ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE CMS
CMS


KOMENTARZE CMS

Prezes URE nałoży kary pieniężne za naruszenie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii?
05.07.2016r. 07:26

Z rynku docierają informacje o wszczynaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ("Prezes URE") postępowań w zakresie nałożenia kar pieniężnych za niedostosowanie się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej w sierpniu ubiegłego roku. Pierwsze podmioty, które miały dopuścić się naruszeń, otrzymały już zawiadomienia o wszczęciu postępowania.

Przedmiotowe postępowania dotyczą podmiotów, które nie dostosowały się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadzonych w dniach 10 - 31 sierpnia 2015 roku. Ograniczenia te zostały wprowadzone początkowo przez operatora systemu przesyłowego - Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. ("PSE"), a następnie - w drodze rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2015 roku w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej.

Znaczna część stwierdzonych naruszeń dotyczy początkowego okresu obowiązywania ograniczeń, tj. dni 10 - 11 sierpnia 2015 roku, kiedy zastosowanie miały jeszcze ograniczenia wprowadzone bezpośrednio przez PSE. Tymczasem należy zauważyć, iż w obecnym stanie prawnym możliwość nałożenia kar pieniężnych za naruszenie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej ustanowionych przez operatora systemu przesyłowego budzi wątpliwości. Wydaje się, że wobec braku jednoznacznej podstawy prawnej do zastosowania takiej sankcji i przy jednoczesnym zakazie stosowania rozszerzającej wykładni przepisów ustanawiających kary administracyjne, można uznać, że kwestia ta jest co najmniej dyskusyjna i może być przedmiotem sporów między odbiorcami energii a Prezesem URE.
Piotr Ciołkowski - radca prawny, partner, departament energetyki CMS
Piotr Prawda - prawnik, departament energetyki CMS
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

O CMS
CMS - to jedna z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce, należąca do sieci CMS - największej europejskiej sieci firm prawniczych. Zatrudnia 140 prawników w Warszawie, 2400 prawników w 53 biurach w 27 krajach w Europie. Najważniejsze obszary doradztwa prawnego, to: energetyka, infrastruktura i finansowanie projektów, transakcje, spory i arbitraż, nieruchomości i budownictwo.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Ubu Król 05.07.2016r. 14:20
Dojarka Celsy dała głos - a gdzie te Wasze 200k Eura rocznie za MW remontu planowego zgłoszony w grafiku? Hindus też... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: golo 05.07.2016r. 16:55
Dwóch Panów się naaapisało.... nie ma co czytać poza autoreklamą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fizyczny 06.07.2016r. 09:37
Czy można karać kierowcę za to że wjechał trakiem o ciężarze 40 ton na most o nośności 5 ton? Spowodował zagrożenie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE