.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: radca 16.10.2015r. 18:54
Gościa z PiS słuchajcie, co myśli reszta, nie ma znaczenia. Bene.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE