ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska może zreanimować projekt Odessa-Brody-Gdańsk
05.02.2016r. 12:08

Jak poinformował BiznesAlert.pl, brytyjska spółka Granherne Limited przeprowadzi aktualizację studium wykonalności projektu budowy ropociągu Brody-Płock, stwierdził w wypowiedzi dla agencji Trend dyrektor Międzynarodowego konsorcjum rurociągowego Sarmatia Siergiej Skripka. Według niego pomimo, że spółka uzgodniła warunki kontraktu to jeszcze nie doszło do jego podpisania.

– Spółka Granherne Limited przygotowała wcześniejszą wersję studium wykonalności projektu, z którego byliśmy bardzo zadowoleni. Umowa z wykonawcą będzie podpisana już w lutym – powiedział Skripka.

Na dzień dzisiejszy ropociąg Brody-Płock jest jedynym brakującym elementem Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej. W wyniku realizacji tego projektu państwa regionu Morza Kaspijskiego otrzymają dodatkową, pewną trasę dla dostaw swojej ropy na rynek europejski, w tym do Polski. W zamian, kraje takie jak nasz, będą miały nowe źródło surowca – z Azerbejdżanu, Kazachstanu i Turkmenistanu. Ropa stamtąd pochodząca mogłaby także trafiać do polskiego naftoportu w Gdańsku i Rafinerii Gdańskiej.
Mimo to, projekt napotkał na problemy z zainteresowaniem inwestorów, które spowodowały, że nie został uruchomiony zgodnie z planem w 2015 roku. Ten termin miał pozwolić na dostawy azerskiej ropy do Polski w ilości do 10 mln ton rocznie w 2016 roku. Ze względu na uwarunkowania w kraju i za granicą nie udało się zrealizować tego planu.

Władze Sarmatii mogą liczyć na nowy impet projektu, którego ukończenie jest jednym ze sztandarowych postulatów polityki energetycznej nowego rządu w Warszawie. Należy przy tym zaznaczyć, że wiele zależy od dostawców, jak Azerbejdżan, którzy muszą także wyrazić zainteresowanie projektem Odessa-Brody-Gdańsk - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Przypadkowy przechodzien 05.02.2016r. 13:27
Niezly zart. Jak wynika z artykulu jedynym brakujacym odcinkiem ropociagu jest odcinek Brody-Plock. Ukraincy juz swoj dawno wybudowali. To Polska uwalila projekt tego ropociagu na wiele lat "ze wzgledu na obiektywne trudnosci i uwarunkowania rynkowe" oczywiscie. W czyim interesie to tez chyba dla kazdego jest oczywiste - przeciez nie Polski ani Ukrainy - wiec niewatpliwie tylko Polska moze go teraz rewitalizowac, a prawdopodobnie tylko o tym pogadac. Umiejetnosc obracania kota ogonem jest w branzy paliwowej kluczowa jak widac :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE