ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Samorząd woj. śląskiego pracuje nad rozwiązaniami ograniczającymi smog
15.02.2016r. 18:05

Samorząd woj. śląskiego uzgadnia z gminami tego regionu działania mające ograniczyć - na gruncie tzw. ustawy antysmogowej - zanieczyszczenia powietrza z tzw. niskiej emisji. Mają one znaleźć się w uchwale, której przyjęcie umożliwia tzw. ustawa antysmogowa.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zasygnalizowali już, że prace nie zmierzają raczej w stronę zakazu spalania określonych paliw, lecz w kierunku m.in. sprzyjania wymianom instalacji na nowocześniejsze.

W poniedziałek radni woj. śląskiego przyjęli odpowiedź na petycję mieszkańca Wyr nieopodal Mikołowa ws. wprowadzenia na terenie Śląska całkowitego zakazu używania pieców grzewczych na paliwa stałe jako głównego źródła ogrzewania do 2018 r.

W odpowiedzi na petycję radni wskazali m.in., że na gruncie podpisanej 6 października przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej (nowelizacji Prawa ochrony środowiska) samorządy województw będą mogły wprowadzać w drodze uchwały ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw - aby zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub środowisko.

"Sejmik Woj. Śląskiego informuje, że wprowadzenie ograniczeń lub zakazów (...) obok dążenia do jak najlepszej jakości powietrza w woj. śląskim, powinno mieć również na uwadze możliwości ekonomiczne indywidualnych gospodarstw domowych, a także obecne i przyszłe możliwości dofinansowania działań w zakresie poprawy jakości powietrza" - napisano w odpowiedzi.

"W związku z rozpoczęciem prac nad przedmiotową uchwałą konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska z gminami woj. śląskiego w zakresie ograniczeń lub zakazów, jakie powinna wprowadzić uchwała sejmiku, gdyż jej zapisy będą realizowane przede wszystkim przez samorządy gminne" - brzmi fragment odpowiedzi.

Dopytywany przez radnych w tej sprawie dyrektor wydziału ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego Maciej Thorz przypomniał, że do gmin regionu wysłano ankiety dotyczące oczekiwań gmin w tej kwestii. Dotąd spłynęły odpowiedzi z 82 proc. gmin, obecnie są analizowane. "Odpowiedzi są bardzo różne i to jest zalążek i podstawa do tego, żeby wprowadzić ewentualnie jakieś rozwiązania" - powiedział Thorz.
Dyrektor zaznaczył, że z dotychczasowych analiz wynika m.in, że w woj. śląskim raczej nie można pójść drogą Krakowa, gdzie całkowicie zakazano palenia węglem i drewnem. Prawo ochrony środowiska daje natomiast szereg innych możliwości. "Musimy wskazywać przede wszystkim na możliwości finansowe wskazywania środków chociażby na wymianę kotłów. W tym kierunku, myślę, będziemy prowadzić dalsze dyskusje z gminami" - zapowiedział Thorz.

Ocenił przy tym, że samorząd województwa jest w stanie na tyle ustalić z gminami konkretne rozwiązania, by możliwie dostosować je do lokalnych uwarunkowań i potrzeb mieszkańców.

"W tym kierunku chcemy iść. Dlatego w odpowiedzi na petycję wskazujemy też problemy natury finansowej, bo wymiana źródła ciepła jest wielkim problemem dla biedniejszej części mieszkańców. Tu musimy kreować rozwiązania finansowania tej wymiany czy inne, które pomogą mieszkańcom chronić powietrze" - wyjaśnił przedstawiciel urzędu marszałkowskiego wskazując też np. na sytuację, w której część mniejszych gmin ma problem z pozyskiwaniem dostępnych środków na te cele.

Dyskusja ws. działań ograniczających smog nasiliła się w woj. śląskim wobec problemów z jakością powietrza, szczególnie w październiku i listopadzie ub. roku. Dyspozycję surowego karania osób palących śmieci w Katowicach wydał wówczas straży miejskiej prezydent tego miasta, prosząc też mieszkańców m.in. o zgłaszanie związanych z tym podejrzeń. Działania antysmogowe podjęły również władze innych miast.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach za 55 proc. niskiej emisji w woj. śląskim odpowiadają indywidualne gospodarstwa domowe. Źródła przemysłowe i transportowe to 35 proc. całości. Pozostałe źródła - 10 proc. - to m.in. pola i zwałowiska. Emisja pyłów z zakładów przemysłowych w 2014 r. wyniosła 14 tys. ton, z budynków mieszkalnych 36 tys. ton, a ze spalin - ok. 16 tys. ton.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: bolo 15.02.2016r. 20:50
Pilnować , żeby nie był spalane tworzywa sztuczne - dioksyny w spalinach
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE