ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Badania KAS: Polacy nie mają świadomości, że oddychają zanieczyszczonym powietrzem
22.03.2016r. 13:25

Polacy nie mają świadomości tego, że oddychają powietrzem złej jakości - wynika z badań przeprowadzonych przez Krakowski Alarm Smogowy. Organizacja zaapelowała do władz mediów publicznych, aby do prognoz pogody dołączyć informacje o jakości powietrza w kraju.

KAS przeprowadził pierwsze w Polsce kompleksowe badanie świadomości społecznej mieszkańców na temat zanieczyszczenia powietrza. Zostało ono wykonane w kwietniu zeszłego roku przez profesjonalną firmę zajmującą się badaniami rynku i opinii społecznej na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych mieszkańców czterech województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego i śląskiego. "Są to cztery województwa o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w kraju" - wyjaśniła we wtorek Ewa Lutomska reprezentująca Krakowski i Polski Alarm Smogowy.

Według tych badań 60 proc. mieszkańców tych województw oceniło jakość powietrza w miejscu zamieszkania jako dobrą lub bardzo dobrą, a 40 proc. uznała ją za złą lub bardzo złą. "Świadczy to o dużej nieświadomości mieszkańców dotyczącej tego problemu" - ocenili przedstawiciele organizacji.

Jak zaznaczyli, poziom świadomości mieszkańców dotyczącej problemów zanieczyszczenia powietrza różni się w zależności od województwa - najwięcej osób nisko oceniających jakość powietrza jest w Małopolsce (49 proc.) i na Śląsku (43 proc.), a najmniej w woj. dolnośląskim (32 proc.) i łódzkim (25 proc.). Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, wynika to z tego, że w Małopolsce najwięcej mówi się o tym problemie - tam zaczęła się publiczna debata na ten temat złej jakości powietrza i w tym regionie jest ona najbardziej zaawansowana.

Oprócz regionu zamieszkania główny wpływ na poziom oceny jakości powietrza ma wielkość miejscowości. Na terenach wiejskich niskie oceny przedstawiło niewiele ponad 20 proc. respondentów, a w aglomeracjach miejskich przekraczających 500 tys. mieszkańców - prawie 60 proc. Przedstawiciele Alarmu zwracają uwagę, że ocena ta nie pokrywa się z rzeczywistością, bo według badań wiele małych miejscowości boryka się z większym zanieczyszczeniem powietrza niż duże miasta.

O niskiej społecznej świadomości problemów - według przedstawicieli KAS - świadczą też odpowiedzi na pytanie o jakość powietrza w różnych porach roku. W tym przypadku mieszkańcy dolnośląskiego i łódzkiego znacznie częściej skłonni są wskazywać, że jakość powietrza utrzymuje się na zbliżonym poziomie przez cały rok. Z kolei w przypadku małopolskiego i śląskiego ponad połowa badanych wskazuje, że powietrze pogarsza się w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą.

Badani mieszkańcy czterech województw poproszeni o wskazanie województwa, w którym jest najgorsze powietrze najczęściej wymieniali śląskie, a potem małopolskie.
Jak zauważyła Lutomska, mieszkańcy nie mają świadomości zagrożenia, jakie niesie zanieczyszczone powietrze, bo instytucje regionalne bardzo słabo informują o problemie smogu. Badania przeprowadzone w czterech województwach o największym zanieczyszczeniu powietrza wskazują, że informacje o smogu dostępne są głównie na specjalistycznych stronach internetowych.

"Do pozytywnych wyjątków w tym względzie należy Radio Kraków czy TVP Katowice, które regularnie informują o aktualnej jakości powietrza w regionie. Nawet gminy, które posiadają stacje monitoringu powietrza nie robią praktycznie nic, aby powiadamiać swoich mieszkańców o aktualnej jakości powietrza" - podkreślili przedstawiciele Alarmu. "Również powiadamianie przez powiatowe centra zarządzania kryzysowego nie funkcjonuje tak jak powinno. Brak szerokiego i łatwego dostępu do informacji o zanieczyszczeniu powietrza naraża zdrowie mieszkańców Polski" - dodali.

Dlatego Polski Alarm Smogowy zaapelował do władz mediów publicznych o dołączenie informacji o aktualnej i przewidywanej jakości powietrza do prognozy pogody przedstawianej w krajowych oraz regionalnych stacjach radiowych i telewizyjnych.

"Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Mimo to, Polacy nie są informowani przez media publiczne o aktualnej jakości powietrza. Brak informacji prowadzi do sytuacji, w której wzrasta zagrożenie zdrowia i życia Polaków" - zaznaczyła Anna Dworakowska z PAS.

Według tych badań 65 proc. mieszkańców analizowanych województw nie czuje się dobrze poinformowana o aktualnej jakości powietrza, a 70 proc. chciałaby mieć dostęp do takich informacji. Jedynie kilka procent mieszkańców badanych województw jest w stanie wymienić konkretne zanieczyszczenia powietrza; mamy też nikłą wiedzę na temat wpływu oddychania zanieczyszczonym powietrzem na nasze zdrowie.

Według danych PAS Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów UE, a wyznaczone polskim prawem normy jakości są łamane od 10 lat. Na przestrzeni ostatnich lat stan jakości powietrza nie uległ znaczącej poprawie. Największy problem stanowi: pył zawieszony (PM10 i PM2,5) i benzo(a)piren, które są wytwarzane przede wszystkim przez domowe piece i kotły na węgiel i drewno oraz dwutlenek azotu, którego głównym źródłem są samochody. PAS wskazuje, że co roku około 43 tys. mieszkańców naszego kraju przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE