ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Elektromobilność - Auto-Trolejbusy
14.11.2016r. 07:47

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Czym jest Auto-Trolejbus? Pojazdem posiadającym zalety zarówno elektrycznego autobusu, jak i trolejbusu. A jednocześnie nie posiadającym głównych wad tych pojazdów.

Przede wszystkim, jak wszystkie pojazdy elektryczne wykorzystuje bardzo dobre właściwości trakcyjne silnika elektrycznego, który z prędkości jednego obrotu na minutę potrafi w sposób płynny przejść do prędkości nawet kilku tysięcy obrotów.

Z pewnością przyszłością w miastach jest transport zbiorowy. Tą przyszłością nie są indywidualne samochody elektryczne: kosztowne, mało sprawne i tworzące uliczne "korki" komunikacyjne z równą łatwością, jak samochody spalinowe. Częścią komunikacji zbiorowej mogą być autobusy elektryczne. Jednak mają one szereg wad. Wymagają akumulatorów o bardzo dużych pojemnościach - tylko około połowy energii w autobusie elektrycznym jest zużywana na cele trakcyjne.

Akumulatory takie wymagają częstego i szybkiego ładowania: na przystankach przelotowych - w ciągu sekund - i przystankach końcowych - w ciągu minut. Koszty ładowarek są olbrzymie i mogą wynosić od 300-500 tys. złotych dla jednej ładowarki przystankowej. Ze względu na krótki okres ładowania potrzebne są prądy rzędu setek amperów, co pociąga za sobą konieczność przebudowy sieci zasilającej i kolejne koszty. Krótkie czasy ładowania znacznie skracają żywotność akumulatorów. Można oczywiście wydłużyć czas ładowania na przystankach końcowych, ale zmniejsza to wykorzystania autobusu i powiększa koszty. Autobus powinien jeździć i wozić pasażerów, a nie relaksować się przy ładowarce.

Również trolejbusy mają wady. Główną jest brak możliwości poruszania się poza siecią trakcyjną. Dlatego, aby ominąć przeszkodę, jaka zawsze może pojawić się, trolejbusy posiadają długie i skomplikowane pantografy, w dodatku uciążliwe w eksploatacji. Także budowa sieci trakcyjnej nie zawsze jest możliwa ze względu na szerokość ulic, a bywa także kosztowna, szczególnie w tunelach i na zjazdach z wiaduktów.

Auto-Trolejbus, to trolejbus wyposażony w akumulatory, o pojemności energetycznej nawet dwukrotnie mniejszej niż w przypadku autobusu elektrycznego, pozwalające na samodzielne poruszanie się w ograniczonym zakresie. Auto-Trolejbus posiada szybko podnoszony i opuszczany pantograf prostej konstrukcji podobnej do płozy sań, jak na przykład w testowanych ciężarówkach elektrycznych. Auto-Trolejbus ładuje akumulatory w czasie jazdy korzystając z trakcji elektrycznej, która jest budowana tylko wycinkowo w miejscach o łatwym dostępie i niskim koszcie. Może wjeżdżać w ulice bez trakcji elektrycznej i następnie powracać na trasę, gdzie znajduje się trakcja elektryczna w celu doładowania akumulatorów dla dalszej jazdy. Ułożenie optymalnej trasy z wykorzystaniem odcinkowej trakcji dla Auto-Trolejbusu nie jest zadaniem trudnym, nawet na poziomie projektu studenckiego.

Korzystanie z trakcji elektrycznej przez Auto-Trolejbus znacznie obniża koszty nie tylko samego pojazdu - mniejsza pojemność energetyczna akumulatorów, ale również stacji doładowujących akumulatory, zwiększając jednocześnie wykorzystanie pojazdów. Poprowadzenie choćby części trakcji dla Auto-Trolejbusu równolegle do trakcji tramwajowej, a tak już jest, pozwala wykorzystać wspólne stacje zasilające obniżając koszty dla obu rodzajów trakcji.

Oferta Auto-Trolejbusu powinna zawierać cały pakiet: pojazdy, ich serwis, budowę i instalację sieci trakcyjnej oraz stacji zasilających, a także programy informatyczne zarządzające ruchem. Auto-Trolejbus to oferta dla średniej wielkości miast, gdzie transport szynowy jest nieopłacalny lub niemożliwy ze względu na ograniczoną przestrzeń, a transport spalinowy uciążliwy i niepożądany. Takich średniej wielkości miast są w Europie tysiące, tylko trzeba do nich dotrzeć z kompleksowym produktem.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Eko 14.11.2016r. 12:11
W podsumowaniu testów autobusu elektrycznego w Tychach napisano: "Testowany pojazd ładowany jest za pomocą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 14.11.2016r. 18:17
Można częściowo wykorzystać trakcję tramwajową prowadząc przewód zerowy z boku na trochę niższej wysokości.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stach44 15.11.2016r. 12:13
Wreszcie zaczyna się coś innego dziać niż zamykanie stoczni, hut, zakładów pracy... Cieszy też pozytywne nastawienie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE