ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Opolnica stanie się elektrownią hybrydową
30.01.2016r. 10:25

Elektrownia Opolnica (Dolnośląskie) będzie czerpała energię nie tylko z przepływającej wody - jak dotychczas - ale również ze słońca. Wkrótce powstaną w niej instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 kilowatów oraz układ magazynowania energii - podał koncern energetyczny Tauron.

Według spółki, która w sobotę poinformowała o planach budowy elektrowni hybrydowej, to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Tauronu poinformował, że przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem polikrystalicznych (50 kW) i cienkowarstwowych (50 kW) paneli fotowoltaicznych, budowę układu magazynowania energii w technologii litowo-jonowej oraz budowę systemu sterowania poszczególnymi źródłami energii. Systemy elektrowni Opolnica, o łącznej mocy 410 kW, zostaną odpowiednio dostosowane do działania w układzie hybrydowym.

„To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce. Pozwoli on na przeprowadzenie badań w zakresie poszczególnych technologii fotowoltaicznych, współpracy z innymi źródłami OZE, wpływu elektrowni hybrydowej na sieć elektroenergetyczną pod kątem jej stabilności, jakości energii elektrycznej i możliwości pracy wyspowej. Spółka chce również zdobyć wiedzę na temat handlu produkowanym w ten sposób prądem oraz wykorzystania instalacji dla bilansowania energii” - wyjaśniła Tauron.
Jeszcze w pierwszej połowie br., na podstawie koncepcji opracowanej przez Politechnikę Wrocławską, ma powstać dokumentacja projektowa rozbudowy elektrowni. Tauron chce też w tym czasie uzyskać wszelkie pozwolenia i decyzje administracyjne. Budowa instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii ma zakończyć się w końcu 2016 r. Dopasowanie infrastruktury elektrycznej elektrowni wodnej Opolnica oraz zabudowa systemu sterowania planowane są na 2018 r. Pełna integracja wszystkich elementów składowych przewidziana jest na 2020 r. Zakończenie etapu badawczego oraz całego projektu nastąpi w 2023 r.

Obecnie jedynym źródłem energii wybudowanej w 1921 r. elektrowni Opolnica jest Nysa Kłodzka. Elektrownia powstała z inicjatywy hrabiego Otto von Schwerin jako podstawowe źródło zasilające w energię elektryczną Bardo i okoliczne miejscowości. Wykopany w gruncie kanał roboczy i burzowy, powodują, że sam budynek elektrowni znajduje się na utworzonej w ten sposób wyspie.

Początkowo zamontowane urządzenia prądotwórcze (w latach 30. i 50. ubiegłego wieku) w postaci dwóch generatorów, pracowały bezusterkowo do lipca 1997 r., kiedy to przez dwukrotnie elektrownię przeszła wielka fala powodziowa. Kulminacyjna woda o wysokości ok. 3 metrów całkowicie zatopiła budynek elektrowni wraz ze znajdującymi się w niej urządzeniami. Zdewastowane zostały wszystkie pomieszczenia, maszyny i aparatura. Konieczna była gruntowna odbudowa obiektu. Wymieniono m.in. generatory na asynchroniczne i wprowadzono (w latach 2000-2001) pełną automatyzację pracy hydrozespołów.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Energetyk 50 30.01.2016r. 11:33
Gratulacje. Rozsądna wielkość eksperymentu pozwalającego określić efektywność rozwiązań.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: marlena 30.01.2016r. 16:58
Wyrzucanie pieniędzy w błoto. Za co dokończycie EC Stalowa Wola?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mały wacik 30.01.2016r. 17:08
Wspaniała informacja, jak uczelnie i "biznes" się za coś wezmą razem to tylko modlić się pozostanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Piotr 31.01.2016r. 12:43
Rozsądny wymiar inwestycji badawczej, nic dodać. Wychowanym w sowieckim duchu mega-inwestycji ciężko wielu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 17-03-2016r. 16:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Prosument 31.01.2016r. 20:20
Efektów tego działania pewnie należy się spodziewać w 2025 jak na skalę działania to marnie to wygląda
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Edek 31.01.2016r. 22:59
To juz spoko, teraz to sie nie martwię .... Energii w Polsce starczy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ad 01.02.2016r. 08:20
Komuś pomyliły się pojęcia w imię innowacyjności itp. To jest tylko elektrownia wodna i słoneczna a hybryda. Umysły... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 17-03-2016r. 17:42 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE