ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Klastry energetyczne - tak. Energetyka jądrowa i rynek mocy - nie. Nowy rynek energii elektrycznej - tak, na ten jest już najwyższy czas !!!
16.08.2016r. 05:20

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Klaster energetyczny, rozwiązanie wprowadzone przez ustawę OZE, może być, po zrealizowaniu zapowiadanej przez Ministerstwo Energii jesiennej nowelizacji ustawy, bardzo silnym potencjalnie narzędziem przebudowy energetyki w kierunku trójbiegunowego systemu bezpieczeństwa WEK-NI-EP (wielkoskalowa energetyka korporacyjna - niezależni inwestorzy - energetyka prosumencka). Mimo, że rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim obszarom wiejskim, to zmiany zapoczątkowane przez to rozwiązanie będą miały wpływ na przebudowę całej energetyki. Przy tym wpływ ten wynika zarówno z potencjalnego ilościowego udziału klastrów KE w całym krajowym rynku końcowym energii elektrycznej (jego roczny wymiar kształtuje się poniżej 130 TWh), jak również, a nawet przede wszystkim, z innowacyjnego charakteru rozwiązań klastrowych.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 29 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Filip-z-OZE 16.08.2016r. 14:50
Panie Profesorze, bardzo podziwiam i dziękuję za kolejny wartościowy materiał. Proszę wybaczyć, że ośmielę się go ocenić pod własnym względem jako osoba zainteresowana żywotnie tym kierunkiem rozwoju. Wizja rozwoju- doskonała; intelektualnie - bardzo dobry; krytyka obecnych planów rządu - racjonalna i mądra; dane i obliczenia - trudne i mało zrozumiałe; modele biznesowe- wstępne, wymagające korekty; uzasadnienie celowości ekonomicznej od strony wartości rynku - kiepskie. Policzyłem na Pana danych i wychodzi, że NI OZE to ok. 450-535 mln zł; cena - 500 zł/MWh (Pana); udział NI w wartości rynku > 26 - 33%. Dla danych EJ ten wskaźnik to ok. 27%. Przewaga rozwiązań Klastra energetycznego - szybkie uruchomienia i o wiele większa płynność finansowania, ale ogromne ryzyka prawne, polityczne i inwestycyjne - w porównaniu do EJ. Szkoda, że całość tematyki stara się Pan opracowywać sam, bo super idee Pana są niestety trochę osłabiane, czasem podtapiane dość trudnym i niezrozumiałym opisem wdrożenia. Bo wielka szkoda - naprawdę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 16.08.2016r. 22:16
Uzupełnieniem wskazanego ryzyka dla klastrów powinno być stwierdzenie, że EJ nie jest zagrożona ryzykiem prawnym, politycznym i społecznym (protesty które zakończyły poprzedni projekt).
Dobre było by też jednoznaczne stwierdzenie, że analizując EJ zostało wzięte pod uwagę to, że 1/10 wytworzonej energii zniknie zanim dotrze do odbiorcy końcowego. Wytworzona w klastrach cała (99%) będzie spożytkowana świadomie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Filip-z-OZE 18.08.2016r. 11:05
Panie/pani 'pesel' co do EJ to jest zagrożona każdym z tych ryzyk w co najmniej podobnym stopniu. Do tego dochodzi koszmarne ryzyko finansowe. Skala ryzyk i jego wielosetletnie konsekwencje powodują, że żaden rozsądny rząd nie podejmie działania wbrew opinii społecznej. Proszę nie odkładać 'ad acta' poprzedniego wotum nieufności w sprawie EJ Żarnowiec, bo i obecne lokalizacje nie rokują lepiej (zob. 'Wydma Lubiatowska'). Debata energetyczna potrzebna ale nad materiałem rządowym solidnie opracowanym i uzasadnionym. I dlatego tak ważne znaczenie ma wizja intelektualna prezentowana przez Pana Profesora Popczyka. Należy ją oceniać krytycznie ale sprawiedliwie. Parafrazując klasyka z PRL: błędy i wypaczenia- NIE, ale wizja rozwoju -TAK! Warto nad tą wizją się pochylić i poważnie ją opracować, np. w ramach programu strategicznego, a nie topić pieniądze publiczne w działania często czysto biznesowe, w dodatku obarczone ogromnym ryzykiem, a nawet pewnością BRAKU WDROŻENIA w energetyce polskiej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE