ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Klastry energetyczne - tak. Energetyka jądrowa i rynek mocy - nie. Nowy rynek energii elektrycznej - tak, na ten jest już najwyższy czas !!!
16.08.2016r. 05:20

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Klaster energetyczny, rozwiązanie wprowadzone przez ustawę OZE, może być, po zrealizowaniu zapowiadanej przez Ministerstwo Energii jesiennej nowelizacji ustawy, bardzo silnym potencjalnie narzędziem przebudowy energetyki w kierunku trójbiegunowego systemu bezpieczeństwa WEK-NI-EP (wielkoskalowa energetyka korporacyjna - niezależni inwestorzy - energetyka prosumencka). Mimo, że rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim obszarom wiejskim, to zmiany zapoczątkowane przez to rozwiązanie będą miały wpływ na przebudowę całej energetyki. Przy tym wpływ ten wynika zarówno z potencjalnego ilościowego udziału klastrów KE w całym krajowym rynku końcowym energii elektrycznej (jego roczny wymiar kształtuje się poniżej 130 TWh), jak również, a nawet przede wszystkim, z innowacyjnego charakteru rozwiązań klastrowych.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 29 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: pesel 17.08.2016r. 16:49
Zatkało mnie po przeczytaniu tego wpisu. Ekonomista jesteś "przeto ci wybaczę". Prof. Popczykowi "brakuje wiedzy o mechanizmach działania energetyki". Poszukaj notę o Profesorze.
Klaster może bilansować siebie na ile da radę i na pewno OSD nie będzie miał gorzej z bilansowaniem niż by miał bez klastra. Co z tego, że sieci należą do OSD. To tylko umowa zapisana w ustawie a nie prawo fizyki którego nie można zmienić. A jak teraz jest robione bilansowane? Czy ktoś ustala w czasie rzeczywistym co może włączyć w obszarze GPZ?
Ledwo zaistniała propozycja klastrów a Ekonomista już oczekuje daleko idących szczegółów. Może najlepiej adresów operatorów klastrów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 18.08.2016r. 04:32
Autor jest oceniany po swoich publikacjach. W tej publikacji wyraźnie brak wiedzy o funkcjonowaniu bilansowania w systemie. Nie można podchodzić na zasadzie "klaster może bilansować siebie na ile da radę". A jak nie da rady, to co? Kto będzie bilansował przepływy zakładając, że to klaster powiatowy i do sieci przesyłowej, gdzie OSP bilansuje cały system jest bardzo daleko.
A kto będzie płacił za działanie klastra, przecież koszty będą. Jakie będzie bilansowanie w klastrze: handlowe czy techniczne?
Więc radziłby 'pesel-u" abyś się odetkał i uzupełnił wiedzę na temat działania systemu elektroenergetycznego i bilansowania w szczególności. Na początek radzę IRiESP, rozdział 3.
Łatwo pisać hasła, ale jeszcze lepiej kiedy wie się jak to ma działać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 18.08.2016r. 08:54
Dziwnie piszesz. Klaster sam będzie płacił sobie przecież po to będzie "Ekonomisto" aby zarabiać. Jak sprzeda coś co ma wartość np. energię to dostanie pieniądze.
Bilansowanie będzie nie handlowe czy techniczne a energetyczne. Co tu ma do rzeczy bilansowanie handlowe. Stałą podaż energii trzeba zapewnić a rozliczanie jest rzeczą wtórną z punktu widzenia nieekonomicznego. Będą w klastrze źródła przewidywalne i nieprzewidywalne. Biogazownie zgromadzą gaz na brak słońca i wiatru.
Szkoda, że nie napisałeś że teraz bez bilansowania w klastrach jest łatwiej bilansować na danym terenie bo można stosować się do IRiESP rozdział 3 a klaster będzie przeszkadzał w zastosowaniu instrukcji.
Czy Instrukcja .... to prawo fizyki którego nie da się zmienić czy wymysł człowieka?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 18.08.2016r. 14:04
Oj pływasz "peselu". Piszesz, że "jak sprzeda się coś co ma wartość np. energię to dostanie się pieniądze". Jaką energię? Od kogo? Czy operator klastra będzie miał koncesję na handel energią czy bilansowanie rozpływów w sieci. Jedna koncesja wyklucza drugą. Już dziś można dowolnie handlować w sieci do poziomu małego odbiorcy 0,4kV i do tego klastry nic nie wnoszą. Jeżeli ma to być nowa jakość to w bilansowaniu technicznym. A jak ma działać bilansowanie na poziomie klastra? Jednak radzę zacząć od rozdziału 3, IRiESP. Jak przeczytasz i zrozumiesz z 10% to będziesz ekspert.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 18.08.2016r. 18:42
Człowieku, piszesz jak teraz jest ale CZY TAK MUSI BYĆ? Koncesja rzecz umowna. Czy nie jest fizycznie możliwe wytwarzanie energii i włączanie źródła w szczycie? Przecież teraz są źródła, pracują, sprzedają energię i co, powiązanie ich ze sobą dla zrównoważenia nie jest możliwe w przyszłości? Czujesz się ekspertem i nie zrozumiałeś, że w artykule chodzi o to aby energia była, tyle ile potrzeba a nie jak ją rozliczać?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE