ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polenergia liczy na wzrost wyników w '16
06.11.2015r. 05:22

Polenergia, która po trzech kwartałach ma 163,5 mln zł skorygowanej EBITDA, podtrzymuje tegoroczne prognozy. Liczy na wzrost wyników w przyszłym roku - poinformował w rozmowie z PAP Zbigniew Prokopowicz, prezes Polenergii.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników po dziewięciu miesiącach. To efekt naszej strategii rozbudowy mocy wytwórczych – po raz kolejny udało nam się zakończyć budowę farmy przed zakładanym terminem – dobrych wyników wietrzności oraz kontrybucji działalności konwencjonalnej, dystrybucji, biomasy. Podtrzymujemy tegoroczną prognozę wykonania wyników" - powiedział PAP Prokopowicz.

"Do końca tego roku dodamy 62 MW mocy w farmach wiatrowych. Baza wytwórcza wyniesie wtedy 245 MW i będzie drugą co do wielkości po PGE. W przyszłym roku należy się więc spodziewać dalszych wzrostów. Prognozę przedstawimy na początku roku" - dodał.

Prognoza Polenergii na ten rok zakłada skorygowaną EBITDA na poziomie 204 mln zł i skorygowany zysk netto na poziomie 72,4 mln zł.

Po trzech kwartałach spółka ma 163,5 mln zł skorygowanej EBITDA (80 proc. wykonania prognozy) i 63,8 mln zł skorygowanego zysku netto (88 proc. prognozy). W analogicznym okresie 2014 roku spółka miała 114,4 mln zł skorygowanej EBITDA i 34,8 mln zł zysku netto.

Na koniec trzeciego kwartału Polenergia dysponowała łączną zainstalowaną mocą na poziomie 308 MW, z czego 183,5 MW pochodziło z farm wiatrowych i 124 MW z kogeneracji na gazie. Kolejne 61,8 MW farm wiatrowych jest w trakcie realizacji – rozbudowa FW Skurpie o 6,9 MW i FW Gawłowice o 6,9 MW oraz budowa FW Mycielin o łącznej mocy 48 MW.

Do końca 2015 r. wielkość portfela projektów wiatrowych Polenergii będzie wynosić około 245 MW. Polenergia szacuje, że wielkość produkcji z projektów wiatrowych oddanych w 2015 r. będzie wynosić 280 GWh.

Dodatkowo, Polenergia posiada portfel farm wiatrowych w fazie developmentu liczący 730 MW.

"Koncentrujemy się na tym, by przygotować projekty do pierwszej aukcji, chcemy w niej wystawić ok. 280 MW w farmach wiatrowych i 30 MW farmy biomasowej. Liczymy na uzyskanie wsparcia dla 175 MW farm wiatrowych – bazując na potencjalnej podaży w pierwszej aukcji, prawdopodobieństwo wygranej szacujemy na ok. 60 proc. – i dla elektrowni biomasowej. Jesteśmy przekonani, że osiągniemy sukces, bo wyróżniają nas trzy elementy: po pierwsze, niski CAPEX, jesteśmy w stanie budować tanio; po drugie, koszty i struktura finansowania, a po trzecie, w naszej ocenie przygotowane przez nas projekty są ponadprzeciętne (wysoki tzw. „Load Factor”)" - powiedział Prokopowicz.

Spółka zakłada, że z kolei ok. 450 MW weźmie udział w aukcjach w latach 2017-2019.
Polenergia kontynuuje projekt budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1,2 GW.

"Spodziewamy się w ciągu kilku miesięcy decyzji środowiskowej dla pierwszych 600 MW, a w perspektywie roku dla kolejnych 600 MW farm morskich na Bałtyku" - powiedział prezes.

"Kluczowe będzie jednak przygotowanie systemu wsparcia. Aby na początku lat 20. mógł powstać pierwszy projekt, system wsparcia musiałby być zaprojektowany i udostępniony na przełomie lat 2016/17" - dodał.

Poinformował, że przewidywany jest bardzo dynamiczny spadek kosztów wytwarzania energii wiatrowej na morzu do 110-120 USD za MWh, zakładając, że koszty przyłączenia realizuje operator sieci.

"Koszty wsparcia nie byłyby więc tak wysokie, a efekty gospodarcze programu energetyki morskiej ogromne: kilkadziesiąt mld zł dodatkowego PKB, kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Skorzysta na tym wiele regionów w Polsce. Nie tylko Pomorze, ale przykładowo również południe kraju z przemysłem hutniczych. To szansa na likwidację negatywnych skutków restrukturyzacji sektora węglowego. Bez odpowiedniego wsparcia kontynuacja projektu będzie jednak niemożliwa" - powiedział prezes.

"Gdy będą decyzje środowiskowe i wsparcie, ruszy proces uzyskiwania pozwoleń na budowę i dopiero wtedy będziemy poszukiwać inwestora" - dodał.

Polenergia nie angażuje się w energetykę konwencjonalną opartą o węgiel.

"Naszą domeną jest OZE, projekt budowy Elektrowni Północ jest zamrożony ze względu na brak przesłanek ekonomicznych do budowy nowych bloków węglowych w Polsce bez odpowiedniego systemu wsparcia. Jeśli znajdzie się kupiec na Elektrownię Północ, projekt zostanie sprzedany" - powiedział Prokopowicz.

Dodał, że spółka pracuje nad nową nogą biznesu, związaną z inteligentnymi rozwiązaniami dla końcowych odbiorców energii. Wkrótce będzie mogła przedstawić więcej szczegółów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE