ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE spodziewa się w `16 spadku EBITDA w wytwarzaniu konwencjonalnym, obrocie i dystrybucji
16.02.2016r. 21:07

PGE spodziewa się w 2016 roku spadku EBITDA rdr w segmentach wytwarzania konwencjonalnego, obrotu i dystrybucji oraz wzrostu rdr w segmencie OZE - poinformowała spółka w prezentacji wynikowej.

PGE podała, że spadek EBITDA w wytwarzaniu konwencjonalnym może być "istotny". Spółka spodziewa się m.in. ok. 500 mln zł rekompensat KDT i średniego jednocyfrowego spadku cen węgla kamiennego. Szacuje niedobór uprawnień do emisji CO2 na ok. 3,5 mln ton. Zakłada, że średnie hurtowe ceny energii wyniosą 168-170 zł/MWh. Negatywnie na wyniki segmentu wpływać będą niższe wolumeny wytwarzania z powodu przeniesienia do rezerwy bloku w Bełchatowie i dwóch bloków w ZEDO.

W segmencie obrotu spadek wyniku może być "znaczący" z powodu negatywnego wpływu rosnącej konkurencji i zmienności cen zielonych certyfikatów.

Spółka szacuje, że w segmencie dystrybucji przewidywane cięcia wynagrodzenia aktywów mogą mieć negatywne skutki w wysokości ok. 250 mln zł na poziomie EBITDA.

Spółka szacuje też, że w taryfie na 2016 rok wartość regulacyjna aktywów wyniesie 15,1 mld zł.

Program poprawy efektywności w dystrybucji ma być kontynuowany, a w segmencie wytwarzania konwencjonalnego zwiększony.
W segmencie OZE spodziewana jest poprawa wyniku EBITDA dzięki znacząco wyższej produkcji po oddaniu w ostatnich miesiącach 218 MW nowych mocy w wietrze.

W 2015 roku EBITDA segmentu energetyki konwencjonalnej wyniosła w grupie PGE 4,7 mld zł wobec prawie 5 mld zł przed rokiem. Segment dystrybucji wygenerował 2,5 mld zł EBITDA (wobec 2,3 mld zł rok wcześniej), segment energetyki odnawialnej 390 mln zł (bez zmian rdr). Wynik EBITDA segmentu obrotu wzrósł do 610 mln zł z ok. 250 mln zł.

PGE zapowiada, że tegoroczny CAPEX będzie nieznacznie niższy rok do roku.

Wydatki związane z budową bloków w Opolu mają wynieść ok. 3,5 mld zł, zwiększyć mają się nakłady na blok w Turowie. Trochę nieższe rdr mogą być inwestycje w sieci dystrybucyjne, w segmencie OZE rozwój zależeć będzie od wyników aukcji i oceny ryzyka konkretnych projektów.

Nakłady inwestycyjne grupy w ubiegłym roku wyniosły 9,45 mld zł i były wyższe rdr o 49 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Akcjonariusz 16.02.2016r. 21:47
Musi być gorzej aby było lepiej?.!,
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sunny Horizon 17.02.2016r. 08:17
Prezes Woszczyk perfekcyjnie rżnie "głupa": - węgiel radykalnie staniał, PGE wykorzystuje również węgiel... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE