ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bloomberg: Tylko samochody napędzane energią z OZE zmniejszą emisję spalin
03.10.2016r. 15:35

Jak opublikował niedawno Bloomberg cytowany przez BiznesAlert.pl, zeroemisyjność zeroemisyjności nie jest równa. To czy rzeczywiście wpływamy na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez redukcję emisji spalin, zależy także od tego z czego produkowana jest energia napędzająca nasz pojazd.

Liderem produkcji czystej energii na potrzeby także zasilania samochodów jest, według Bloomberga, Francja. Różnice pomiędzy badanymi krajami są duże. Szersze spojrzenie na problem pozwala zauważyć jak wielkie znaczenie dla środowiska ma właśnie transport i emisja CO2. Biorąc pod uwagę, że w tym roku zanotowano około 44% zwiększenie sprzedaży samochodów elektrycznych, możemy się spodziewać, że zanieczyszczenia związane z transportem będą maleć. Tak rzeczywiście będzie, ale tylko wtedy kiedy stacje ładowania i domowe gniazdka będą w większym stopniu zasilane zieloną energią.

Jeśli zwiększy się popularność samochodów elektrycznych, zwiększy się także zapotrzebowanie na prąd. Zwiększenie wydobycia węgla po to żeby napędzać nim docelowo samochody nie spowoduje większych oszczędności dla środowiska.

Trwający Motor Show w Paryżu pokazuje, że elektromobilność ma ogromny potencjał i koncerny motoryzacyjne poważnie traktują zmiany, które wymusza co raz droższe pozyskiwanie ropy, środowiskowe koszty wydobycia węgla czy gazu.
W 2015 roku szacowano, że samochód elektryczny emituje o 40% mniej zanieczyszczeń w porównaniu z samochodem konwencjonalnym. Zasięgi, które obiecują Volkswagen AG, Tesla czy Daimler AG (do 600 km bez potrzeby ładowania) pozwalają mieć nadzieję, że kierowcy co raz chętniej będą sięgać właśnie po te samochody. Zmienia się także efektywność samochodów spalinowych. Na przestrzeni ostatnich 15 lat w USA mamy do czynienia ze zmianą na poziomie 100 gramów CO2/milę.

Każdy kraj kreuje sam proporcje w jakich produkuje energię z różnych źródeł. Norwegia stawia na elektrownie wodne, Francja na atom i wiatr, Chiny powoli się dekarbonizują. Ciekawym przypadkiem jest Japonia. Po awarii elektrowni jądrowej w 2011 roku wciąż zwiększa się wydobycie węgla i gazu aby pokryć straty związane ze skutkami trzęsienia ziemi.
Bloomberg szacuje, że w 2040 roku to energia słoneczna będzie dominująca w procesie wytwarzania prądu. Jednak nie pozbędziemy się całkowicie dostaw węgla i gazu. Zwiększy się natomiast znaczenie farm wiatrowych. To w nich pokłada nadzieję Don Anair z Union of Concerned Scientists. Według pytanego eksperta: energia wiatru jest najczystsza ze wszystkich, 85 razy mniej zanieczyszcza, ponieważ turbiny nie są tak bardzo uciążliwe dla środowiska.

Podsumowując, należy zwracać uwagę na cały proces powstawania i życia samochodu, a także na to skąd czerpana jest energia zasilająca go. Choć samochody same rzeczywiście mogą nie emitować zanieczyszczeń to już elektrownie mogą się bardzo od siebie różnić - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE