ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CZH: indywidualne elektrofiltry sposobem na ograniczenie niskiej emisji
19.08.2016r. 12:24

Aby ograniczyć tzw. niską emisję nie trzeba rezygnować z węgla; skutecznym sposobem redukcji zanieczyszczeń powietrza mogą być elektrofiltry montowane na kominach w indywidualnych gospodarstwach domowych - przekonuje Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa (CZH).

To rozwiązanie efektywne, niedrogie i najbardziej akceptowalne społecznie - zaznaczają przedstawiciele spółki.

CZH podpisała właśnie z Politechniką Śląską w Gliwicach umowę w sprawie opracowania i wdrożenia takich urządzeń. To efekt konkursu przeprowadzonego w ubiegłym roku wspólnie z Izbą Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla. Chodziło o wybór optymalnego rozwiązania redukującego zanieczyszczenie powietrza powstające przy spalaniu paliw stałych w gospodarstwach domowych. Z tym problemem od lat boryka się wiele miast w Polsce.

"Chcemy pokazać samorządom, że można skutecznie walczyć z niską emisją bez eliminacji węgla kamiennego jako paliwa. Ponadto udowadniamy, że innowacyjność nie musi łączyć się z ogromnymi wydatkami na programy badawcze" - powiedział PAP prezes CZH Adam Gorszanów.

Prezes przypomniał, że elektrofiltry to rozwiązanie od lat stosowane w przemyśle, a na Zachodzie także w indywidualnych gospodarstwach. Chodzi o to, by przystosować je do polskich warunków. "To rozwiązanie proste i już sprawdzone, bo są w produkcji filtry wstawiane za kotłem, w przewodzie kominowym, jednak nie wszędzie da się to zrobić. Dlatego postawiliśmy warunek, żeby można było te urządzenia montować na kominie" - wyjaśnił.

Prototyp urządzenia ma powstać do końca października. Po testach w Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej już w najbliższym sezonie grzewczym pilotażowe instalacje mają być montowane w wybranych miastach w woj. śląskim. Do CZH ustawiła się już kolejka śląskich samorządów, które chciałyby uruchomić u siebie takie urządzenia.

Produkt ma być szybko skomercjalizowany. Trwają już na ten temat rozmowy z resortem środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Masowa produkcja powinna ruszyć w przyszłym roku. Gorszanów mówi, że fabryka produkująca elektrofiltry mogłaby powstać na Śląsku, gdzie pojawia się problem zagospodarowania terenów poprzemysłowych.

Przedstawiciele CZH przypominają, że dziś sporo środków przeznaczanych na ochronę powietrza jest wydawanych w sposób nieracjonalny na drogie i nieefektywne rozwiązania. Przekonują, że to, co skuteczne nie musi być wcale drogie. Według analiz Centrali za równowartość kosztów likwidacji jednego źródła niskiej emisji, jakie planuje ponosić samorząd Krakowa, można wyposażyć w nowoczesne elektrofiltry przynajmniej 50 gospodarstw indywidualnych.

Według prezesa CZH, koszt elektrofiltra wyniesie 2-3 tys. zł, być może nawet mniej. CZH przewiduje ponadto, że będzie można uzyskać dotacje na montaż podobnych urządzeń. W Polsce jest ok. 3,5 mln gospodarstw domowych z samodzielnymi paleniskami i nawet wyposażenie 10 proc. z nich w elektrofiltry da wymierny efekt - przekonuje Gorszanów i zaznacza, że nie wszędzie będzie to konieczne, jedynie w miejscach zwartej zabudowy.

Prezes Gorszanów podkreśla, że zastosowanie urządzenia da też dodatkową korzyść - elektrofiltry uniemożliwiają palenie odpadami, co wciąż jest olbrzymim problemem. "W ten sposób wymusimy pewną zmianę zachowań konsumenckich" - wskazał.
Celem realizowanego projektu jest opracowanie i wdrożenie szeregu urządzeń odpylających dla instalacji spalania paliw stałych małej mocy, opalanych węglem i biomasą. CZH przekonuje, że prototypowe rozwiązania będą mogły być montowane w istniejących już instalacjach, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie natychmiastowego, bezpośredniego efektu ekologicznego.

Elektrofiltr to urządzenie odpylające o niewielkich gabarytach montowane w układzie odprowadzania spalin, które może z powodzeniem ograniczyć emisję pyłu oraz toksycznych zanieczyszczeń. Działanie urządzenia opiera się na wytworzeniu wysokiego napięcia - przy niskim, bezpiecznym natężeniu prądu - na elektrodzie umieszczonej w strumieniu spalin. Ładunki elektryczne sprawiają, że pył przyciągany jest do ścianek urządzenia, gdzie dzięki sile elektrostatycznej zostaje trwale osadzony.

Elektrofiltr nie jest w stanie całkowicie wyeliminować emisji, szczególnie w przypadku urządzeń o zbyt wysokiej emisyjności takich jak kotły zasypowe. Jednak jego wysoka skuteczność, która waha się od 50 do 90 proc. w zależności od rodzaju i jakości źródła emisji - w połączeniu z poprawnie pracującą instalacją kotłową gwarantuje doskonały efekt ekologiczny. Zalety takiego rozwiązania to możliwość odpylania dużej ilości spalin w sposób ciągły, duża sprawność urządzenia, łatwy montaż i niska cena - przekonują naukowcy.

Do niedawna elektrofiltry były wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle i energetyce, a te przeznaczone do instalacji spalania małej mocy pochodziły z importu. Ze względu na nowe unijne regulacje dotyczące ochrony klimatu, producenci urządzeń grzewczych zaczęli wprowadzać na rynek rozwiązania z grupy stosowanej wcześniej w sektorach przemysłowych. Przykładem takiego rozwiązania może być elektrofiltr rurowy przeznaczony dla instalacji kotłowej o mocy 25-30 kilowatów, który w układzie modułowym może obsługiwać większe jednostki.

"Jest to jednak rozwiązanie, którego montaż możliwy jest wyłącznie przy urządzeniu grzewczym, w większości nowych instalacji kotłowych. Skuteczna kontrola emisji większości instalacji grzewczych wymaga zastosowania rozwiązań montowanych na wylocie przewodu kominowego" - uważają przedstawiciele CZH. Właśnie nad takimi urządzeniami pracują naukowcy, z którymi Centrala podpisała umowę.

Działania CZH, które mają zaowocować wypracowaniem rozwiązania redukującego zanieczyszczenie powietrza są objęte patronatem resortu środowiska. Wpisują się też w "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", przygotowaną przez resort wicepremiera ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego - wskazał prezes Gorszanów.

Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa SA działa od ponad 70 lat. Obecnie jest spółką o charakterze handlowo-inwestycyjnym, której większościowym właścicielem pozostaje Agencja Rozwoju Przemysłu. CZH prowadzi działalność handlową, logistyczną oraz zarządza nieruchomościami. Głównym obszarem działalności handlowej firmy są sektory hutnictwa i górnictwa, w których spółka organizuje dostawy, głównie wyrobów stalowych, do spółek węglowych. Spółka chce też w większym niż dotychczas stopniu zaangażować się w projekty hutniczo-infrastrukturalne.

CZH SA tworzy grupę kapitałową wraz ze spółkami zależnymi i stowarzyszonymi. Należą do nich spółki: Śląski Rynek Hurtowy OBROKI, FTS-Trade, Euroterminal Sławków, Terminale Przeładunkowe Sławków-Medyka i Europejskie Technologie Górnicze.

Dodaj nowy Komentarze ( 16 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 16 )


Autor: wazwaza 19.08.2016r. 12:55
dużo pomogłoby nauczenie ludzi rozpalać od góry, a nie szuflować zasypywać żar gdzie węgiel od spodu się kisi i pył z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: green-projects.pl 22.08.2016r. 07:38
"Ponadto udowadniamy, że innowacyjność nie musi łączyć się z ogromnymi wydatkami na programy badawcze" -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: depcio 22.08.2016r. 09:30
i tak zamiast promować kogenerację, wykorzystywanie ciepła odpadowego finansować będziemy relikt - czyli znowu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 7 | Najnowsza odpowiedź: 01-09-2016r. 14:01 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 22.08.2016r. 11:52
Ponieważ elektrofiltry nie tylko obniżają niską emisję z kotłów węglowych ale też uniemożliwiają spalanie odpadów to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gliwiczanin 22.08.2016r. 18:06
A kto zapłaci za unieszkodliwianie odpadów z elektrofiltrów ????
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fun 25.08.2016r. 13:06
Jest tylko jedno ale, kto to kupi? I drugie ale jak to zabudować? I trzecie ale, kto będzie chciał płacić za prąd?... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sierra2ssn 30.08.2016r. 10:09
pytanie do producenta: przyjmijmy że pył będzie ogarnięty, ale co z sox i nox? należy rozumieć że nadal będzie się... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: student 30.08.2016r. 17:51
Dziennikarze są niedouczeni i ogłupiają ludzi. Elektrofiltry nie mają nic wspólnego z ograniczaniem niskiej emisji,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 30-08-2016r. 20:52 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 16 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE