ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Możliwości tworzenia zasobów sterowania popytem na poziomie niskiego napięcia przy wykorzystaniu inteligentnego opomiarowania
25.08.2016r. 05:32

Sterowanie popytem przy wykorzystaniu taryf strefowych może być skutecznym narzędziem prowadzącym do zwiększenia bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego oraz ograniczenia ryzyka cenowego sprzedawców w warunkach rynku energii elektrycznej. Przedstawiony program może być wykorzystany dla celów zapoczątkowania tworzenia zasobu po stronie popytowej. Charakteryzuje się on praktycznie zerowym ryzykiem cenowym dla jego uczestników.

Jerzy Andruszkiewicz, Józef Lorenc - Politechnika Poznańska, Artur Michalski - Enea SA, Waldemar Borowiak - Enea Operator Sp. z o.o. ("Rynek Energii Elektrycznej. Bezpieczeństwo energetyczne Polski". Politechnika Lubelska)
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 4 )


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: G 29.08.2016r. 13:47
Bardzo ciekawy artykuł, niestety trochę oderwany od realiów. Sterowanie popytem dla gospodarstw domowych ma sens tam gdzie jest dużo elektrycznego ogrzewania (np. Francja, Norwegia Finlandia) lub klimatyzacji (np. USA). W Polsce zużycie energii elektrycznej na te cele jest kilkakrotnie niższe od średniej Europejskiej. Jakie inne zasoby może odbiorca w gospodarstwie domowym sterować w szczycie letnim/zimowym? Telewizor, lodówka, oświetlenie energooszczędne, pralka ? To bardzo małe moce i trzeba dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy odbiorców na każdy MW. Do tego trzeba tym odbiorcom dać narzędzia do pomiaru, wizualizacji, sterowania oraz zapewnić odpowiednie bodźce cenowe aby odbiorcy chcieli się tym zajmować. Samo zainstalowanie i utrzymywanie liczników inteligentnych to ok 7-9zl/miesiąc czyli kilka % wyższe rachunki za energię w gospodarstwach domowych (na podstawie wypowiedzi L&G jednego z głównych dostawców liczikow). Do tego dochodzi wysoki WACC dla dystrybutorów uwzgledniany w taryfa chyba i dodatkowo podnoszący rachunki. I chyba dla tego WACC, spółki dystrybucyjne się w to dalej bawią pomimo, że wyniki dotychczasowych testów są fatalne. Zarządzanie popytem ma gleboki sens ekonomiczny w przypadku odbiorców komercyjnych i przemysłowych, ale tu wciąż brak sensownych inicjatyw.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE