ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bydgoszcz. Nowoczesny system oświetlenia ulic daje oszczędności
10.12.2015r. 16:53

Zainstalowanie tzw. inteligentnego systemu oświetleniowego połączonego z wymianą 7300 lamp sodowych na ledowe w Bydgoszczy przynosi oszczędność ponad 65 proc. zużycia energii. Instalacja umożliwia też zdalne monitorowanie oświetlenia ulic.

Modernizacją objęto latarnie należące Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) w Bydgoszczy. Kontrakt zrealizowała spółka Energa Oświetlenie Spot, a zastosowany został system sterowania firmy Apanet Green System z Wrocławia.

"Działająca już instalacja powoduje o ponad 65 proc. mniejsze zużycie energii elektrycznej, co stanowi bardzo dużą oszczędność dla budżetu miasta. Lampy sodowe zostały wymienione na lampy ledowe. Instalacja jest sterowana i monitorowana zdalnie" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes Apanet Green System Andrzej Lis.

Wysokie oszczędności energii po wprowadzeniu inteligentnego systemu potwierdził rzecznik ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski.

System pozwala na uruchomienie oświetlenie w zależności od warunków atmosferycznych oraz dostosowanie mocy światła w zależności od natężenia ruchu samochodów.
"System monitoruje pracę lamp w sposób ciągły. Nie ma potrzeby żeby służby techniczne jeździły nocą i sprawdzały czy lampy świecą. Serwisant wie, co się dzieje z lampą czy świeci i z jaką mocą. Praktyka podobnych, dłużej działających sieci na przykład w Paryżu pokazuje, że oszczędności kosztów obsługi serwisowej wynoszą około 30 proc." - podkreślił Lis.

ZDMiKP w Bydgoszczy jest właścicielem 12 tys. latarni, z czego 7,3 tys. zostało włączone do inteligentnego systemu oświetlania, a pozostałe nadal wyposażone są w lampy sodowe. Większość lamp w mieście należy do Enei, są to też lampy ledowe.

Inwestycja kosztowała 20 mln zł, z czego 45 proc. wyniosło dofinansowanie z programu Sowa, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach programu Sowa samorządy mogły uzyskać dotacje i pożyczki pozwalające zmodernizować oświetlenie uliczne, zamontować urządzenia do inteligentnego sterowania oświetleniem czy sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Raf 10.12.2015r. 19:05
To te 13 milionów po jakim czasie się zwróci?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 50 10.12.2015r. 21:50
Wymiana lamp sodowych na LED w oświetleniu ulic to krok ku większemu zużyciu energii. Lampa sodowa ma skuteczność... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-12-2015r. 08:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Franek 11.12.2015r. 15:35
Czy ja dobrze rozumiem, że Energa modernizowała lampy należące do Enei?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE