ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kobolew: Rosja chce podważyć zaufanie do Ukrainy
28.07.2016r. 09:27

Jak poinformował BiznesAlert.pl, prezes Naftogazu Andrij Kobolew powiedział, że Ukraina jest zmuszona do tego, aby w trzecim kwartale kupować gaz w Europie drożej, niż mogłaby go nabyć od Rosji.

- Obecnie cały gaz kupujemy w Europie. 95 procent importowanego wolumenu dociera przez Słowację, gdzie Naftogaz współpracuje z ok. 15-20 spółkami. Są to wykwalifikowani dostawcy. Nie mogę teraz mówić o cenie gazu, ale obecnie jesteśmy zmuszeni kupować gaz drożej, niż mógłby nam zaproponować Gazprom - powiedział Kobolew.

Dodał przy tym, że dostaw rosyjskiego gazu w trzecim kwartale 2016 roku nie są kwestią ceny, lecz podpisania dodatkowej umowy. - Obecnie problem nie dotyczy ceny a tego, że Gazprom odmawia podpisania standardowej, dodatkowej umowy, którą podpisywaliśmy w 2014 oraz 2015 roku - dodał prezes Naftogazu. Zwrócił uwagę na to, że oferta cenowa Gazpromu dla Ukrainy w trzecim kwartale tego roku jest ,,dość interesująca".

Prezes Naftogazu odniósł się również do wolumenu błękitnego paliwa jakiego Ukraina potrzebuje w podziemnych magazynach gazu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. - Wtłaczanie surowca odbywa się każdego dnia. Do rozpoczęcia sezonu grzewczego zamierzamy zgromadzić w magazynach ok. 14,5 mld m3. Według naszych wyliczeń wspomniany wolumen powinien wystarczyć, aby z rezerwą na wypadek sytuacji kryzysowej przejść przez sezon grzewczy - powiedział Kobolew.

Według danych Gas Infrastructure Europe 27 lipca w ukraińskich magazynach znajdowało się 10,39436 mld m3 (poziom napełnienia - 33,58 procent). Dla porównania w tym samym czasie w ubiegłym roku znajdowało się w nich 12,80545 mld m3 (poziom napełnienia - 36,72 procent).
W wypowiedzi dla 5. kanału ukraińskiej telewizji Andrij Kobolew poinformował, że Rosja obniżyła ciśnienie w gazociągu Drużba, a Kijów zgłosił ten fakt Brukseli.

- Oprócz zmniejszenia wolumenu tranzytu, Rosja zmniejszyła ciśnienie w punkcie wejścia do ukraińskiego systemu przesyłu gazu, co stwarzapewne problemy dla Uktransgazu (operator gazociągów na Ukrainie) i gdy ten stara się je rozwiązać, Rosjanie uciekają się do banalnego szantażu. W związku z tym skierowaliśmy do Komisji Europejskiej oficjalne pismo, w którym proponujemy powołanie grupy monitorującej i analizującej obecną sytuację - powiedział Kobolew.

Zdaniem prezesa Naftogazu Rosjanie chcą zrobić wszystko, aby przekonać europejskich partnerów jego spółki, że Ukraina nie może być państwem tranzytowym dla dostaw rosyjskiego gazu. Według niego Moskwa chce wywrzeć presję na Kijowie, chcąc m.in. zminimalizować jego przychody z tytułu tranzytu gazu. Kobolew nie wykluczył, że działania Rosji mogą stanowić pewną formę promocji kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: U-bot 29.07.2016r. 10:38
Tu już niczego nie trzeba podważać, "jaki jest koń" każdy widzi :-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE