ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gliwicka prokuratura ponownie zbada sprawę interwencji policji przed JSW
19.02.2016r. 13:25

Gliwicka Prokuratura Okręgowa ponownie zbada, czy policjanci nie przekroczyli uprawnień podczas interwencji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ponad rok temu. Podjęcie umorzonego w grudniu śledztwa nakazała Prokuratura Apelacyjna w Katowicach.

Wcześniej w tej sprawie interweniowała Prokuratura Generalna, wskazując na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego.

"Zgodnie z sugestią Prokuratury Generalnej sprawa została przeanalizowana przez prokuratora apelacyjnego, który dostrzegł konieczność uzupełnienia materiału dowodowego i przekazał stosowne wytyczne prokuraturze niższej instancji" - powiedział w piątek PAP prok. Tomasz Tadla z biura prasowego katowickiej prokuratury apelacyjnej.

Strajk w JSW, którego tłem był opracowany przez zarząd program oszczędnościowy, trwał od 28 stycznia do 13 lutego 2015 roku. W czasie jego trwania górnicy kilkakrotnie manifestowali przed siedzibą spółki. Demonstranci rzucali w kierunku budynku ciężkimi przedmiotami. Policja użyła broni gładkolufowej i gazów łzawiących. Część górników doznała wówczas obrażeń ciała.

Zdaniem prokuratury nadrzędnej, w umorzonym w grudniu śledztwie nie zgromadzono pełnego materiału dowodowego i nie wyjaśniono dokładnie wszystkich incydentów, podczas których manifestanci doznali obrażeń. Stąd - jak wskazała prokuratura apelacyjna - konieczność uzupełnienia i pogłębienia materiału dowodowego, aby ocenić, czy działania policji były uprawnione i adekwatne do sytuacji.

Po wydarzeniach przed siedzibą JSW gliwicka prokuratura prowadziła dwa śledztwa. Pierwsze dotyczyło naruszenia ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przez strajkujących, drugie ewentualnego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez policjantów.
W grudniu zeszłego roku oba śledztwa umorzono. W pierwszym postępowaniu śledczy uznali, że choć strajk w JSW był nielegalny, to jego organizatorzy nie zdawali sobie z tego sprawy, a to warunek konieczny do postawienia zarzutów. W drugim śledczy doszli do wniosku, że nie doszło do przekroczenia uprawnień przez policję.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie nielegalności strajku złożyli Pracodawcy RP, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Natomiast doniesienie w sprawie interwencji policji złożył m.in. poseł PiS Grzegorz Matusiak, który później nie zgodził się z decyzją o umorzeniu postępowania i zwrócił się w tej sprawie do prokuratora generalnego. Ten uznał decyzję gliwickiej prokuratury za przedwczesną. Odpowiedź prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta na swoje pismo poseł zamieścił na własnej stronie internetowej.

Podjęcie śledztwa na nowo zostało nakazane w trybie nadzoru prokuratora nad postępowaniem przygotowawczym, w myśl art. 327 kodeksu postępowania karnego. Stanowi on, że umorzone postępowanie przygotowawcze może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora.

Działania policji przed siedzibą JSW negatywnie oceniali wcześniej radni z Jastrzębia Zdroju. Uznali, że użycie broni gładkolufowej było nieadekwatne do sytuacji i spowodowało zbyt duże obrażenia wśród protestujących. Policja stoi na stanowisku, że jej działania były adekwatne do rozwoju wydarzeń i stopnia zagrożenia.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Śledczy 19.02.2016r. 18:49
Badanie użycia broni to jedno a badanie kto przez wiele miesięcy próbował zablokować to śledztwo to zupełnie druga... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE