ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Walka o słońce: Warren Buffett vs. Elon Musk
29.01.2016r. 18:42

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Nevada jest w ostatnich tygodniach najbardziej gorącym stanem dla szybko rozwijającego się i zatrudniającego już ponad 200 tys. pracowników, amerykańskiego sektora fotowoltaicznego. Toczy się tam walka o rynek energii pomiędzy branżą solarną i prosumentami z jednej strony – i koncernami energetycznym z drugiej.

Jak na razie górą są koncerny energetyczne. Wynik próby sił, która ma miejsce w Nevadzie, może mieć znaczenie dla rynku fotowoltaicznego w innych stanach USA.

Rynek fotowoltaiczny w USA przechodzi okres boomu napędzanego przez rządowe ulgi podatkowe czy zachęty wprowadzane w poszczególnych stanach, w których popularność zdobywa zwłaszcza tzw. net-metering pozwalający właścicielom instalacji fotowoltaicznych na sprzedaż nadwyżek niewykorzystanej energii i bilansowanie jej z energią kupowaną z sieci.

Dzięki takiemu mechanizmowi, który stosuje już ponad 40 stanów USA, szybko rozwija się rynek firm instalujących małe systemy fotowoltaiczne. Liderem tego rynku jest firma SolarCity związana z miliarderem, właścicielem Tesli czy SpaceX Elonem Muskiem.

SolarCity wypożycza instalacje solarne właścicielom domów, na których je montuje. Dzięki temu małe firmy i gospodarstwa domowe mogą oszczędzać na rachunkach za energię, a korzyści z takiego rozwiązania potwierdzają liczone już w setkach tysięcy instalacje.

Związana z Elonem Muskiem firma SolarCity rozpoczęła swój biznes od Kalifornii, a następnie rozszerzała go na kolejne stany, w tym na Nevadę, w której właścicielem stanowego operatora energetycznego NV Energy jest inny amerykański miliarder Warren Buffett.

W Nevadzie i w innych stanach, w których wprowadzono net-metering, operatorzy muszą odkupować energię po stawkach ustalanych przez stanowego regulatora – z reguły zbliżonych do stawek, po których zakłady energetyczne same sprzedają energię odbiorcom końcowym.
– W Nevadzie net-metering działał dobrze, tak dobrze, że NV Energy, największy operator w stanie, rzucił do walki z nim wszystkie siły – komentuje Bloomberg.

Najpierw NV Energy skutecznie lobbował za tym, aby ograniczyć całkowitą ilość energii, którą mogli produkować stanowi prosumenci, do 3 proc. całkowitego, szczytowego potencjału firm energetycznych. W ubiegłym miesiącu NV Energy zanotował kolejny sukces w walce z prosumentami. Stanowy regulator wprowadził prawo, które zwiększyło koszty inwestycji w elektrownie słoneczne i sprawiło, że własna produkcja energii stała się nieopłacalna także dla tych, którzy już posiadali instalacje solarne.

– To wszystko rozzłościło niezależnych, wolnorynkowych i świadomych środowiskowo mieszkańców Nevady – komentuje Bloomberg, opisując protesty, które towarzyszą ograniczaniu praw prosumentów w tym stanie. Do protestów przyłączyło się obok prosumentów i osób z firm instalacyjnych, w tym SolarCity, wiele znanych osobistości, m.in. aktor Mark Ruffalo.

Bloomberg zauważa, że podobne działania wymierzone w prosumentów są prowadzone przez amerykańskie koncerny energetyczne także w innych stanach USA, ale nigdzie nie miały takiego efektu jak w Nevadzie.

– Właściciele domów nie mają już żadnych zachęt, aby umieścić na dachach panele fotowoltaiczne, a ci, którzy już je mają, mogą zapłacić dodatkowe 11 tys. dolarów w ciągu następnych dwóch dekad. Będziemy walczyć i jestem pewny, że wygramy – zapewnia Lyndon Rive, CEO SolarCity, prywatnie kuzyn Elona Muska.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE