ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Klastry energetyczne - tak. Energetyka jądrowa i rynek mocy - nie. Nowy rynek energii elektrycznej - tak, na ten jest już najwyższy czas !!!
16.08.2016r. 05:20

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Klaster energetyczny, rozwiązanie wprowadzone przez ustawę OZE, może być, po zrealizowaniu zapowiadanej przez Ministerstwo Energii jesiennej nowelizacji ustawy, bardzo silnym potencjalnie narzędziem przebudowy energetyki w kierunku trójbiegunowego systemu bezpieczeństwa WEK-NI-EP (wielkoskalowa energetyka korporacyjna - niezależni inwestorzy - energetyka prosumencka). Mimo, że rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim obszarom wiejskim, to zmiany zapoczątkowane przez to rozwiązanie będą miały wpływ na przebudowę całej energetyki. Przy tym wpływ ten wynika zarówno z potencjalnego ilościowego udziału klastrów KE w całym krajowym rynku końcowym energii elektrycznej (jego roczny wymiar kształtuje się poniżej 130 TWh), jak również, a nawet przede wszystkim, z innowacyjnego charakteru rozwiązań klastrowych.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 29 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: rgfvz 17.08.2016r. 09:07
Na jakiej podstawie Popczyk wyliczył 180 mld zł za 2 elektrownie jądrowe w Polsce?
Na bazie przepisywania podobnych wypocin innych płatnych redaktorków podciągając w górę o 20-35% poprzednie wyliczenia dla EJ a zaniżając o 40-50% wylizcenia dla OZE!!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Filip-z-OZE 17.08.2016r. 15:30
drogi misiu 'rgfvz' nieelegancko stajesz w dyskusji z poważnym człowiekiem. I mądrym. A ty zerknij i przeczytaj - jeśli znajdziesz czas np. w http://www.world-nuclear.org/information-library/economic-aspects/economics-of-nuclear-power.aspx albo https://www.eia.gov/forecasts/aeo/pdf/electricity_generation.pdf . Są też ciekawe dane w Europie, np. zestawienia wskazujące, że HPC już może kosztować blisko 6,5 MEUR/MW, a Olkiluotto prawie 7 MEUR/MW. Więcej pokory przyda się każdemu - tobie też
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ryś23 17.08.2016r. 16:07
Bardzo chciałbym aby zrobić czyste porównanie OZE z energetyką jądrową i węglem przy uwzględnieniu wszystkich kosztów związanych z danym źródłem:
- koszty leczenia chorób wynikających z zapylenia (sic! energetyka węglowa),
- koszty wsparcia OZE......
To sobie wtedy będziemy przyrówbywali i wyjdzie nam, że energetyka jądrowa cenowo jest bezkonkurencyjna.

A mam pytanie do kolegi - kogo grzeje ile kosztuje 1 MW z elektrowni jądrowej, gazowej, węglowej czy innej? Mnie interesuje ile płacę za MWh w gniazdku, ale o tym lobby malkontentów nie mówi.....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Seti 17.08.2016r. 22:17
Jak energetyka energetyką, nikt jeszcze nie zrobił uczciwej kalkulacji zysków i strat wynikającyh ze stosowania tej czy innej technologii wytwarzania energii. Łącznie z kosztami społecznymi, z obsługą ubezpieczeniową, z zyskami przedsiębiorstw turystycznych i stratami (rzeczywistymi, nie urojonymi przez ekofilów) w zasobach środowiskowych. Właściwie należałoby policzyc też straty "moralne" wynikające z degradacji krajobrazu zarówno za pomocą wież wiatraków, jak i szybów kopalnianych. I szkody górnicze też by uwzględnić, i zapylenie, ale i wzrost ilości masy drzewnej w lepiej nawodnionych lasach... Mnóstwo tego. Produkcja energii za pomoca każdej z technologii przynosi zyski i straty - samo źródło jest moralnie obojętne: i węgiel, i atom, i wiatr, i woda. O moralności i uczciwości można mówić wyłącznie wobec ludzi i stosowanych przez nich wyliczeń, a także o sposobach przedstawiania spraw. Czasem przemilczenie o niekorzystnych skutkach, zwłaszcza niewidocznych "gołym okiem", przynosi wybory korzystne dla autorów, a dla społeczeństwa - niekoniecznie.
Jedno jest pewne: nie możemy sobie pozwolić na energetyczną rozrzutność.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 17.08.2016r. 18:39
Przykre, ale prawdziwe, Nasz model określa zbliżone wartości dla tej "atomowej paranoi kosztowej".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE