ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zgoda UOKiK na zakup przez spółkę Taurona części KWK Brzeszcze
01.12.2015r. 16:39

Tauron otrzymał decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów udzielającą bezwarunkowej zgody na koncentrację, tj. nabycie przez Nowe Brzeszcze Grupa Tauron (spółkę w 100 proc. zależną od Taurona) części zakładu górniczego w Brzeszczach.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzją z 27 listopada udzielił bezwarunkowej zgody na dokonanie koncentracji polegającej na nabyciu przez spółkę Nowe Brzeszcze Grupa Tauron (NBGT), w 100 proc. zależną od Taurona, (wcześniej RSG), części mienia Spółki Restrukturyzacji Kopalń w postaci oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach - poinformował Tauron.

Jednocześnie grupa informuje, że wcześniej udzielone zostały również zgody korporacyjne (walnego zgromadzenia Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz organów NBGT i Taurona) wymagane do zawarcia umowy kupna oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z informacji Taurona wynika również, że warunek zawieszający dotyczący zmniejszenia przez Kompanię Węglową ilości węgla kamiennego, zeskładowanego na zwałach na nieruchomości wchodzącej w skład oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach, został spełniony częściowo, co nie zagraża zawarciu umowy.

Jak wynika z komunikatu Taurona, obecnie spółka NBGT prowadzi działania mające na celu uzyskanie decyzji Ministra Środowiska o przeniesieniu na jej rzecz koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i metanu ze złoża "Brzeszcze" oraz innych decyzji z tym związanych.
Spółka celowa z Grupy Tauron oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisały przedwstępną warunkową umowę sprzedaży aktywów KWK Brzeszcze 19 października. Tego samego dnia zarząd spółki celowej zawarł z organizacjami związkowymi z Brzeszcz porozumienie ustalające warunki przejścia załogi kopalni oraz kluczowe kwestie dotyczące zatrudnienia. Strony wynegocjują w przyszłości nowy układ zbiorowy wprowadzający motywacyjny system wynagrodzeń.
Do nowego pracodawcy ma przejść ok. 1 500 pracowników KWK Brzeszcze.Tauron zapłaci za przejmowane aktywa 1 zł.

W 2016 roku Tauron chce zainwestować 133 mln zł w zakup nowych maszyn i urządzeń, rozbudowę wentylacji i systemów bezpieczeństwa w Brzeszczach. W 2017 ma być to 79,3 mln zł, a w 2018 - 35 mln zł.

Zgodnie z biznes planem, kopalnia Brzeszcze ma od 2017-2018 roku wydobywać rocznie 1,8 mln ton węgla rocznie, co ma się przełożyć na jej wynik finansowy zero-plus. Zasoby kopalni wynoszą 63,5 mln ton węgla, przy średniorocznym wydobyciu na poziomie 1,8 mln ton. Oznacza to, że kopalnia będzie mogła być eksploatowana przez 34 lata.

Dzięki nabyciu KWK Brzeszcze zakłady wydobywcze grupy Tauron w ponad 50 proc. mają pokrywać zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Dyrektorek 01.12.2015r. 19:04
co tam brzeszcze, dla mnie ważne jest kiedy wymienią zarząd obszaru wytwarzania (pseudo zarząd)
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 02-12-2015r. 18:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ken 01.12.2015r. 20:34
Brawo, akcje Taurona notują już historyczne minimum. Dzielny prezes walczy o korporacyjne życie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE