ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Analiza cen ropy naftowej - Światowa wojna cenowa na rynku ropy naftowej
13.11.2015r. 09:26

Mateusz Sikora – Instytut Studiów Energetycznych
Ceny ropy naftowej na światowych rynkach utrzymują się w trendzie spadkowym od czerwca 2014. Wyraźna nadpodaż surowca oraz mniejsze niż prognozowane jego zużycie utrzymuje rynek niedźwiedzia.

Ropa Brent w kontrakcie month ahead spadła (11 listopada 2015) do 44,63 dol./bbl, Urals do 43,13 dol./bbl a WTI do 42,93 dol./bbl. Dodatkowo, od sześciu tygodni The US Energy Information Administration informuje o systematycznym wzroście zapasów ropy naftowej w amerykańskich magazynach (482,8 mln bbl na 30 października 2015). The American Petroleum Institute przewiduje natomiast kolejny wzrost zapasów o 6,3 mln bbl, znacznie więcej niż Wall Street Journal, który prognozuje wzrost o 1,1 mln bbl.Najważniejszą informacją dla rynku jest teraz bez wątpienia zbliżające się 4 grudnia 2015 roku spotkanie OPEC w Wiedniu. Jeszcze w zeszłym roku, po mimo już wtedy spadających cen, kartel zdecydował się na utrzymaniu wydobycia na poziomie 30 mln bbl/d. Najnowsze dane wskazują, iż kartel bierze pod uwagę wzrost wydobycia o 1 mln bbl/d1. Wydaje się to zupełnie logiczne gdyż do kartelu dołączy Indonezja. Przypomnijmy, że cały OPEC wyprodukował w sierpniu 31,54 mln bbl/d, a we wrześniu wydobycie wzrosło o 110,000 bbl/d do 31,68 mln bbl/d . Podkreślmy, że sama Arabia Saudyjska to 1/3 całkowitej produkcji OPEC.

Dodatkowo, 18 października 2015 roku oficjalnie rozpoczął się proces wdrażania podpisanego 14 lipca 2015 roku porozumienia nuklearnego między G5+1 (USA, Chiny, W. Brytania, Francja, Niemcy i Rosji), a Iranem2 . Jak już informowaliśmy3 , w konsekwencji w/w porozumienia mogą zostać zniesione międzynarodowe sankcje, a to umożliwi eksport ropy i gazu z irańskich złóż. Podkreślmy, że tuż po podpisaniu porozumienia, wypełniony dwoma milionami baryłek tankowiec Starla zarządzany przez NITC (National Iranian Tanker Company) wypłynął po kilku miesiącach oczekiwań w stronę Azji. Dodatkowo irański minister ropy poinformował, że celem Teheranu jest zwiększenie wydobycia o 500,000 baryłek dziennie w ciągu dwóch miesięcy i do miliona baryłek dziennie w przeciągu sześciu miesięcy4. Minister twierdzi, że produkcja osiągnie 4,2 mln bbl/d pod koniec 2016, a przypomnijmy, że już w 1971 roku wydobycie dochodziło nawet do 6 mln bbl/d.

Arabia Saudyjska będzie starała się za wszelką cenę utrzymać swoją pozycję dumnie prężąc się przed łupkową potęgą jaką są dziś Stany Zjednoczone. Jednak, jeśli OPEC zdecyduje się na ograniczenie wydobycia, to ceny ropy naftowej na światowych rynkach mogą się lekko odbić. Ciężko dziś komukolwiek przewidywać znaczny wzrost cen ropy naftowej i nagłą zmianę silnego spadkowego trendu. Międzynarodowa Agencja Energii IEA twierdzi, że wzrost ceny do poziomu 80 dol./bbl jest mało prawdopodobny przed końcem dekady. Co ciekawe, w nowo opublikowanym World Energy Outlook 2015, agencja spodziewa się wzrostu popytu. W swoim głównym scenariuszu prognozuje roczny wzrost o około 900,000 baryłek dziennie do roku 2020. IEA prognozuje, iż zapotrzebowanie w 2040 roku osiągnie około 103,5 mln baryłek dziennie5.Jak widzimy, cała sytuacja prowadzi do jeszcze większego wzrostu konkurencji, dotyczy to również europejskiego rynku, na którym robi się bardzo interesująco. Według danych Energy Information Administration – EIA, około 62% eksportowanej z Rosji ropy naftowej trafia do krajów Unii Europejskiej6. Dla Polski, Rosja to także główny dostawać tego surowca, ponad 95% ropy używanej w polskich rafineriach to Urals. Ostatnie informacje pokazują, że „cenowa wojna” może być bardzo korzystna także dla Polski. Polskie refinerie, zupełnie otwarcie przyznają, iż są obecnie zainteresowane tanią ropą z Bliskiego Wschodu. Pierwszy transport z Arabii Saudyjskiej, około 100 tyś. ton surowca, zakupiony przez PKN Orlen na podstawie umowy spot od koncernu Saudi Aramco dotarł do portu w Gdańsku 9 listopada 2015 roku. Spółka nie wyklucza kolejnych zakupów od saudyjskich szejków. Grupa LOTOS także informuje o chęci pozyskiwania surowca z każdego możliwego i opłacalnego kierunku7.

Zniesienie sankcji dla Iranu (USA na razie przedłużyło proces o kolejny rok8 ) tylko zwiększy agresywną politykę pozyskiwania nowych, potencjalnych, klientów. Przypomnijmy, że jeszcze w latach 70tych XX wieku, do Europy trafiała ponad połowa z wyprodukowanej w Arabii Saudyjskiej ropy naftowej9, a do czasu zaostrzenia sankcji dla Iranu w 2012, około 17% irańskiej ropy, czyli 600,000 baryłek dziennie, było wysyłanych do Europy. Irański Minister ropy Bijan Namdar Zanganeh potwierdził, że po zniesieniu sankcji, priorytetem dla National Iranian Oil Co. będzie odzyskanie straconych udziałów w rynku10.Z analizy ceny z marca 2015 podawanych przez IEA w Energy Prices and Taxes, 2nd Quater 2015 w formule CIF11 wynika jasno, że Iran Heavy to ropa bardzo konkurencyjna cenowo do Saudi Arabia Heavy. Oczywiście, sześć miesięcy na rynku ceny ropy naftowej to wieczność, traktujmy więc te dane jako ciekawy przykład tego co może się dziać w niedalekiej przyszłości. Przypomnijmy jednak, że kraje, które są dziś w stanie wydobywać przy cenie 20 dol./bbl to de facto Arabia Saudyjska, Irak i właśnie Iran. No i Rosja…, ale to będzie decyzja wyłącznie polityczna.

Światowa wojna cenowa na rynku ropy naftowej może się okazać dla Polski bardzo korzystna. Z końcem 2015 roku i początkiem 2016 roku, PKN Orlen wygasają dwie umowy długoterminowe na dostawy ropy naftowej ze spółkami: Mercuria i Rosnieft. Negocjacje na nowe długoterminowe kontrakty na pewno już trwają, a 100 tyś. ton surowca od Saudi Aramco to pokerowy ruch polskiej rafinerii.

Przypisy:

1http://uk.reuters.com/article/2015/09/30/opec-oil-output-idUKL5N1202I820150930
2http://biznesalert.pl/w-niedziele-weszlo-w-zycie-porozumienie-nuklearne-iranu-i-p51/
3http://biznesalert.pl/2015-rok-taniej-ropy-naftowej/
4http://in.reuters.com/article/2015/07/16/iran-oil-tanker-idINL5N0ZW4GC20150716
5http://www.reuters.com/article/2015/11/11/us-iea-oil-idUSKCN0SZ02Y20151111
6http://www.bloombergview.com/articles/2015-10-16/saudi-arabia-s-oil-war-with-russia
7http://biznesalert.pl/saudyjska-ropa-w-polsce-czyli-znak-czasu/
8http://biznesalert.pl/usa-przedluzaja-sankcje-wobec-iranu/
9http://www.bloombergview.com/articles/2015-10-16/saudi-arabia-s-oil-war-with-russia
10http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-11-12/russia-s-oil-rivalry-with-saudis-masks-the-bigger-iranian-threat
11CIF - Import costs of crude oil have been obtained from the monthly Crude Oil Import Register submitted to the IEA Secretariat by member governments. Costs shown for crude oil imports into IEA countries are obtained by dividing value by volume recorded by customs administrations for each tariff position. Values recorded at the import stage include cost, insurance and freight (CIF) but exclude import duties.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE