ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Brukseli jest kompromis na rzecz reformy polityki klimatycznej
07.10.2016r. 06:58

Jak poinformował BiznesAlert.pl powołując się na "Politico", sprawozdawcy z czterech czołowych frakcji Parlamentu Europejskiego uzgodnili w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) projekt kompromisu w sprawie reformy systemu handlu emisjami (ETS).

Komisja ma nad nim głosować 13 października.

Komisja ds. Środowiska odgrywa czołową rolę w kwestii ETS, przy czym ITRE może wypowiedzieć się w kwestii związanej z tzw. ucieczką emisji CO2 oraz funduszem na rzecz modernizacji i innowacji.

Kompromis nie zmienia wysokości rocznych limitów wycofywanych z rynku. Obecnie wynoszą one 2,2 procent. Pod pewnymi warunkami sektorowi przemysłowemu może być udzielonych więcej darmowych uprawnień do emisji. Pomysł ten zawarty jest w ogólnoeuropejskim funduszu, który ma rekompensować spółkom koszty pośrednie w postaci chociażby energii elektrycznej.
Kompromis przewiduje jednak zmniejszenie całkowitej liczby uprawnień poprzez anulowanie niektórych pozwoleń w ramach MSR (Market Stability Reserve), który został zatwierdzony w ubiegłym roku po to by ograniczyć ich nadwyżkę. Europarlamentarzyści zaproponowali również bardziej stanowcze przepisy dotyczące rządowej pomocy dla państw Europy Środkowo-Wschodniej dla transformacji oraz modernizacji ich systemów energetycznych, ograniczając możliwości finansowania projektów węglowych.

Szwedzki europarlamentarzysta z ramienia ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) Frederick Federly oraz pozostali sprawozdawcy określili osiągnięty kompromis jako dobry, który będzie do "przełknięcia dla wszystkich".

Jednocześnie organizacje ekologiczne są bardziej krytyczne wobec przygotowanych propozycji. Według Femke de Jong z Carbon Market Watch kompromis "stwarza możliwości dla większej ilości darmowych uprawnień" - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: liczyk 10.10.2016r. 10:10
Za wszystko płacą odbiorcy końcowi, zysk sprzedawcy jest stratą kupującego. System transferuje rozproszone koszty... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 10.10.2016r. 10:12
kiedy farmy morskie wiatrowe i fotowoltaika zaczną płacić za ocieplanie klimatu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE