ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EWEA: wiatr największym źródłem energii w UE do 2030
18.11.2015r. 13:05

W swoim nowym raporcie Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA) wskazuje, że do 2030 r. farmy wiatrowe mogą stać się największym źródłem energii w Europie, wyprzedzając elektrownie na gaz czy węgiel.

– Energia wiatrowa może stać się fundamentem europejskiego systemu energetycznego w ciągu najbliższych 15 lat – wskazuje Giles Dickson, CEO Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, komentując konkluzje najnowszego raportu EWEA pt. Aiming High. Rewarding Ambition in Wind Energy.

Aktualnie moc energetyki wiatrowej w Europie wynosi ok. 128,8 GW. Obecnie pracujące w Unii Europejskiej farmy wiatrowe są w stanie zaspokoić 10 proc. jej zapotrzebowania na energię.

EWEA szacuje, że ten potencjał może wzrosnąć do 392 GW, z czego 294 GW mają stanowić farmy wiatrowe na lądzie, a 98 GW – farmy wiatrowe na morzu.
Zdaniem EWEA, taka skala inwestycji w energetyce wiatrowej może oznaczać dla europejskiej gospodarki zysk w wysokości 13 mld euro, co odpowiada wartości funduszy, które w ciągu najbliższych 5 lat Unia Europejska chce przeznaczyć na budowę infrastruktury transportowej.

Budowa takiego potencjału wiatrowego ma oznaczać ponadto utworzenie 366 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.

– Energia wiatrowa ma ekonomiczny sens. Jednak politycy muszą pokazać większą determinację, niż ta, którą pokazują obecnie. Energia wiatrowa może oznaczać wzrost gospodarczy w Europie poprzez wzrost inwestycji, kreowanie nowych miejsc pracy i ograniczenie rachunków za energię. Nowe zasady rynku, reforma systemu ETS i rygorystyczne egzekwowanie celów na 2030 r. są kluczowe (…) Energia wiatrowa na lądzie jest już tańsza niż inne formy produkcji energii. W ubiegłym roku branża energii wiatrowej zainstalowała w Unii Europejskiej więcej mocy niż energetyka węglowa i gazowa razem wzięte. Europejska transformacja energetyczna ma już miejsce. Teraz politycy muszą zdecydować czy ją przyspieszyć – komentuje Giles Dickson z EWEA.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Seti 18.11.2015r. 13:23
Energia z wiatru? Czemu nie! Tylko z wiatrem jest ta bieda, że wieje, zachowując parametry umożliwiające jego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE