ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iran usunął rdzeń reaktora na ciężką wodę w Araku
11.01.2016r. 20:33

Iran usunął rdzeń reaktora na ciężką wodę w Araku i wypełnił go cementem - powiadomiło w poniedziałek agencję Fars dobrze poinformowane źródło. Los reaktora był jednym ze spornych punktów długotrwałych negocjacji, które doprowadziły do porozumienia w lipcu ub.r.

Porozumienie między sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) a Teheranem przewiduje m.in. przebudowę reaktora ciężkowodnego w Araku w północnym Iranie, akcentując, że nie będzie tam wytwarzany pluton w postaci umożliwiającej wykorzystanie do produkcji broni. "Szóstka" uzgodniła, że będzie uczestniczyła w przeprojektowaniu i budowie zmodernizowanego reaktora.

Usunięcie rdzenia reaktora na ciężką wodę jest kluczowym krokiem przed zwolnieniem Iranu z sankcji gospodarczych uzgodnionych w ramach porozumienia - zwraca uwagę agencja Reutera.

Iran zawsze twierdził, że 40-megawatowy reaktor ciężkowodny ma służyć wytwarzaniu izotopów promieniotwórczych w medycynie, w tym przy leczeniu nowotworów.

Rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla gazety "Etemad", że "Iran wypełnił swe zobowiązania w ramach lipcowego porozumienia wcześniej niż się spodziewano". Jak dodał, wdrażanie tzw. mapy drogowej "zakończy się w ciągu siedmiu dni".

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział w przemówieniu wyemitowanym w poniedziałek w telewizji państwowej, że liczy na to, iż "sankcje przeciwko Iranowi zostaną zniesione w ciągu kilku dni".

Celem lipcowego porozumienia jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Teheran zapewnił, że pod żadnym pozorem nie będzie dążył do wejścia w posiadanie broni nuklearnej.

Uzgodniono m.in., że w ciągu 15 lat w Iranie nie powstaną kolejne reaktory ciężkowodne i kraj ten nie będzie gromadził zapasów ciężkiej wody. Przez 15 lat Iran nie będzie przetwarzał zużytego paliwa jądrowego ani nie podejmie budowy obiektu umożliwiającego takie przetwarzanie. Porozumienie głosi, że Iran nie zamierza tego robić także po tym okresie.
Porozumienie stanowi też m.in., że Iran będzie mógł kontynuować prace naukowo-badawcze nad wzbogacaniem uranu przez pierwsze 10 lat obowiązywania porozumienia tylko w taki sposób, aby nie powiększać zasobów wzbogacanego uranu. Określono konkretne typy wirówek, które będą mogły być wykorzystywane, oraz dopuszczalny stopień wzbogacenia. Liczba wirówek do wzbogacania uranu na najbliższe 10 lat zostanie ograniczona z 19 tysięcy do 6 tysięcy. Górną granicę wzbogacania uranu określono na 3,67 proc. Do produkcji bomby atomowej potrzebne jest 90 proc.

Szczegółowo określono zasady gospodarki uranem, w tym sprzedaży nadwyżek, importu rudy uranu itp. Irańskie zasoby wzbogaconego uranu zostaną na 15 lat drastycznie zredukowane z obecnych prawie 12 ton do 300 kg.

Porozumienie szczegółowo określa zasady kontroli przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) irańskich obiektów nuklearnych, akcentując zobowiązanie Teheranu do zapewniania dostępu i udzielania wszelkich informacji.

Uzgodniono mechanizm, w ramach którego MAEA może uzyskać dostęp do podejrzanych obiektów nuklearnych w Iranie w ciągu 24 dni. Dotyczy to także obiektów wojskowych; w kwestiach spornych ma rozstrzygać powołana w tym celu komisja. Przewidziano m.in. długoterminową obecność MAEA w Iranie i monitorowanie przez tę agencję przez 25 lat całej produkcji koncentratu rudy uranu w tym kraju i koncentratu uzyskanego z innych źródeł.

ONZ-owskie embargo na broń przedłużono o pięć lat. Embargo na dostarczanie Iranowi wyrobów, które mogłyby być wykorzystane do programu rakiet balistycznych, pozostanie w mocy przez osiem lat.

Sankcje gospodarcze nałożone na Iran będą znoszone stopniowo, kiedy MAEA potwierdzi, że kraj ten realizuje swe zobowiązania dotyczące redukcji programu nuklearnego. Naruszenie przez Iran zobowiązań będzie skutkowało ponownym uaktywnieniem sankcji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE