ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iran. Rowhani: porozumienie atomowe modelem dla rozwiązywania problemów w regionie
17.01.2016r. 15:29

Porozumienie nuklearne Iranu ze światowymi mocarstwami może posłużyć jako model dla rozwiązywania problemów w regionie - oświadczył w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani, nazajutrz po zniesieniu międzynarodowych sankcji nałożonych na jego kraj.

Przemawiając na konferencji prasowej transmitowanej na żywo w irańskiej telewizji państwowej Rowhani podkreślił, że najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei w pełni popierał rozmowy nuklearne z sześcioma mocarstwami - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Zdaniem prezydenta to Arabia Saudyjska jest źródłem problemów na Bliskim Wschodzie. Rowhani wezwał władze w Rijadzie do zmiany postępowania, skrytykował też reakcję Saudyjczyków na porozumienie nuklearne.

Arabia Saudyjska i Izrael wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie i sprzeciw wobec porozumienia nuklearnego, które - w ich opinii - pozwala Iranowi na wzmocnienie pozycji w regionie.

Szef irańskiego państwa zapowiedział, że oczekuje, iż w nadchodzącym nowym roku fiskalnym, który zaczyna się w Iranie w marcu, wzrost gospodarczy wyniesie 5 proc. Rowhani podkreślił, że jego kraj potrzebuje zagranicznych inwestycji w celu wzmocnienia swej gospodarki. Zapewnił inwestorów o politycznej i ekonomicznej stabilizacji.
Przyznał jednak, że pomimo porozumienia nuklearnego Iran i Stany Zjednoczone nie w pełni przywracają wzajemne stosunki gospodarcze.

W sobotę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Następnie obecni również w stolicy Austrii sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Porozumienie zawarte przez Iran z tzw. grupą 5+1 przewiduje, że władze w Teheranie rezygnują z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE