ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kraków. Konieczna walka z zanieczyszczeniami komunikacyjnymi
06.04.2016r. 15:49

Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie pyłem zawieszonym PM 10 spada, ale by nastąpiła wyraźna poprawa konieczna jest walka z zanieczyszczeniami pochodzącymi z komunikacji - mówił w środę Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.

Na konferencji prasowej poświęconej działaniom na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie w pierwszych miesiącach tego roku Ciećko zwrócił uwagę, że w stosunku do lat poprzednich spada stężenie zanieczyszczeń pyłem PM10, ale choć przekroczenia norm są obecnie mniejsze, wydłuża się okres, w którym występują.

"Działania podjęte w ostatnich dwóch czy trzech latach powoli zaczynają przynosić efekty, ale jest jeszcze wiele do zrobienia" - ocenił Ciećko. "Oprócz koncentrowania się na likwidacji palenisk węglowych, zacząłbym zwracać szczególną uwagę na zanieczyszczenia komunikacyjne" - dodał.

Jak mówił, po rozpoczęciu budowy łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki znaczna część ruchu samochodowego przeniosła się w rejon ul. Dietla, co natychmiast znalazło odzwierciedlenie w stężeniu zanieczyszczeń rejestrowanych przez znajdującą się tam stację pomiarową. "Było ono większe niż na stacji przy al. Krasińskiego" - dodał.

"Badaliśmy także, jakie było zanieczyszczenie powietrza przed remontem torowiska tramwajowego i zmianą organizacji ruchu wokół pierwszej obwodnicy miasta i po nim. Odpowiedź jest jednoznaczna: ograniczenie ruchu spowodowało, że stężenia zanieczyszczeń spadły do poziomów dopuszczalnych" - mówił Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Walka z zanieczyszczeniami komunikacyjnym nie będzie jednak łatwa. Samorządy dużych miast liczyły, że w uchwalonej w zeszłym roku nowelizacji Prawa ochrony środowiska znajdą się regulacje dot. możliwości wprowadzania w gminach stref ograniczonej emisji komunikacyjnej. Jednak przepisy te jeszcze przed uchwaleniem nowelizacji przez sejm z projektu wykreślono, uznając, że to zbyt obszerna materia i powinna być ujęta w odrębnym akcie prawnym.

Bronią miasta w walce ze smogiem ma być zieleń. Jak wyliczono 100 drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie, w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych. Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza posadzić w tym roku w pasach drogowych 100 tys. krzewów m.in. na ul. Czarnowiejskiej, Królewskiej, Armii Krajowej i Witosa. "Będą to m.in. cisy, które są zielone także zimą" - mówił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.
Ponadto planowane są nasadzenia pnączy przy ekranach drogowych na 1,6-km odcinku ul. Grota-Roweckiego, a w kolejnych latach na Ruczaju, przy ul. Wielickiej i Powstańców Śląskich. Nowością będą w Krakowie łąki kwietne, które zostaną założone w pobliżu kładki Ojca Bernatki oraz przy al. Trzech Wieszczy.

Piotr Kempf dodał, że miastu bardzo zależy na tym, by sadzone były drzewa duże, bo pochłaniają one więcej dwutlenku węgla i wytwarzają więcej tlenu. Od maja ma obowiązywać nowy standard utrzymania zieleni: zakaz używania dmuchaw oraz wymóg wyposażenia ciągników wykorzystywanych podczas prac w opony nieniszczące trawników.

Miesiące zimowe były pierwszym sezonem grzewczym, w którym krakowscy kierowcy w dniach, kiedy występował smog mogli zostawić samochody pod domem i za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej. Wprowadzono ją dwukrotnie - 2 i 24 stycznia. Doradca prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek mówił w środę, że prognozy, jakimi dysponuje miasto, zanim podejmie decyzję o wprowadzeniu darmowych przejazdów, są zbyt mało dokładne. "Konieczne jest dołożenie do tego modelu obliczeniowego danych z inwentaryzacji źródeł emisji i to nie tylko z inwentaryzacji pieców węglowych, ale także ze źródeł przemysłowych i komunikacji. To poważna praca badawcza" - mówił Śmiałek.

W trakcie kampanii informacyjno-promocyjnej "Tak! Dla czystego powietrza", która trwała od połowy stycznia do końca marca, ankieterzy dotarli do ponad 16 tys. gospodarstw domowych, w których są piece węglowe. W niemal 9,5 tys. z nich zastali gospodarzy. Pozostałym zostawili materiały informacyjne dotyczące wymiany pieców w skrzynkach pocztowych. Spośród osób, z którymi rozmawiali ankieterzy 5,5 tys. deklarowało zainteresowanie wymianą pieców. Od marca jest ona łatwiejsza, bo po zmianach w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji możliwe są rozliczenia bezgotówkowe, a właśnie finanse - jak wynika z przeprowadzonych z krakowianami rozmów - są główną barierą przy wymianie ogrzewania na proekologiczne.

Efekt kampanii to wzrost liczby wniosków o udzielenie dotacji na wymianę pieców. W styczniu było ich 183, w lutym 385, a w marcu 437. Coraz więcej osób korzysta także z programu osłonowego czyli dopłat do rachunków za ogrzewania po wymianie pieca węglowego na ekologiczne źródła energii. W pierwszym kwartale tego roku taka pomoc została przyznana 305 rodzinom (w całym 2015 r. było to 312 gospodarstw, a w 2014 - 80). Średnia wartość pomocy to obecnie ok. 1,2 tys. zł rocznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: green-projects.pl 07.04.2016r. 12:35
Inicjatywy godne pochwały, zwłaszcza te dotyczące zwiększania zieleni, jak i jej utrzymania (koniec z dmuchawami i ryciem trawników. Widać również jednoznacznie, że trzeba stawiać na transport publiczny (zwłaszcza tramwaje). Inne miasta powinny brać przykład z Krakowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE