ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Odpisy Tauronu w wytwarzaniu obniżą jednostkowy wynik netto za `15 o 4,93 mld zł
15.02.2016r. 17:55

Tauron przeprowadził testy na utratę wartości aktywów majątku wytwórczego grupy. Łączna wartość oszacowanych odpisów w segmencie wytwarzania grupy wynosi 3,56 mld zł, a wpływ na skonsolidowany wynik netto za 2015 rok wynosi 2,92 mld zł. Przewidywany wpływ odpisów na jednostkowy wynik netto wyniesie z kolei 4,93 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Tauron podał, że jeśli niekorzystne trendy się utrzymają, może być konieczność dokonania w spółce dalszych odpisów.

"Dla celów przeprowadzonych testów wartość odzyskiwalną ustalono w oparciu o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych uzyskiwanych przez poszczególne ośrodki generujące przepływy pieniężne. Kluczowe założenia biznesowe wpływające na oszacowanie wartości odzyskiwalnej obejmowały przyjęte ścieżki cen energii elektrycznej i paliw, limity emisji CO2 dla produkcji energii elektrycznej, przychód taryfowy przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz utrzymanie zdolności produkcyjnych istniejących aktywów trwałych w wyniku prowadzenia inwestycji o charakterze odtworzeniowym" - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że konieczność dokonania odpisów wynika przede wszystkim z uwzględnienia w testach utrzymującej się niekorzystnej dla wytwórców energii elektrycznej sytuacji rynkowej i wynikającego z niej przyjęcia bardziej konserwatywnych prognoz kształtowania się cen energii elektrycznej oraz ograniczenia wolumenów produkcji w przyszłości.

W odniesieniu do skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy Tauron za 2015 rok przeprowadzone testy wskazały zasadność ujęcia odpisów z tytułu częściowej bądź całkowitej utraty bilansowej wartości aktywów obejmujących istotną część majątku wytwórczego grupy w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła - bloków energetycznych o różnej mocy (w szczególności 200 MW i 150 MW), bloków opalanych biomasą i kogeneracyjnych.

"Łączna wartość oszacowanych odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych i niematerialnych aktywów trwałych oraz wartości firmy w segmencie Wytwarzanie obciążająca koszty rodzajowe wynosi 3.564 mln zł, a ich wpływ na wynik netto wynosi 2.916 mln zł. Wartość tych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA, przez którą grupa rozumie EBIT powiększony o amortyzację i o odpisy na aktywa niefinansowe" - napisano.

W odniesieniu do jednostkowego sprawozdania Tauronu przeprowadzone testy wskazały zasadność ujęcia odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości akcji i udziałów w spółkach Tauron Wytwarzanie oraz Tauron Ciepło w łącznej kwocie 4.931 mln zł. Przewidywany wpływ tych odpisów na wynik netto w sprawozdaniu jednostkowym wynosi 4.931 mln zł.

Tauron poinformował, że dla częściowego zniwelowania wpływu niekorzystnych warunków rynkowych i poprawy sytuacji grupy w dłuższej perspektywie zarząd spółki rozpoczął prace nad aktualizacją strategii korporacyjnej.

"W ramach tego procesu rozpoczęto przegląd portfela inwestycyjnego mający na celu weryfikację projektów inwestycyjnych. Spółka finalizuje też prace nad nowym Programem Poprawy Efektywności na lata 2016-2018, który przyniesie kolejne oszczędności. Dodatkowo planowane jest osiągnięcie synergii wewnątrzorganizacyjnych poprzez uproszczenie modelu zarządzania" - napisano.

"Spółka wskazuje, że trendy rynkowe są dominujące, jeśli chodzi o kształtowanie się długoterminowej perspektywy planowania rentowności wytwarzania energii elektrycznej, co w przypadku utrzymywania się niekorzystnych trendów może spowodować konieczność dokonania dalszych odpisów" - dodano.
Tauron zastrzegł, że podane wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów aktualizujących zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych za rok 2015, których publikację zaplanowano na 9 marca 2016 r.

Krzysztof Kubiszewski, analityk Trigon DM:

"Skala odpisów to kwestia przyjętych założeń. Wcześniejszy zarząd mówił, że odpisy mogą wynieść 1,5 mld zł, ale wystarczy, że w założeniach przyjmie się inną cenę energii i już różnica jest większa.

Nie sądzę, by była szansa na dywidendę z Tauronu. Gdy PGE robiła odpis, to mówiła, że dywidendę będzie płacić ze skorygowanego zysku netto. Tauron to pominął, co sugeruje, że dywidendy nie będzie. Po pierwsze, Skarb Państwa dostałby tylko kilkadziesiąt mln zł, a bez tej kwoty budżet może się obejść. A po drugie, ta spółka nie powinna wypłacać dywidendy dla swojego dobra i wszyscy powinni być na to przygotowani.

Tauron informował, że chce podnieść kowenant do 3,5. Bez wypłaty dywidendy ten wskaźnik może nie zostanie przekroczony. W innym wypadku byłoby trudno.

Warto zauważyć, że spółka otworzyła sobie także furtkę do odpisów w przyszłym roku, więc za 2016 rok też bym się dywidendy nie spodziewał, jeśli będzie problem"

Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK:

"Skala odpisów jest duża, niespotykana, ale ruch jako taki nie jest zaskakujący - spodziewaliśmy się odpisów.

Reakcja rynku może być lekko negatywna ze względu na skalę odpisów w spółce matce, prawie 5 mld zł, co podwyższa ryzyko co do dywidendy"

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Akcjonariusz 16.02.2016r. 07:22
Musi być gorzej aby było lepiej??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE