ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Klastry energetyczne - tak. Energetyka jądrowa i rynek mocy - nie. Nowy rynek energii elektrycznej - tak, na ten jest już najwyższy czas !!!
16.08.2016r. 05:20

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Klaster energetyczny, rozwiązanie wprowadzone przez ustawę OZE, może być, po zrealizowaniu zapowiadanej przez Ministerstwo Energii jesiennej nowelizacji ustawy, bardzo silnym potencjalnie narzędziem przebudowy energetyki w kierunku trójbiegunowego systemu bezpieczeństwa WEK-NI-EP (wielkoskalowa energetyka korporacyjna - niezależni inwestorzy - energetyka prosumencka). Mimo, że rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim obszarom wiejskim, to zmiany zapoczątkowane przez to rozwiązanie będą miały wpływ na przebudowę całej energetyki. Przy tym wpływ ten wynika zarówno z potencjalnego ilościowego udziału klastrów KE w całym krajowym rynku końcowym energii elektrycznej (jego roczny wymiar kształtuje się poniżej 130 TWh), jak również, a nawet przede wszystkim, z innowacyjnego charakteru rozwiązań klastrowych.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 29 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryz 20.08.2016r. 18:43
Pan profesor sam jest znakomitym specjalistą od sieci elektroenergetycznych, a vis a vis jego "katedry" była "katedra" elektrowni profesora Romana Janiczka. Więc Pan profesor wie, ale pomija fakt, że mocy w elektrowniach systemowych musimy mieć na 100 % zapotrzebowania nawet, gdyby wszystkie źródła OZE stanęły choćby tylko na jedną sekundę w roku. Jeśli nigdzie nie wieje i nie świeci żaden self dispatching nie pomoże. Pomijam chyba jednak brednie, że do/po 2020 będziemy mieli magazyny energii w kondensatorach, bo trzeba by 25 GW x 2 miesiące, żeby przejechać na OZE. Jest całkowicie obojętne, czy elektrownie systemowe będą utrzymane w postaci rynku mocy, czy nakazowo rozdzielczym, ale elektrownie systemowe pozostaną, bo źródła OZE ( oprócz biogazowni ) są w 100 % zawodne. Takoż i będą zawodne źródła OZE prosumenckie, które dalej pozostają źródłami OZE z ich wszystkimi wadami, a są jedynie sposobem na zdobycie finansowania w fazie inwestycji. Ale żadnej z wad OZE te źródła nie usuną. Jak na litość boską miałby wyglądać self dispatching na poziomie Jasia Rolniczka ??? Jego komputer stwierdziłby, że nie ma wiatru od trzech dni i słońca też nie ma, więc wyłączyłby Jasiowi Rolniczkowi prąd na tydzień, żeby pomóc miłośnikom ekologii w Warszawie i nie pozbawiać ich prądu w ich blokowisku ? A biogazownie - jedno pytanie - bilans krowich ekskrementów w kraju - mamy tyle g..na, czy nie ? I czy uwzględniamy, że część krowich wydzielin to gaz, metan, szkodliwy cieplarnianie uciekający wprost z ekologicznego pastwiska do atmosfery, bo nie słyszałem o metodzie montowania elektrowni prosumenckiej pod krowim ogonem. Bo z tą ekologią jest zdaje się tak, jak z przekonaniem, że butelka plastikowa jest szkodliwa, tylko, że nie trzeba dla niej topić piasku do 1200 'C i wozić tego szkła tam i na zad i myć gorącą wodą pod ciśnieniem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 22.08.2016r. 09:53
Zgryz bez wątpienia ma ścisły związek z energetyką scentralizowaną i jego wypowiedź pokazuje spędzany z oczu sen wobec rozwoju OZE. Taka wstępna postać łabędziego śpiewu. Nikt nie chce całkowicie likwidować elektrowni konwencjonalnych. Jak na razie energetyka obniża koszt zwalniając coraz to nowe rzecze pracowników i może Zgryz też się tego boi. Dlatego walczy aby więcej zużywać węgla które w znacznym stopniu ogranicza OZE. Walczy aby przez ten węgiel domy na Śląsku pękały, aby był przyczyną wcześniejszych zgonów, aby było coraz cieplej, aby wytworzony już prąd marnował się w przesyle, aby budowano linie 400kV i jeszcze inne uciążliwe rzeczy się działy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE