ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE CMS
CMS


KOMENTARZE CMS

Rola klastrów i magazynów energii w systemie elektroenergetycznym
08.11.2016r. 05:50

W dniu 27 października br. odbyło się seminarium organizowane przez kancelarię CMS we współpracy z Polską Izba Magazynowania Energii (PIME) pt. "Rola klastrów i magazynów energii w systemie elektroenergetycznym". Podczas tego spotkania przedstawiciele sektora dyskutowali o barierach rozwoju klastrów i znaczeniu magazynowania energii dla przyszłości polskiej elektroenergetyki.

Podczas prezentacji Prof. Jan Popczyk przekonywał do konieczności totalnej transformacji rynku energii elektrycznej i realokacji usług systemowych z poziomu PSE na poziom prosumencki/lokalny.

Natomiast Krzysztof Kochanowski, Prezes PIME wskazał, iż klaster jako szczególny przypadek sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia powstaje w wyniku zgrupowania kilku niewielkich źródeł energii, dzięki czemu można traktować je jako pojedyncze duże źródło sterowalne. Klaster może być również definiowany jako grupa zagregowanych odbiorów lub źródeł wytwórczych z zasobnikami energii, które mogą świadczyć usługi systemowe oraz infrastrukturalne, wspierając istniejącą sieć dystrybucyjną.

Zdaniem prezesa PIME, sporym wyzwaniem dla zastosowania klastrów w systemie energetycznym jest brak możliwości prostego odzwierciedlenia kosztów ograniczeń przesyłowych w przypadku stosowania tych rozwiązań oraz wypracowanie efektywnych zasad agregacji źródeł oraz sposobu rozliczania energii z nich pochodzącej na rynku bilansującym.

Piotr Ciołkowski, partner kancelarii CMS specjalizujący się w kwestiach regulacyjnych w sektorze energetycznym, zwrócił uwagę na bardzo szczątkowe uregulowanie w zakresie zarówno magazynowania energii, jak i klastrów w polskim systemie prawnym. Co za tym idzie, powstaje szereg pytań, na które powinien odpowiedzieć ustawodawca w dialogu z interesariuszami, zarówno w zakresie interpretacji istniejących przepisów jak i konieczności tworzenia nowych rozwiązań, w tym m.in. czy doregulowywać formę prawną, zakres podmiotowy i zasady działania klastra, czy też pozostawić większą swobodę jego członkom, czy nakładać obowiązek instalacji magazynów przez OZE, czy wprowadzać dodatkowe zachęty takie jak zwolnienia podatkowe i z opłat dystrybucyjnych za energię dostarczaną do/z magazynu czy też zwolnienie z obowiązku zatwierdzania taryf w obszarze klastra.

Co ciekawe, jak wynika z raportu CMS dotyczącego magazynowania energii w 24 krajach, sytuacja braku dostatecznej regulacji ma miejsce na większości rynków objętych badaniem. Brak uregulowań prawnych w zakresie magazynowania energii spotykamy m.in. w Brazylii, Chinach, Węgrzech, Meksyku, Holandii, Serbii, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Rumunii i Maroku istnieją jedynie zręby regulacji. Z kolei, w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii i Ukrainie na chwilę obecną uregulowane są kwestie odnoszące się do elektrowni szczytowo -pompowych. Jedynie Włochy i Niemcy posiadają regulacje dedykowane magazynowaniu energii.

Jak zwracali uwagę uczestnicy spotkania, właśnie ten ostatni kraj jest przykładem rynku, gdzie klastry funkcjonują bardzo aktywnie. Na rynku niemieckim spotykamy wyspecjalizowane klastry np. w zakresie energetyki wiatrowej takie jak Wind Energy Agency w rejonie północnych Niemiec czy Cluster Energietechnik w zakresie efektywności energetycznej i magazynowania energii" - wyjaśniała Kinga Makuch, prawnik z kancelarii CMS.

Natomiast zdaniem Krzysztofa Kochanowskiego, właściciele OZE w Niemczech napotykają coraz częściej na wyzwania w postaci ograniczeń przesyłowych, a w efekcie nie mają możliwości sprzedaży całej zainstalowanej i dostępnej mocy jednostek wytwórczych do systemu. Według prognoz Prezesa PIME Rynek polski, na którym w dłuższej perspektywie udział OZE będzie dynamicznie wzrastał, napotka podobne problemy.
Według uczestników spotkania zwiększenie przewidywalności i sterowalności OZE, poprzez zastosowanie magazynów energii jako pewnego rodzaju bufora pomiędzy niestabilnymi źródłami, jest kluczowe dla systemu elektroenergetycznego.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że kwestia kosztów nowych technologii pozwalających na magazynowanie energii jest jedną z barier dla rozwoju tych rozwiązań w Polsce. Jednak zdaniem prezesa PIME, możliwe jest opracowanie i wdrożenie do produkcji wypracowanej w Polsce technologii elektrochemicznego źródła energii, która będzie innowacyjna i opłacalna kosztowo.

"Kluczową kwestią przy tworzeniu innowacji jest pytanie o możliwość stworzenia systemu zachęt w postaci np. dofinansowania prac nad nowymi technologiami" - zauważył Piotr Ciołkowski z CMS. Jak podkreślił Piotr Ciołkowski, kwestia magazynowania energii w coraz większym stopniu zaczyna być dostrzegana na szczeblach decyzyjnych w Unii Europejskiej. Ostatnio głos w tej sprawie zabrał Parlament Europejski, przyjmując w dniu 13 września 2016 r. rezolucję pt. "W kierunku nowej struktury rynku energii". Parlament zdefiniował w niej magazyn energii jako kluczowe narzędzie służące zwiększeniu elastyczności i efektywności rynków energii. W przytoczonym dokumencie wskazano również, że w celu urzeczywistnienia wewnętrznego rynku energii elektrycznej, na którym stopniowo zwiększa się udział OZE, nieodzowna jest rozbudowa zdolności magazynowania energii oraz wprowadzenie wsparcia dla różnych technologii związanych z tworzeniem magazynów.

Zdaniem Piotra Ciołkowskiego: "W rezolucji Parlament wezwał także poszczególne kraje do zmiany istniejących ram regulacyjnych w celu upowszechnienia wdrażania systemów magazynowania energii. Co prawda, nie mamy tu jeszcze do czynienia z dyrektywą czy rozporządzeniem, które zmuszałyby państwa członkowskie do podjęcia konkretnych kroków, niemniej Parlament Europejski wskazał wyraźnie pożądany kierunek zmian". Rezolucja wskazuje również na potrzebę wyeliminowania barier technicznych i dyskryminujących praktyk w kodeksach sieciowych oraz zachęca państwa członkowskie do rozważenia wprowadzenia ram skłaniających do przejścia na własną produkcję energii i do lokalnego jej magazynowania. "Spodziewałbym się, że rezolucja ta nakreślająca pewien kierunek jest pierwszym krokiem do dalszych zmian i wraz z upływem czasu możemy spodziewać się bardziej zdecydowanych działań ze strony Unii Europejskiej i skonkretyzowania wskazanych w niej postulatów" - dodał Piotr Ciołkowski.

Wydaje się, że bardziej zaawansowane rynki już podążają w tym kierunku. Jeżeli spojrzymy na rynek niemiecki widać tam bardzo wyraźnie tendencję do wygaszania wsparcia dla OZE i przenoszenia uwagi oraz środków finansowych w kierunku magazynowania energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

O CMS
CMS - to jedna z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce, należąca do sieci CMS - największej europejskiej sieci firm prawniczych. Zatrudnia 140 prawników w Warszawie, 2400 prawników w 53 biurach w 27 krajach w Europie. Najważniejsze obszary doradztwa prawnego, to: energetyka, infrastruktura i finansowanie projektów, transakcje, spory i arbitraż, nieruchomości i budownictwo.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE