ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa i Enea rozważają współpracę przy projekcie w Ostrołęce
17.11.2015r. 15:00 17.11.2015r. 10:59

Energa i Enea rozważają współpracę przy budowie bloku w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka. Rozmowy są jednak na bardzo wstępnym etapie - poinformowali przedstawiciele spółek.

"Zadaliśmy pytanie zarządowi Energi, czy nie spotkać się i nie zastanowić jak ten projekt realizować, jakie warunki muszą być spełnione. Energa widząc nasze zaangażowanie w Bogdankę, wyraziła zainteresowanie. Rozpoczęliśmy prace, które będą kontynuowane" - powiedział na wtorkowej konferencji prezes Enei Krzysztof Zamasz.

"Jestem pewien, że Ostrołęka zostanie zrealizowana, pytanie przez kogo" - dodał.

Z wypowiedzi prezesa Energi Andrzeja Tersy wynika, że rozmowy z Eneą w sprawie Ostrołęki są na bardzo wstępnym etapie.

"Rozmowy z Eneą nie wykroczyły poza fazę opisaną wcześniej. Wyznaczone zostały osoby do kontaktów i na tym zostajemy. Chwilowo rozmowy się nie odbywają" - powiedział we wtorek Tersa.

W 2012 roku Energa czasowo zatrzymała prace przygotowawcze przy budowie bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka o mocy ok. 1000 MW. Informowała wtedy, że poszuka partnera zainteresowanego wspólną realizacją projektu. Zarząd spółki prowadził rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi, ale - jak mówił - nie było chętnych, którzy wzięliby na siebie czynniki ryzyka. Kilka miesięcy temu prezes Energi nie wykluczył powrotu do projektu budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka, jeśli pojawiłyby się sprzyjające warunki rynkowe.

Prezes Enei Krzysztof Zamasz ocenił we wtorek, że wspólne inwestycje grup energetycznych mogłyby być rodzajem "konsolidacji oddolnej". Dodał jednocześnie, że potencjalna konsolidacja sektora energetycznego to decyzja polityczna.

"Konsolidacja Enei z Energą od zawsze była dyskutowana. Od strony parametrów to są zbliżone grupy, które się dość mocno uzupełniają. To jest w rękach nowego rządu, to są decyzje strategiczne" - powiedział Zamasz.
"Konsolidacja energetyki jest dla mnie decyzją polityczną właściciela, uwarunkowaną kwestiami społecznymi. W mojej ocenie coś będzie miało miejsce, bo chyba nie ma alternatywy" - dodał.

Wskazał, że jest potrzeba budowy w Polsce kolejnych jednostek wytwórczych.

"Co najmniej 2 tys. MW, 7 tys. MW, a docelowo nawet 12 tys MW jest do odtworzenia. Jest miejsce na różne jednostki, o różnych źródłach paliwowych. (...) Bylibyśmy zainteresowani, jeśli będzie wola. Po pozytywnym wypracowaniu wsparcia dla inwestycji - kontrakty różnicowe, rynki mocy - jest duża przestrzeń dla polskich grup i inwestorów prywatnych do inwestycji i budowy nowych jednostek" - powiedział.

"Pytanie, czy grupy energetyczne są w stanie te inwestycje zrealizować na swoich bilansach" - powiedział.

Jego zdaniem dyskusję na temat konsolidacji sektora można rozszerzyć także o kwestie gazu i przyszłości PGNiG.

Prezes Enei wskazał jednocześnie, że pojawiły się sygnały, iż są grupy, które chciałyby się pozbyć aktywów wytwórczych. EDF miałby chcieć sprzedać Elektrownię Rybnik i zamrożony tam projekt budowy nowego bloku.

"Oficjalnej propozycji jednak nie ma" - powiedział Zamasz.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: klaudiusz 17.11.2015r. 17:02
Panie Prezesie Tersa ! A po co Panu współpraca z ENEA ? To kompromitacja zupełna. Czas się chyba pakować, cały Zarząd... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Filozof 17.11.2015r. 23:31
im większa konsolidacja tym mniejsza optymalizacja. Najpierw to trzeba miec porządek u siebie, a nie łączyć bałagan z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE