ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ruszają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o OZE
17.08.2016r. 15:15

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w ubiegłym miesiącu weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która gruntownie zmieniła zasady rozliczeń, którym od 1 lipca br. podlegają producenci zielonej energii. Tymczasem Ministerstwo Energii, które stało za tą nowelizacją, już zapowiada przygotowanie kolejnej.

Urzędnicy Ministerstwa Energii już wcześniej informowali o planach przygotowania kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, nawet jeszcze na etapie prac nad poprzednią nowelizacją tej ustawy przyjętą przez Sejm w dniu 22 czerwca 2016 r.

Podczas parlamentarnej dyskusji nad zmianą przepisów w ustawie o OZE wiceminister energii Andrzej Piotrowski nazwał tą ustawę "wiecznie odnawialną", sugerując przygotowanie następnej nowelizacji i kolejnych, aby dopasowywać regulacje dla OZE do zmieniających się warunków rynkowych.

Ostatnią nowelizację ustawy o OZE przygotowano i przegłosowano w parlamencie ekspresowo - mimo daleko idących zmian kluczowych zapisów tej ustawy. Wiele nowości wprowadzonych do ustawy o OZE wraz z ostatnią nowelizacją wymaga doprecyzowania w kolejnych nowelizacjach. Przykładem są zupełnie nowe zapisy o spółdzielniach energetycznych i klastrach energii, które wymagają rozwinięcia.

Najbliższą okazją do wprowadzenia zmian w ustawie o OZE będzie zapowiadana przez resort energii kolejna nowelizacja tej ustawy.

Jak poinformowało portal Gramwzielone.pl biuro prasowe Ministerstwa Energii, proces kolejnej nowelizacji "najprawdopodobniej rozpocznie się we wrześniu" i wtedy ma być podany zakres planowanych zmian.
ME zapewnia, że "obecnie trwają wstępne konsultacje z poszczególnymi branżami, a także z Komisją Europejską co do zakresu i kierunku zmian".

- Nowelizacja z czerwca 2016 r. zawierała tylko część z projektowanych zmian, koniecznych dla notyfikacji ustawy oraz dla uruchomienia aukcji i wskazania kierunków rozwoju OZE. Zasadniczo nowelizacja nie będzie zmieniała obszarów objętych nowelizacją z czerwca 2016 r., w wyjątkowych przypadkach może zawierać w tych obszarach zmiany techniczne - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Energii.

Resort energii zapowiada ponadto, że implementacja nowelizacji "będzie mieć miejsce na przełomie 2016/2017 roku", a ostateczny termin ma zależeć "od liczby wprowadzanych zmian oraz od przebiegu procesu legislacyjnego".

Wcześniej, bo już z końcem tego miesiąca, mają wejść w życie kluczowe rozporządzenia ME, doprecyzowujące nowe zasady systemu aukcyjnego, w tym w zakresie zaplanowanych jeszcze na ten rok aukcji, a także w zakresie tzw. obowiązku OZE na 2017 r. Więcej na ten temat w artykułach: Biogazownie i fotowoltaika mają być największymi wygranymi tegorocznych aukcji oraz ME chce obniżyć obowiązek zakupu zielonych certyfikatów na 2017 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Randy Mott 18.08.2016r. 08:50
My guess Is That the Commission dropped Following up on the past over-compensation of co-firing and old hydro and... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoft



cire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE